Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Ostatnia szansa, aby zobaczyć "Nostalgię"- Pruszkowski Porcelit w Muzeum Hutnictwa!

Anna CHOMIAK
Ostani dzwonek, aby wybrać się w sentymentalną podróż razem z Muzeum Hutnictwa w Pruszkowie i zobaczyć wystawę Pruszkowskiego Porcelitu! Pruszkowianie mogą dziś, w niedzielę 8 stycznia w godzinach 11:00-17:00 wybrać się na zwiedzanie i zobaczyć na własne oczy zastawę stołową powstałą w PRL.
Img 7253
Ilustracja: Img 7253

Niedziela 8 stycznia to ostatni dzień wystawy "Nostalgia" w Muzeum Straożytnego Hutnictwa przy placu Jana Pawła II w Pruszkowie. Zwiedzanie jest bezpłatne i otwarte dla odwiedzających w godzinach 11:00-17:00. Sprawdziliśmy na własne oczy, jak wystawa prezentuje się na żywo.

Img 7244

Pruszkowski Porcelit na wyciągnięcię ręki

O tym, że w Pruszkowie warto wybrać się na wystawę "Nostalgia" poświęconą Pruszkowskiemu Porcelicicie, pisaliśmy dwukrotnie tutaj i tutaj. By nie być gołosłownym postanowiliśmy wybrać się i sprawdzić, co na nas czeka w Oranżerii Muzeum Starożytnego Hutnictwa. Mimo, że "Nostalgia" jest małą ekspozycją, naprawdę warto ją odwiedzić i zobaczyć na własne oczy: filiżanki, talerzyki deserowe, sosjerki oraz kokilki. Wszystko w otoczeniu czarno-białych fotografii przybliżającym nam proces powstawania naczyń. 

Img 7254

Img 7251

Img 7252

Podróż sentymentalna do czasów PRL-u

"Nostalgia" to świetny pomysł na rodzinną wyprawę do Muzeum Hutnictwa. Starsze pokolenia, dziadkowie i rodzice mogą zabrac dzieci i pokazać: talerzyki do ciasta z serii Ryszard, brązowe kokilki do zapiekania czy małe miseczki. Charakterystyczną brązową zastawę do stołu, którą wielu z nas nadal posiada w swoich domach. To wspaniała okazja do odbycia żywej lekcji historii, podczas której będzie można przybliżyć historię Zakładów Porcelitu Stołowego „Pruszków”, która sięga 1872 roku.

Img 7266

Img 7249

Img 7243

Tego się spodziewaj na wystawie "Nostalgia"

Odwiedzający wystawę mają niepowtazalną okazję przenieść się ponownie do XX wiekum i pozbać tajniki powstawania naczyń z Pruszkowskiego Porcelitu. Piękna czarno-biała wystawa zdjęć o imponujących rozmiarach, z pewnością wywoła na waszych twarzach uśmiech, przenosząc wprost we wspomnienia z młodości lub dzieciństwa. Poza porcelitowymi kubkami i talerzykami, warto zwrócić uwagę na specjalne, ozdobne pędzelki do zdobienia naczyń. Mnie zaskoczył fakt zastawy stołowej w kolorowych barwach, innych niż dobrze nam znane brązy. Wychodząc z wystawy możemy poczęstować się specjalnie przygotowaną pocztówka ze stemplem "Nostalgia" oraz obejrzeć krótki dokument wyświetlany w telewizorze. 

Img 7257

Img 7262

Img 7263

Img 7260

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia można znaleźć na oficjalnej stronie Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego. Wystawa czynna wyłącznie dziś - w niedzielę 8 stycznia 2023 roku, w godzinach 11:00-17:00 w MSH w Pruszkowie obok Urzędu Stanu Cywilnego. 

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: