Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona Logo spotify - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Pięć miesięcy temu radni Pruszkowa złamali statut miasta. Usunąć naruszenia prawa nie zamierzają

Sławomir BUKOWSKI
Statut to swoista konstytucja miasta, ale radni traktują go bardzo swobodnie, bo nie przewiduje on surowych sankcji za jego złamanie. Zapytaliśmy członków prezydium Rady Miasta Pruszkowa, kiedy wreszcie naruszenia prawa, do których doszło w grudniu, zostaną usunięte. Co odpowiedzieli?

O tym, co wydarzyło się na ostatniej w 2024 roku sesji, pisaliśmy już kilkakrotnie. Radni PO (klubu Pruszkowa Obywatelskiego) postanowili odwołać z prezydium dwoje wiceprzewodniczących z KO (Koalicji Obywatelskiej): Magdalenę Sawicką i Rafała Rogulskiego. W ich miejsce do powołano Małgorzatę Widerę (PO).

Problem w tym, że przy okazji obu głosowań złamany został Statut Miasta Pruszkowa. Ważność pierwszego głosowania (odwołania z prezydium) rozstrzygnie Wojewódzki Sąd Administracyjny, bo uchwałę zaskarżyła Magdalena Sawicka. Nas teraz ciekawi drugie głosowanie – w sprawie desygnowania do prezydium Małgorzaty Widery.

Paragraf 13 Statutu Miasta Pruszkowska nakazuje: „Rada wybiera Przewodniczącego i 2 Wiceprzewodniczących”. Spójnik „i” oznacza, że rada ma obowiązek wyboru nie mniej, nie więcej, tylko dwoje wiceprzewodniczących. Pruszkowscy radni wybrali tylko jednego – właśnie Widerę.

Kiedy w lutym zbieraliśmy komentarze w tej sprawie, przewodniczący rady Karol Chlebiński (Pruszkowska Wspólnota Samorządowa) odpowiedział nam: „Nie wiem o jakim naruszeniu prawa Pan pisze. Podjęte uchwały w dniu 19 grudnia obowiązują”. I dodał: „Widzę, że nadal brnie Pan w narrację, która może wprowadzić  opinię publiczną w błąd oraz narusza powagę Wysokiej Rady”. Z kolei Małgorzata Widera odpisała jedynie, że uchwała o jej powołaniu obowiązuje, ale do zgodności działań ze statutem się nie odniosła.

Od tamtej pory w sprawie nie wydarzyło się nic. Rada nie dokooptowała do prezydium trzeciego radnego. Nadal tworzą je tylko Karol Chlebiński (przewodniczący rady) i Małgorzata Widera (wiceprzewodnicząca). Czy oboje podjęli jakieś działania, aby naruszenie przepisów statutu usunąć? Wysłaliśmy im takie właśnie pytania.

Karol Chlebiński: Ja odpowiadam za prowadzenie obrad

„Ponownie powtórzę, że podczas obrad IX Sesji RM Pruszkowa, która odbyła się w 19 grudnia 2024 r., na wniosek radnego Michała Maja wprowadzono do porządku obrad dwa dodatkowe punkty. Jeden dotyczył odwołania wiceprzewodniczących RM Pruszkowa, a drugi powołania wiceprzewodniczącego. Powyższe zostało poddane pod głosowanie i Rada Miasta podjęła decyzje: o odwołaniu wiceprzewodniczących oraz powołaniu wiceprzewodniczącej, którą została Radna Małgorzata Widera. Zaznaczę, że uchwały w wyżej wymienionych sprawach obowiązują” – odpisał nam przewodniczący.

Dalej tłumaczy, że Statut Miasta Pruszkowa wskazuje, iż rada wybiera przewodniczącego i 2 Wiceprzewodniczących, jednak nie nakazuje wyboru wiceprzewodniczących w określonym terminie, jak również nie wskazuje procedury ich wyboru. Chlebiński podkreśla, że podczas grudniowej sesji, jak również kolejnych, nie został zgłoszony żaden wniosek dotyczący wyboru drugiego wiceprzewodniczącego.

A dlaczego sam nie nakłonił radnych do podjęcia działań? „Jako przewodniczący, który jest odpowiedzialny m.in. za prowadzenie obrad sesji, nie mogłem i nie mogę procedować wniosku, który nie wpłynął” – odpisuje Karol Chlebiński.

Przywołuje też przepisy ustawy o samorządzie gminnym, że rada gminy wybiera ze swego grona przewodniczącego i 1–3 wiceprzewodniczących. Ma z tego wynikać, że obecna sytuacja choć niezgodna ze statutem miasta, jest zgodna z ustawą.

Małgorzata Widera: Procedura głosowania była zgodna z prawem

Wiceprzewodnicząca rady na nasze pytania odpowiada, że nie podejmowała samodzielnych działań w sprawie wyboru drugiego wiceprzewodniczącego. Mówi, że odpowiedzialność za organizację pracy rady, w tym za skład prezydium, spoczywa na przewodniczącym oraz na całej radzie jako organie kolegialnym.

„Sprawa była analizowana przez radców prawnych urzędu miasta – z treścią tej opinii zapoznałam się już wcześniej. Ponadto obecnie prowadzone są prace nad zmianą statutu miasta, które obejmują m.in. zapisy dotyczące składu prezydium rady. W mojej ocenie zasadne jest, aby ewentualne dalsze decyzje podejmować po zakończeniu tego procesu” – pisze Małgorzata Widera.

Dalej tłumaczy, że sama nie jest prawnikiem, dlatego opiera się na stanowiskach służb prawnych. „Zależy mi na tym, aby sprawa została jednoznacznie wyjaśniona i nie budziła żadnych wątpliwości w kontekście poszanowania zasad praworządności (…) Na ten moment  podtrzymuję swoje stanowisko, że procedura głosowania została przeprowadzona zgodnie z obowiązującym prawem” – dodaje.

Doszło do naruszenie prawa, które jednak nie wpływa na ważność uchwał

Jakby Dorosz-Kruczyński to prawnik z Pruszkowa, specjalizuje się w prawie samorządowym. W poprzedniej kadencji kandydował do Rady Miasta Pruszkowa z komitetu Pruszków – Dobro Wspólne. Dziś m.in. współpracuje z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego. Zapytaliśmy go, jak ocenia stan prawny, w którym od kilku miesięcy tkwi pruszkowska rada.

„Niewybranie przez Radę Miasta Pruszkowa wiceprzewodniczącego rady niezwłocznie po powstaniu wakatu na tym stanowisku jest tzw. nieistotnym naruszeniem prawa. Zaniechanie Rady Miasta Pruszkowa w tym względzie nie wpływa na ważność czynności przez nią wykonywanych, w tym na ważność podejmowanych przez nią uchwał” – brzmi odpowiedź.

Jak tłumaczy, przepisy statutu powinny być interpretowane łącznie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym. Ustawa przewiduje, że rada wybiera przewodniczącego i od 1 do 3 wiceprzewodniczących. Poszczególne rady konkretyzują ich liczbę w przepisach statutu. Rada Miasta Pruszkowa ustaliła, że wybiera dwóch wiceprzewodniczących.

„W momencie odwołania dwóch wiceprzewodniczących rady organ stanowiąco-kontrolny (czyli rada – przyp. red.) zgodnie z przepisami statutu był zobowiązany do wyboru dwóch nowych wiceprzewodniczących. Prawodawca lokalny nie określił terminu, w jakim powinna zostać wykonana taka czynność, termin ten nie wynika również z przepisów ustawy o samorządzie gminnym. Tym samym należy przyjąć, że wybór obydwu przewodniczących powinien nastąpić niezwłocznie. Rada Miasta Pruszkowa wybierając tylko jednego przewodniczącego i nie dokonując wyboru drugiego przez kolejne miesiące doprowadziła do powstania stanu niezgodnego z prawem – normą prawną wynikającą z przepisu statutu. Naruszenie prawa w tym przypadku nie ma jednak charakteru istotnego i nie wpływa na skuteczność czynności rady miasta” – pisze nam prawnik.

Jakub Dorosz-Kruczyński dalej tłumaczy, że o istotnym naruszeniu prawa można by mówić dopiero wtedy, gdyby odwołany został sam przewodniczący rady, a radni nie dokonali niezwłocznie wyboru jego następcy. Ustawa wprost nakazuje bowiem wybór nowego przewodniczącego w pierwszej kolejności i uzależnia od tego wyboru skuteczne wykonywanie innych czynności przez ten organ.

Konkludując: do złamania przepisów statutu bezsprzecznie w Pruszkowie doszło, ale jego ranga nie wywołuje skutków prawnych wpływających na legalność dalszych działań rady.  

Naruszenia prawa a etyka

„Radni pełnią urząd w ramach przepisów prawa i powinni zawsze działać zgodnie z prawem” – brzmi jeden z przepisów Kodeksu Etyki Radnego przyjętego przez Radę Miejską Grudziądza. „Zobowiązujemy się do działania zgodnego z prawem” – postanowili w swoim kodeksie radni Torunia. „Radny obowiązany jest do znajomości przepisów prawa będących podstawą wykonywania mandatu” oraz „Radny gminy powinien kierować się (…) obowiązującym porządkiem prawnym” – to z kolei zapisy Kodeksu Etyki Radnego Gminy Brwinów.

Kodeksy etyki nakładają na radnych obowiązek (stricte moralny) przestrzegania obowiązujących przepisów. Elementem systemu prawnego są również statuty gmin – przyjmowane w formie uchwał – w tym Statut Miasta Pruszkowa. Kodeksy etyki nie różnicują, czy należy przestrzegać tylko bardziej istotnych przepisów, czy także tych mniej – obowiązek dotyczy wszystkich.

Rada Miasta Pruszkowa kodeksu etyki radnego nigdy nie przyjęła.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: