Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Park krajobrazowy w Pruszkowie? Przyjdź w sobotę do parku Potulickich i poprzyj inicjatywę

Sławomir BUKOWSKI
Trwa zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem uchwały w sprawie utworzenia Parku Krajobrazowego Doliny Utraty i Raszynki.
Mapa Park Krajobrazowy
Ilustracja: Mapa Park Krajobrazowy

Kiedy? Sobota 13.05.2023, godz. 15–19.

Gdzie? Park Potulickich w Pruszkowie, okolice Urzędu Stanu Cywilnego i fontanny, ale aktywistów będzie też można spotkać przy wejściu do parku od strony ul. Hubala.

O co chodzi? Aktywiści będą zbierać podpisy pod obywatelskim projektem uchwały w sprawie utworzenia Parku Krajobrazowego Doliny Utraty i Raszynki. – Park miałby objąć swoim zasięgiem obszary, na których ustanowione już są różne formy ochrony przyrody: Warszawski Obszar Chronionego Krajobrazu (WOCK), rezerwat Stawy Raszyńskie, park Potulickich w Pruszkowie, chcielibyśmy do niego włączyć też park Tworkowski jako zabytek przyrody i architektury. Trzeba nad nimi rozpiąć wspólny parasol ochronny, żeby uchronić przed intensywną zabudową. Tutaj znajdują się liczne siedliska zwierząt i roślin, składające się na unikalny, w dużym stopniu dziki krajobraz – mówi Anna Gawryś, aktywistka ekologiczna.

Kto może złożyć podpis? Każdy mieszkaniec Pruszkowa (ważne, aby być zameldowanym w Pruszkowie), który ma dosyć betonowania miasta i chce przyczynić się do uratowania przed zabudową deweloperską resztek dzikiej przyrody w Pruszkowie i okolicach. Każdy, kogo oburzyła wycinka drzew pod megablok w rejonie ulicy Lipowej. Każdy, kto chce żyć w mieście, w którym oprócz wszechobecnego betonu są zielone miejsca pełne wspaniałych drzew i dzikiego ptactwa. 

Co dalej? Po uzbieraniu podpisów aktywiści złożą obywatelski projekt uchwały w Biurze Rady Miasta Pruszkowa i trafi on pod obrady radnych. Ich zadanie będzie proste: jeśli zależy im na ochronie przyrody (a miejmy nadzieję, że tak jest), mają po prostu przegłosować uchwałę. Będzie ona miała wymiar czysto intencyjny, nie pociągnie za sobą żadnych kosztów. Będzie wyrażeniem woli w imieniu mieszkańców Pruszkowa, że park krajobrazowy powinien w Pruszkowie i okolicach powstać. Przyjęta uchwała przekazana zostanie do Sejmiku Województwa Mazowieckiego – wraz z bliźniaczymi uchwałami podjętymi w Michałowicach i Raszynie. Ostateczną decyzję w sprawie utworzenia parku krajobrazowego podejmie Sejmik, ale wiemy, że tam jest wola, aby taki park powstał.

Zależy Ci na przyszłości Pruszkowa, zielonego Pruszkowa? Przyjdź w sobotę po południu do Potulika i złóż podpis. 

Więcej szczegółów o inicjatywie znajdziesz w naszym poprzednim artykule TUTAJ.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: