Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Pieniądze z Nowego Ładu dla Pruszkowa

Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 3 może być największą inwestycją zrealizowaną w tej kadencji. Czy znikną towarzyszące jej kontrowersje?
REDAKCJA POLECA
Wizualizacja rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 3 w Pruszkowie
Ilustracja: Wizualizacja rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 3 w Pruszkowie
Zpruszkowa Png 13

Jakub DOROSZ-KRUCZYŃSKI

Miasto Pruszków otrzyma 25,5 mln. zł. dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych utworzonego w ramach Polskiego Ładu. Środki te pozwolą zrealizować zadanie w postaci nadbudowy, przebudowy i rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 3 w Pruszkowie znajdującej się na rogu al. Wojska Polskiego i ul. Kubusia Puchatka. Pomysłodawcą projektu jest zastępca prezydenta Pruszkowa Konrad Sipiera.

Ponad 8️⃣7️⃣ milionów złotych na inwestycje dla samorządów w Powiecie Pruszkowskim i niektórych gminach...

Opublikowany przez Zdzisław Sipiera Poniedziałek, 25 października 2021

Po raz pierwszy opinia publiczna usłyszała o koncepcji rozbudowy "trójki" w sierpniu ubiegłego roku. Informowaliśmy o tym na łamach zpruszkowa.pl (tutaj i tutaj). W ocenie magistratu powiększenie śródmiejskiej szkoły pozwoli na rozwiązanie problemu stłoczenia dzieci w innych placówkach. Problem ten jest szczególnie dolegliwy w Szkole Podstawowej nr 6 znajdującej się przy ul. Lipowej. Władze miasta przewidują, że po zakończeniu inwestycji konieczne będzie przeprojektowanie obecnie istniejących obwodów szkolnych.

Koncepcja przebudowy SP3 od początku nie cieszyła się entuzjazmem wśród większości miejskich radnych. O ile fakt przepełnienia pruszkowskich placówek oświatowych pozostaje poza sporem, to istnieje konflikt co do sposobu rozwiązania tego problemu. Radni wyrażali sceptycyzm co do pośrednich skutków rozbudowy szkoły podstawowej znajdującej się w centrum miasta. W dyskusji zwracano uwagę m.in. na fakt, że większa "Trójka" będzie generować większy ruch samochodowy w okolicy, co wpłynie negatywnie na komfort życia mieszkańców sąsiednich osiedli. Podnoszono także, że wokół SP3 brak jest nowej zabudowy - szkołę otaczają stare bloki zamieszkiwane w znacznej części przez starsze osoby. Tymczasem najwięcej dzieci ma zamieszkiwać tereny nowych osiedli, które to osiedla cechują się większą gęstością zaludnienia.

W związku z takimi problemami radni domagali się od magistratu analizy demograficznej, która powinna wskazywać kierunki rozbudowy infrastruktury oświatowej w mieście. Dokument ten nie ujżał jak dotąd światła dziennego. Według najnowszych informajci pochodzących z magistratu prace nad nim trwają.

Do dyskusji na temat przyszłości pruszkowskich szkół włączyła się także strona społeczna. Prezes stowarzyszenia "Za Pruszków!" Arek Gębicz przygotował petycję w sprawie przeznaczenia komunalnej działki położonej przy ul. Lipowej pod budowę nowej szkoły podstawowej. Społecznik apelował o rezygnację z pomysłu rozbudowy SP3 na rzecz przygotowania nowego obiektu. Przeprowadził nawet sondę w mediach społecznościowych w której 213 użytkowników poparło pomysł budowy zamiast bloku komunalnego przy ulicy Lipowej. Za budową mieszkań komunalnych opowiedziało się 25 użytkowników.

Mimo decyzji rządu o przyznaniu dofinansowania losy inwestycji nie są pewne. Środki przyznawane w ramch Polskiego Ładu mają charakter refundacji poniesionych kosztów. Oznacza to, że miasto Pruszków musi teraz rozpisać przetarg na rozbudowę SP3 i wyłonić wykonawcę inwestycji. Do rozpisania przetargu jest natomiast konieczne zabezpieczenie odpowiednich środków w budżecie miasta. Ponieważ kwota 25,5 mln. zł., to ok. 85% kosztów inwestycji, to należy do budżetu wprowadzić zadanie inwestycyjne o wartości prawie 30 mln. zł. 

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: