Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

„Perspektywy” oceniają pruszkowskie licea [Ranking 2024]

Anna MALICKA
Jak co roku, za sprawą publikacji rankingu liceów ogólnokształcących miesięcznika Perspektywy, przyglądamy się pruszkowskim liceom. Gdzie w tym roku znalazły się Kościuch i Zan?
Ranking Perspektywy 2024
Ilustracja: Ranking Perspektywy 2024

Miesięcznik Perspektywy opublikował najnowszy ranking liceów ogólnokształcących w Polsce. Posiedzenie Kapituły odbyło się 7 listopada 2023 roku, a jego gospodarzem była dr hab. Barbara Marcinkowska – Rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Zgodnie z postanowieniem Kapituły, licea były oceniane pod względem 3 kryteriów: sukcesów szkoły w olimpiadach, wyników matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyników matury z przedmiotów dodatkowych.

Jak wygląda sytuacja liceów ogólnokształcących w Pruszkowie? Najwyższe miejsce zajęło Akademickie LO Fundacji Sternik „Pryzmat”, które w tegorocznym rankingu znalazło się na miejscu 106. To spadek o ponad 50 pozycji w porównaniu z zeszłorocznym rankingiem, kiedy to niepubliczne liceum debiutowało na 51. miejscu w Polsce.

Kościuch ze złotem się nie rozstaje

Następne pruszkowskie LO w rankingu to LO im. Tadeusza Kościuszki na 183. miejscu. W stosunku do zeszłego roku liceum awansowało o 14 pozycji, pozostając tym samym w gronie liceów ze złotą tarczą. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele zasługują na szczególne uznanie, ponieważ mimo trudnych warunków (remont i rozbudowa budynku szkoły) na 108 przystępujących do egzaminu dojrzałości  wszyscy zdali, a 28 otrzymało nagrodę od Starosty Pruszkowskiego Krzysztofa Rymuzy. To ogromny sukces.

Złota tarcza 2024 dla naszego liceum Miło nam poinformować, że w rankingu Perspektywy 2024 zdobyliśmy Złotą Tarczę....

Opublikowany przez LO im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie Czwartek, 11 stycznia 2024

Zan - szybkie wyjście z kryzysu

Po zeszłorocznym, rozczarowującym spadku, LO im. Tomasza Zana odnotowało spektakularny awans. Najstarsze pruszkowskie liceum z 535. pozycji w roku 2023 przeniosło się na pozycję 236. w obecnym rankingu – to awans o niemalże 300 pozycji! Tak wysokie miejsce, bliskie granicy otrzymania złotej tarczy, daje nadzieję, by w przyszłym roku Zan dołączył do Kościucha w pierwszej dwusetce.

Ostatnim kwalifikowanym do rankingu liceum jest Społeczne LO nr.23, które uplasowało się na 994. pozycji. Poza rankingiem znalazła się Szkoła Mistrzostwa Sportowego - Liceum Ogólnokształcące.

Szkoły w regionie

Jak poradziły sobie inne szkoły w naszym sąsiedztwie? Społeczne LO nr 5 STO w Milanówku spadło o 7 pozycji, plasując się na 19. miejscu w Polsce. Podkowiańskie LO nr 60 znalazło się na 329. miejscu, LO z Oddziałem Dwujęzycznym im. Adama Mickiewicza w Piastowie na 442. miejscu, LO im. Marii Dąbrowskiej zajęło 550. miejsce, a Nadarzyńskie LO im. Jana Pawła II z pozycją 765 zamyka listę okołopruszkowskich liceów w rankingu Perspektywy.

W imieniu Redakcji zpruszkowa.pl wszystkim uczniom, nauczycielom oraz dyrekcji szkół z całych sił gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: