Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Od poniedziałku 26 czerwca dojazdy do Warszawy zamienią się w koszmar

Sławomir BUKOWSKI
Pociągi KM z Pruszkowa do Warszawy Centralnej pojadą raz na godzinę, pozostałe oraz niemal wszystkie SKM skończą bieg na Dworcu Zachodnim. A WKD? Tylko 2–3 razy na godzinę przez cały dzień. I tak do końca wakacji.
Skm I Wkd
Ilustracja: Skm I Wkd

Problemy z dojazdami do Warszawy są permanentne. Opóźnienia sięgające 60 minut i odwołane kursy są na porządku dziennym. Ale to, co było do tej pory, to jedynie przedsmak tego, co nas czeka. Podmiejska linia średnicowa zostanie całkowicie zamknięta. Ruch odbywać się będzie linią dalekobieżną, przez Warszawę Centralną, ale skierowane zostaną tam nieliczne pociągi z Pruszkowa. Zmiany wejdą w życie już w niedzielę 25 czerwca, ale najbardziej odczuwalne będą dzień później, kiedy tysiące mieszkańców Pruszkowa pojadą do pracy. Potrwają – do końca wakacji.

Koleje Mazowieckie – KM

Niemal wszystkie pociągi KM skończą bieg na Dworcu Zachodnim. Tylko jeden na godzinę pojedzie przez Warszawę Centralną, oczywiście z pominięciem stacji Warszawa Ochota, Warszawa Śródmieście, Warszawa Powiśle i Warszawa Stadion. Nie przewidziano autobusów zastępczych. Pasażerowie będą zmuszeni przesiadać się na Dworcu Zachodnim albo Centralnym do zwykłej komunikacji miejskiej ZTM.

Diagramy z wakacyjnym rozkładem jazdy KM znajdują się TUTAJ, ale wygodniej korzystać z wyszukiwarki połączeń na stronie internetowej Rozklad.pkp.pl. Przydatna jest też analogiczna aplikacja na telefon Rozklad-PKP.

Warto pamiętać, że mając bilet jednorazowy lub miesięczny na pociąg Kolei Mazowieckich np. do stacji Warszawa Powiśle, przesiadając się do autobusu w Warszawie Zachodniej albo np. do tramwaju w Warszawie Centralnej nie trzeba kasować biletu ZTM – bilet na pociąg KM jest honorowany we wszystkich autobusach i tramwajach kursujących Alejami Jerozolimskimi. Szczegółowe informacje o honorowaniu biletów znajdują się TUTAJ

Szybka Kolej Miejska – SKM

Większość pociągów S1 z Pruszkowa skończy bieg na Dworcu Zachodnim. Tylko 7 kursów pojedzie do Otwocka wariantem przez Warszawę Centralną – odjazdy z Pruszkowa o godz. 6.42, 9.11, 11.19, 12.46, 14.45, 16.06, 19.37. Z Warszawy Centralnej do Pruszkowa eskaemek będzie nieco więcej, bo „aż” dwanaście przez cały dzień: 4.24, 6.14, 7.20, 9.27, 11.02, 11.27, 12.15, 13.56, 14.45, 16.27, 17.44, 19.16.

Rozkład linii S1 znajdziemy na stronie Warszawskiego Transportu Miejskiego TUTAJ (uwaga: trzeba pamiętać o wyborze konkretnej daty, bo godziny mogą się w trakcie wakacji zmieniać).

Linia ZTM 817

Żadnych zmian w stosunku do rozkładu sprzed wakacji nie przewidziano. Nadal kursy co 30 minut w dni robocze wyłącznie w godzinach porannego i popołudniowego szczytu.

Warszawska Kolej Dojazdowa – WKD

Tutaj też nie ma dobrych wieści. Na całe wakacje zostanie zamknięty jeden tor na odcinku Warszawa Reduta Ordona – Warszawa Śródmieście WKD. Kolejki będą tam jeździć w obie strony po jedynym czynnym torze. W efekcie kursy na odcinku od Podkowy Leśnej przez Pruszków do Warszawy będą odbywać się co 24 minuty, czyli pojadą mniej niż trzy kolejki na godzinę! WKD nie przewidziała wzmocnienia w postaci autobusów zastępczych czy uzupełniających, w godzinach szczytu można więc spodziewać się ogromnego tłoku.

Dokładne informacje o wakacyjnym rozkładzie WKD znajdują się na stronie przewoźnika TUTAJ.

A po wakacjach…

Będzie lepiej, ale nie dla wszystkich. Pociągi KM i SKM mają wrócić na podmiejską linię średnicową, jednak z powodu przebudowy Dworca Zachodniego nadal będą kursować ze zmniejszoną częstotliwością.

Natomiast zamknięty zostanie peron nr 1 na Dworcu Zachodnim, z którego korzystają kolejki WKD, w efekcie ruch WKD zostanie wstrzymany na odcinku od Warszawy Reduty Ordona do Warszawy Śródmieście aż do… lipca 2024 roku! Dla pasażerów zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa, a przystankiem przesiadkowym ma być Warszawa Aleje Jerozolimskie. Biorąc po uwagę korki, dla pasażerów WKD dojazd do centrum Warszawy wydłuży się o 20 minut albo i więcej.

Co robi prezydent Pruszkowa, żeby pomóc mieszkańcom?

Aktywistka Małgorzata Kochańska kilka dni temu napisała do prezydenta Pawła Makucha. Zadała kilka pytań, m.in. takie: „Co może Pan zaproponować mieszkańcom, którzy mają coraz większe problemy z dostaniem się pociągiem do różnych dzielnic Warszawy? Czy prowadzicie Państwo jakieś rozmowy o zmianach w rozkładzie jazdy 817 tak, żeby można było z tej linii skorzystać także miedzy 9 a 15? Jak Państwo rozumiecie zadania gminy w tej sytuacji?”. Odpowiedzi na razie nie dostała.

Redakcja zpruszkowa.pl od wielu miesięcy próbuje ustalić, czy prezydent Pruszkowa zrobił cokolwiek w sprawie poprawienia rozkładu linii 817, żeby autobusy zaczęły kursować punktualniej (opóźnienia w popołudniowym szczycie sięgają 25 minut i więcej). Bezskutecznie. Linia jest uruchamiana przez warszawski ZTM, ale współfinansowana przez Pruszków, więc nasze miasto ma wpływ na kształt rozkładu jazdy. Kilka dni temu wysłaliśmy do Pawła Makucha oficjalny wniosek – w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej – o udostępnienie korespondencji w tej sprawie między Urzędem Miasta Pruszkowa a ZTM Warszawa, jeśli taka w ogóle istnieje. Odpowiedzi jeszcze nie mamy.

W czwartek 22 czerwca na oficjalnej stronie miasta nie było nawet wzmianki o czekającym mieszkańców Pruszkowa w kolejnym tygodniu horrorze z dojazdami do pracy do Warszawy. Można za to było znaleźć informacje o imprezie „HALO Wakacje” czy wakacyjnych spacerach po Pruszkowie.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: