Paweł Makuch podpisał Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym
O uroczystości obszernie poinformował Związek Miast Polskich, którego Pruszków jest członkiem. Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym podpisali w Poznaniu prezydenci i burmistrzowie 16 polskich miast, dołączając w ten sposób do prawie 2 tysięcy samorządów w całej Europie. Ceremonię zorganizowały 11 października Rada Gmin i Regionów Europy CEMR oraz Związek Miast Polskich. „Była to odpowiedź na pojawiające się w ostatnim czasie coraz liczniejsze sygnały z miast członkowskich o chęci przyjęcia przez nie Karty. Owo rosnące zainteresowanie polskich samorządów obserwuje także od 2020 roku Komisja Stała ds. Równouprawnienia, działająca w ramach Rady Gmin i Regionów Europy (CEMR). Jej członkami są przedstawicielki i przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych z całej Europy. Jednocześnie do Komisji docierały informacje o problemach administracyjnych, z jakimi borykają się niektóre polskie samorządy, np. Poznań, w związku z przyjęciem Karty” – poinformował Związek Miast Polskich.
– Karta, wypracowana 15 lat temu przez Radę Gmin i Regionów Europy nie jest jeszcze w Polsce bardzo popularnym dokumentem, a w niektórym środowiskach jest wręcz dokumentem niepopularnym – mówił podczas uroczystości Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich.
W 36 krajach Europy Kartę jak dotąd przyjęły 1844 samorządy. Jest ona wzorcową i uniwersalną propozycją działań dla samorządów. Umożliwia przechodzenie od równych praw do równych szans we wszystkich dziedzinach życia i sferach funkcjonowania, na które wpływ ma samorząd.
Kartę podpisali przedstawiciele następujących miast: Bydgoszcz, Chełmno, Jasło, Krosno, Lublin, Ostrów Wielkopolski, Płońsk, Poznań, Pruszków, Puck, Skarżysko Kamienna, Sopot, Świdnica, Wałbrzych, Wołomin, Warszawa.
Obecny na uroczystości dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu Jacek Wasik zwrócił uwagę, że zbudowana na wartościach Unii Europejskiej Karta gwarantuje wszystkim osobom równe prawa, bez żadnej dyskryminacji. I choć Unia jest zdecydowanym światowym liderem w ochronie tych praw, to jednak w Europie wciąż jedna trzecia kobiet jest ofiarami przemocy, kobiety mają utrudniony dostęp do rynku pracy i do kierowniczych stanowisk, zarabiają średnio o 16 proc. mniej niż mężczyźni.
Warto zauważyć, że miasta, które podpisały Kartę, rządzone są prezydentów i burmistrzów opozycyjnych bądź przynajmniej apolitycznych, jednak krytycznie nastawionych do obecnego rządu. Wśród nich są polityczni fighterzy jak Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy, Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha czy wreszcie Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Obecność Pawła Makucha w tym gronie jest zaskakująca, bo choć on sam jest bezpartyjny, poprzez przynależność polityczną jego zastępcy Konrada Sipiery Pruszków identyfikowany jest coraz częściej jako miasto sympatyzujące z PiS (oczywiście, na szczeblu władz lokalnych). Prominentni politycy partii rządzącej chętnie wpadają do Pruszkowa przy różnych okazjach, dwa lata temu sam premier Mateusz Morawiecki właśnie u nas, w Szkole Podstawowej nr 3, zainaugurował rozpoczęcie roku szkolnego (jego przyjazd utrzymywany był wtedy w głębokiej tajemnicy, aby nikt nie próbował zakłócić mu pobytu). Paweł Makuch raczej rzadko manifestuje swoją apolityczność i dystans do wartości prezentowanych przez PiS, dlatego wizyta w Poznaniu i podpisanie Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym urasta do w Pruszkowie do rangi znaczącego i symptomatycznego wydarzenia.
Pełna treść Karty – w języku polskim – dostępna jest pod adresem: https://ccre.org/img/uploads/piecesjointe/filename/charte_egalite_pl.pdf