Otrębusy, szkoła, strzelnica
W minioną środę w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Otrębusach (gmina Brwinów) otwarto wirtualną strzelnicę.
Jak czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie internetowej gminy: “pomysłodawcą i inicjatorem przedsięwzięcia jest dyrektor ZSP w Otrębusach Sebastian Kończak”. Strzelnica powstała dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Obrony Narodowej uzyskanemu w ramach programu „Strzelnica w powiecie”, dzięki któremu otwarto już ponad 150 strzelnic w całej Polsce.
W przypadku Otrębus, całkowity koszt inwestycji wyniósł 110 577 zł, z czego 80% (87 355,83 zł) pokryto z dofinansowania rządowego. Wkład własny gminy Brwinów wyniósł 23 221,17 zł.
📣📣📣W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Otrębusach została otwarta wirtualna 🔫strzelnica🔫, z której mogą korzystać...
Opublikowany przez Brwinów Piątek, 2 lutego 2024
Zgodnie z komunikatem gminy Brwinów, “ze strzelnicy w pierwszej kolejności będą mogli korzystać uczniowie 7 i 8 klas szkół podstawowych, wszyscy uczniowie szkół średnich oraz uczniowie szkół mundurowych”. Obiekt ma być dostępny również dla organizacji i stowarzyszeń, które zajmują się sprawami bezpieczeństwa.
Jak czytamy na stronie serwisu samorządowego Polskiej Agencji Prasowej, program “Strzelnica w powiecie” ma iść w parze z programem przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa, do którego od 1 września 2022 r. włączono teorię bezpiecznego obchodzenia się z bronią.
“Nowa podstawa programowa zakłada możliwość współpracy szkół w realizacji edukacji dla bezpieczeństwa, w tym, w zakresie praktycznych zajęć strzeleckich, z podmiotami, które dysponują odpowiednimi strzelnicami np. kluby sportowe, jednostki policji, wojska (na zasadzie porozumień)” - czytamy w serwisie PAP.
Czy to na pewno dobry pomysł?
Po publikacji informacji o otwarciu strzelnicy w szkole w Otrębusach, w Internecie zawrzało. W komentarzach pod postem oficjalnego profilu gminy Brwinów na Facebooku zaroiło się od krytycznych komentarzy.
“Szkoła publiczna nie powinna być miejscem gdzie znajduje się zachęta do strzelania i do tego wirtualna strzelnica. Dość jest problemów psychologicznych i psychicznych dzieci i młodzieży, żeby nie promować w ten sposób akurat takiej aktywności” - napisała internautka, Patrycja.
Inna użytkowniczka, Agnieszka, dodała: “Dramat, zamiast zająć się tym jaki bałagan jest w placówce, że rodzic nie może wejść z dzieckiem zerówkowym do placówki tylko oddaje je i odbiera przez domofon to jest paranoja! (...) Myślę że to są ważniejsze kwestie niż nauka dzieci strzelać. Nie dość że na każdym kroku przemoc to jeszcze w szkole takie cyrki.”
Komentujący spostrzegli również, że na zdjęciach towarzyszących komunikatom gminy widać, że program do obsługi wirtualnej strzelnicy umożliwia strzelanie do podobizn człowieka.
“I to jest powód do dumy?! To są rozrywki i umiejętności (strzelanie i to w dodatku do podobizn człowieka), które powinny systemowo trafiać do placówek dla dzieci i młodzieży za publiczne pieniądze?” - czytamy w komentarzach.
Wśród internautów nie brakuje jednak i entuzjastów pomysłu. “Fajnie, że jest strzelnica wirtualna! Chętnie sprawdzę. Strzelanie to ciekawa umiejętność - oby jak najdłużej nieprzydatna - ale frajda z celności jest“ - napisała jedna z użytkowniczek Facebooka.
Inny internauta, Marcin, dodał: “Fajna zabawa, chętnie zabiorę syna z kolegami aby sobie postrzelali. To jest wirtualna strzelnica, nie strzela się z prawdziwej amunicji, to jest coś w rodzaju gry komputerowej ale z bronią bardzo zbliżoną do realnej. Więc skoro dzieci mogą grać w strzelanki na telefonach czy komputerach mogą też na takiej strzelnicy”.
Zajęcia mają być obowiązkowe
Strzelnice, które powstają w całej Polsce w ramach ogłaszanych od 2019 r. konkursów ofert Ministra Obrony Narodowej “Strzelnica w powiecie”, docelowo mają powstać w każdym powiecie w kraju.
Jeśli w prawie nie zajdą żadne zmiany, to począwszy od roku szkolnego 2024/2025 praktyczne treningi strzeleckie zostaną włączone do obowiązkowej podstawy programowej edukacji dla bezpieczeństwa. Praktyki te mają się odbywać z wykorzystaniem broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG) oraz strzelnic wirtualnych.
W przypadku dostępności na terenie danego powiatu odpowiedniego sprzętu, termin rozpoczęcia nauki może zostać przesunięty na rok szkolny 2025/2026.