Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Od wtorku więcej kolejek WKD do Warszawy, tłok powinien być nieco mniejszy

Sławomir BUKOWSKI
W porannym i popołudniowym szczycie będą kursować co 15, a nie jak dotychczas co 20 minut.
Kolejka Wkd
Ilustracja: Kolejka Wkd

Zarząd WKD spełnia obietnicę daną podczas wrześniowych negocjacji z przedstawicielami podwarszawskich samorządów. Zmian w rozkładzie jest kilka, ale najważniejsza to taka, że w porannym i popołudniowym szczycie na odcinku Podkowa Leśna – Warszawa Reduta Ordona odjeżdżać będą 4 kolejki na godzinę zamiast 3, częstotliwość kursów wyniesie więc kwadrans. To powinno nieco zmniejszyć tłok.

Drugą zmianą jest znaczące zwiększenie liczby kursów do Grodziska Mazowieckiego – z jednego na godzinę do trzech. To z kolei efekt zakończenia budowy drugiego toru za Podkową Leśną i zwiększenia dopuszczalnej prędkości na tym odcinku.

W weekendy, niestety, częstotliwość nie będzie na razie duża, kursy WKD do Warszawy zaplanowano co 30 minut. Kolejki do Milanówka dojeżdżają zaś przez cały tydzień jak przed rozpoczęciem inwestycji – czyli raz na godzinę.

Kolejne korzystne dla pasażerów zmiany nastąpią dopiero po zakończeniu obecnej fazy budowy Dworca Zachodniego, czyli po oddaniu do użytku peronu nr 1 oraz odtworzeniu tam torów, co zgodnie z harmonogramem ma nastąpić w lipcu. Wtedy przywrócony zostanie ruch do stacji Warszawa Śródmieście WKD. Powrót do częstotliwości kursowania jak dawniej, czyli co 7–10 minut w szczycie, ma nastąpić dopiero pod koniec tego roku.

I jeszcze ciekawostka. Co prawda na peronach WKD zainstalowane są tablice dynamicznej informacji pasażerskiej pokazujące czas oczekiwania, ale położenie kolejek na trasie można też obserwować w aplikacji mobilnej CzyNaCzas (www.czynaczas.pl) – dane pobierane są ze strony WKD, więc są poprawne, ale aplikacja jest wygodniejsza, gdyż jednocześnie prezentuje położenie pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego. Może być ułatwieniem dla podróżnych jadących autobusem do przystanku kolejki – pozwala sprawdzić, ile czasu będziemy mieć na przesiadkę. Aplikacji nie ma w sklepach Play czy App Store, wchodzi się przez przeglądarkę i z poziomu przeglądarki można dodać sobie ikonkę na pulpit telefonu.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: