Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Od 1 stycznia nowe linie autobusowe z Pruszkowa do Janek, Raszyna, Komorowa i Nadarzyna

Autobusy do Janek i Nadarzyna będą kursować przez 7 dni w tygodniu średnio co godzinę. Bilet jednorazowy po Pruszkowie – 1 zł, a z Pruszkowa do innych miejscowości – 4 zł.
REDAKCJA POLECA
Autobus
Ilustracja: Autobus
Zpruszkowa Png 13

Sławomir BUKOWSKI

Nowe linie to efekt przystąpienia powiatu pruszkowskiego do związku międzygminnego Grodziskie Przewozy Autobusowe (GPA). Związek powstał z inicjatywy burmistrza Grodziska Grzegorza Benedykcińskiego, aby w systemowy sposób rozwiązać problem komunikacji nie tylko w obrębie jego miasta, ale także pomiędzy miejscowościami z różnych powiatów. „Mieszkańcom zostanie zapewniona sprawna i funkcjonalna sieć zsynchronizowanych ze sobą połączeń (w tym powiązane rozkłady jazdy różnych linii, w różnych gminach), spójna taryfa biletowa oraz jednolity i wysoki standard przewozów” – czytamy na stronie związku. Grodziskie Przewozy Autobusowe to pierwsza taką organizacja w województwie mazowieckim. Jej założycielami są: powiat grodziski, Baranów, Błonie, Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów, Milanówek i Żabia Wola. W grudniu 2021 r. dołączył do niej powiat pruszkowski.

Jak informuje starosta pruszkowski Krzysztof Rymuza, nasz powiat stał się właśnie pełnoprawnym członkiem związku. – Przystąpienie do związku powiatowo-gminnego „Grodziskie Przewozy Autobusowe” stanowi realizację Strategii Rozwoju Powiatu Pruszkowskiego na lata 2015–2025. Docelowo zapewniona zostanie sprawna komunikacja wewnątrz powiatu poprzez utworzenie nowych linii autobusowych dla mieszkańców powiatu – przekazał starosta redakcji zpruszkowa.pl.

Z Pruszkowa pod szyldem GPA już 1 stycznia 2022 roku zaczną kursować trzy linie. Oto zestaw podstawowych informacji o nich.

Linia 60: Pruszków – Nadarzyn – Walendów. Zastąpi dotychczasowe połączenie finansowane przez gminę Nadarzyn. Autobusy będą kursować znacznie częściej: w dni robocze w godz. 5–22 co 60 minut (w porannym szczycie nawet co 30 minut), zaś w soboty, niedziele i święta (i to jest nowość, bo „stara” linia w weekendy nie funkcjonowała) – co 90–120 minut.

Linia 61: Pruszków – Pęcice – Reguły – Michałowice – Raszyn. Autobusy będą kursowały trasą w kształcie pętli. Jadąc od strony Pęcic wjadą do Pruszkowa ulicą Pęcicką i aleją Armii Krajowej, następnie pojadą ulicami: Bolesława Prusa (koło USC), przez wiadukt, Waryńskiego do Elektrowni, dalej: Promyka, Robotniczą, tunelem pod torami, Działkową, Akacjową, Powstańców, Chopina do przystanku Pałacyk Sokoła. I stamtąd ulicą Kościuszki, Bolesława Prusa do Armii Krajowej i dalej w kierunku Pęcic i Raszyna. Będą kursowały co ok. 60 minut, jednak tylko w dni robocze od poniedziałku do piątku.

Linia 62: Piastów – Pruszków – Komorów – Sokołów – Janki IKEA – Raszyn. Autobusy wyruszą z pętli Ogińskiego w Piastowie, następnie Alejami Jerozolimskimi wjadą do Pruszkowa i pojadą przez Tworki (ulicami Partyzantów i Bohaterów Warszawy), dalej Bolesława Prusa, Pogodną, Powstańców, Plantową, al. Wojska Polskiego (ostatni przystanek w Pruszkowie to skrzyżowanie al. Wojska Polskiego i Działkowej), następnie Brzozową do Komorowa i dalej przez Pęcice Małe, Sokołów, do placu Szwedzkiego w Jankach (przy Ikei) i wreszcie aleją Krakowską do rynku w Raszynie. Będą kursować co 60 minut od poniedziałku do soboty oraz w niedziele handlowe, zaś w niedziele niehandlowe – co około 90 minut.

Bilet na przejazd z Pruszkowa do innej miejscowości będzie kosztował 4 zł, na terenie samego Pruszkowa – 1 zł. Ale UWAGA! Jak czytamy na stronie gpa.grodzisk.pl, posiadacze biletu 30- lub 90-dniowego ZTM będą mieli prawo do bezpłatnych przejazdów na terenie powiatu pruszkowskiego, ale pod warunkiem, że oprócz karty ZTM z zakodowanym biletem będą w stanie okazać papierowy kwitek dokumentujący zakup tego biletu (kontrolerzy nie będą bowiem wyposażeni w czytniki kart ZTM). Mając więc bilet miesięczny lub kwartalny ZTM oraz paragon jego zakupu będzie można bezpłatnie jeździć wszystkimi trzema liniami, które od 1 stycznia dojadą do Pruszkowa.

I jeszcze ciekawostka: gdy już autobusy zaczną kursować, ich aktualne położenie na trasach będzie można śledzić na stronie internetowej.

Czy powiat pruszkowski planuje dalszy rozwój połączeń autobusowych? – Decyzję w zakresie uruchamiania kolejnych linii w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych podejmować będzie zgromadzenie związku powiatowo-gminnego „Grodziskie Przewozy Autobusowe". Powiat pruszkowski liczy na rozwój związku i tworzenie nowych połączeń, w tym linii autobusowej łączącej Brwinów z Pruszkowem – odpowiedział nam starosta Krzysztof Rymuza.

Pełne rozkłady nowych linii autobusowych, wraz z wykazami przystanków oraz tabele uprawnień do ulg można znaleźć na stronie www.gpa.grodzisk.pl

 

Komentarz autora:

Decyzja starosty Krzysztofa Rymuzy o dołączeniu do związku komunikacyjnego stworzonego przez Grodzisk Mazowiecki jest godna pochwały. Od wielu lat powiatowi pruszkowskiemu zarzucano niewywiązywanie się z ustawowych obowiązków w zakresie organizacji komunikacji międzygminnej. To dobrze, że starostwo – nie mając własnych, wykwalifikowanych w zakresie organizacji transportu kadr – postanowiło skorzystać z know-how operatywnych sąsiadów z Grodziska. Efektem będą regularne linie autobusowe, w tym tak oczekiwana od czasu likwidacji L23 z Pruszkowa do Janek – z łatwym do zapamiętania rozkładem jazdy umieszczonym na łatwej do odnalezienia stronie internetowej. Warto, żeby poszły za tym kolejne kroki – na zintegrowanie w ramach GPA czekają linie z Pruszkowa do Brwinowa finansowane przez burmistrza tego miasta.

Jeśli do tego wszystkiego powiedzie się plan prezydenta Pawła Makucha i warszawski ZTM uruchomi w przyszłym roku linię z Pruszkowa do Dworca Zachodniego, system transportu zbiorowego w Pruszkowie zacznie wreszcie spełniać minimalne wymagania w zakresie efektywności. A wtedy trzeba będzie podjąć starania o kolejne udogodnienia, z wprowadzeniem II strefy biletowej ZTM na linii WKD do Pruszkowa na czele.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: