Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Ogromne problemy z dojazdami do Warszawy. Czy prezydent Pruszkowa pomoże swoim mieszkańcom?

Sławomir BUKOWSKI
Odpowiedzi na to pytanie oczekiwali w środę radni wspierani przez aktywistów miejskich. Jednoznaczna deklaracja ze strony Pawła Makucha jednak nie padła.
Komisja Komunikacyjna
Ilustracja: Komisja Komunikacyjna

Kłopoty pasażerów kolei trwają od miesięcy i nieprędko się skończą. Za sprawą przebudowy Dworca Zachodniego pociągi są odwoływane, mają skracane trasy, wiele kursów jest opóźnionych.

Na domiar złego 3 września kursy kolejki WKD zostaną skrócone do przystanku Warszawa Reduta Ordona – nawet na 10 miesięcy – jednak spółka nie uruchomi w zamian komunikacji zastępczej. Pasażerowie, aby dotrzeć do celu, mają przesiadać się do linii ZTM oraz pociągów KM na przystanku Warszawa Aleje Jerozolimskie. Problem w tym, że autobusy ZTM są tak zatłoczone, że nie będą w stanie zabrać wszystkich oczekujących na przystanku, zaś kursy SKM i KM do centrum Warszawy będą nieregularne i jedynie dwa na godzinę.

Co robią władze Pruszkowa, żeby pomóc te kłopoty rozwiązać? Niewiele, w każdym razie pozytywnych efektów ich starań nie widać. I właśnie brakowi działań ze strony władz miasta oraz próbom zachęcenia prezydenta do zwiększenia aktywności w dziedzinie transportu poświęcone było 23 sierpnia posiedzenie kierowanej przez Piotra Bąka nadzwyczajnej komisji Rady Miasta Pruszkowa ds. rozwiązywania problemów komunikacyjnych.

Co radni oraz mieszkańcy usłyszeli od Pawła Makucha?

– 3 września wejdzie w życie nowy rozkład Kolei Mazowieckich oraz SKM, kursów do Warszawy będzie dwa razy więcej niż w wakacje, poza tym pociągi będą docierać do Dworca Śródmieście oraz Centralnego. Komfort dojazdów do stolicy wyraźnie się poprawi.

– ZTM nie zgadza się na zwiększenie częstotliwości kursów linii 817.

– W sprawie WKD nie ma sensu działać teraz, ewentualnie za miesiąc, bo nie jest powiedziane, że problemy z dojazdami się pojawią. Alarm w sprawie domniemanych kłopotów podnosi mała grupka osób.

– Radni i mieszkańcy mieszają takie nazwy jak ZTM czy WKD, a są to odrębne podmioty i trzeba je rozróżniać. To ważne, by formułując wypowiedzi podczas komisji wyrażać się precyzyjnie.

– Miasto Pruszków nie odpowiada za komunikację w innych gminach.

– Prezydent będzie kontaktował się z zarządem WKD, ale nie wiadomo z jakim skutkiem, bo na przykład na pismo wysłane w lipcu do tej pory nie otrzymał od spółki odpowiedzi.

Ciężko było oprzeć się wrażeniu, że Paweł Makuch zarówno radnych, jak i mieszkańców oczekujących od niego podjęcia zdecydowanych działań traktuje jak wrogów. Atmosfera polepszyła się, gdy w połowie posiedzenia prezydent nagle je opuścił i odpowiedzi zaczęła udzielać Monika Golędzinowska, naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju Urzędu Miasta Pruszkowa, który odpowiada za komunikację miejską. I to od niej dowiedzieliśmy się konkretów. Na przykład, że miasto podjęło rozmowy z ZTM w sprawie poprawienia rozkładu jazdy linii 817. Że rozważona zostanie opcja uruchomienia dodatkowej linii autobusowej łączącej przystanki WKD z dworcem PKP w Pruszkowie, aby ułatwić pasażerom kolejki dojazdy Kolejami Mazowieckimi oraz SKM. Że urząd spróbuje poprawić rozkład linii 10, aby autobusy w godzinach szczytu kursowały z większą częstotliwością.

Przewodniczący komisji Piotr Bąk zobowiązał się, że wyśle do WKD wniosek o doprecyzowanie zasad honorowania biletów w okresie skrócenia kursów kolejki do przystanku Reduta Ordona, a do ZTM, aby bilety jednorazowe WKD były honorowane także w SKM oraz w autobusach 817.

Mieszkańcy, którzy przyszli na komisję, zgłosili cały szereg propozycji, które pozwoliłyby zmniejszyć skalę dolegliwości związanych z przebudową Dworca Zachodniego. Na przykład, żeby uruchomić linię 2 BIS na trasie osiedle Staszica – PKP Pruszków – WKD Pruszków i tym samym ułatwić przemieszczanie się pomiędzy obiema liniami kolejowymi. Żeby przedłużyć linię 5 do Piastowa, by mieszkańcy Tworek i Malich mogli łatwiej dostać się do stacji KM i SKM. Żeby uruchomić tymczasowe przystanki dla linii 817 w Alejach Jerozolimskich na wysokości Tworek i Malich. Czy te postulaty zostaną zrealizowane? Gdy propozycje padały, jak wspomnieliśmy, prezydenta Pawła Makucha już na komisji nie było. Jego brak determinacji, by rozwiązywać problemy komunikacyjne, lub chociaż im zapobiegać, sugeruje pozostać w tej sprawie pesymistą.

Posiedzenie komisji można obejrzeć na kanale YouTube TUTAJ. Na czacie towarzyszącym transmisji widzowie mogli zamieszczać komentarze. Tym razem pojawił się tylko jeden, a brzmiał następująco: „Panie prezydencie, zapraszam do podróży nawet teraz w godzinach szczytu kolejką wkd, mieszkańcy Pruszkowa jadą jak zwierzęta, a mamy okres wakacyjny, urlopowy. Od września będzie to katastrofą!!! Jestem w szoku, że Pan nie ma takiej wiedzy i świadomości”.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: