Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Nowy rozkład na kolei. Jak dojedziemy od poniedziałku do pracy i do szkoły?

Sławomir BUKOWSKI
Nareszcie więcej pociągów KM i SKM kursuje Warszawę Śródmieście. Kolejka WKD wróciła do Milanówka, ale nadal kursuje w szczycie tylko co 20 minut.
Pociągi
Ilustracja: Pociągi

Nowy rozkład jazdy wszedł w życie w niedzielę 10 grudnia i jest w nim parę zmian korzystnych dla pasażerów, ale rewolucji nie ma. Na powrót częstotliwości odjazdów pociągów takiej jak przed rozpoczęciem przebudowy Dworca Zachodniego trzeba poczekać jeszcze co najmniej rok.

Szybka Kolej Miejska (SKM)

Pociągi SKM linii S1 nadal odjeżdżają z Pruszkowa średnio dwa razy na godzinę. Kursują naprzemiennie: jeden tylko do Dworca Głównego, drugi do Otwocka, ale – i to wygodna zmiana – wszystkie kursy do Otwocka odbywają się już przez Warszawę Śródmieście, a nie Dworzec Centralny, eskaemki zatrzymują się więc na stacjach Warszawa Ochota, Powiśle oraz Stadion. Dodatkowo po praskiej stronie Wisły otwarto znów dla pasażerów stację Warszawa Olszynka Grochowska, a pomiędzy Warszawą Wschodnią a Olszynką Grochowską dobudowano nową stację: Warszawa Grochów – w pobliżu szpitala przy Szaserów.

Rozkład jazdy linii S1 znajduje się na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego TUTAJ.

Koleje Mazowieckie (KM)

Tutaj nowości jest niewiele, pozmieniały się przede wszystkim godziny odjazdów. Dobrą zmianą jest to, że zdecydowana większość porannych pociągów do Warszawy jedzie podmiejską linią średnicową. Do i z Dworca Głównego kursuje w godzinach szczytu przeciętnie jeden pociąg na godzinę (poranne odjazdy z Pruszkowa o godz. 5.18, 6.25, 7.21). Trzy składy przez cały dzień jadą z Pruszkowa bez zatrzymywania się po drodze na Dworzec Gdański (o godz. 6.41, 19.53, 22.53).

Godziny odjazdów pociągów KM i SKM najwygodniej sprawdzać w internetowej wyszukiwarce połączeń TUTAJ.

Warszawska Kolej Dojazdowa (WKD)

Zasadnicze zmiany są dwie: po półtora roku przywrócony został ruch na odcinku Podkowa Leśna – Milanówek Grudów, a na odcinku Podkowa Leśna – Grodzisk Mazowiecki Radońska ruch odbywa się dwutorowo. Pasażerowie z Pruszkowa zmian na lepsze raczej nie odczują. Aż do przyszłorocznych wakacji kolejki dojeżdżać będą w Warszawie tylko do przystanku Reduta Ordona, zaś na przystanku Warszawa Aleje Jerozolimskie zorganizowany jest punkt przesiadkowy do autobusów WTP, albo na linie SKM i KM jadące do Dworca Gdańskiego bądź linią średnicową przez Warszawę Centralną lub Śródmieście.

Obecny rozkład WKD obowiązuje do 29 grudnia. 30 grudnia wejdzie w życie jego kolejna wersja i wtedy będzie szansa przede wszystkim na zwiększenie częstotliwości kursów do Grodziska Mazowieckiego. Spółka zapowiada również enigmatycznie „zmianę organizacji pracy w obrębie posterunków ruchu na odcinku Komorów – Warszawa Reduta Ordona”, co przekładając z kolejowego na nasze może oznaczać (ale nie musi) zwiększenie częstotliwości kursów do Warszawy z 20 do 15 minut – WKD obiecywała coś takiego kilka miesięcy temu, zobaczymy, czy dotrzyma słowa. 

Rozkład jazdy WKD znajduje się na stronie spółki TUTAJ.

Komunikacja miejska w Pruszkowie

W związku z nowym rozkładem pociągów urząd miasta koryguje od poniedziałku 11 grudnia rozkłady autobusów linii 1, 2, 6 i 7. Dostępne są TUTAJ. Nie obeszło się bez bałaganu, bo już w sobotę 9 grudnia w gablotach na przystankach (a przynajmniej niektórych) wisiały nowe rozkłady, zaś stare usunięto i pasażerowie nie mieli pojęcia, jakie godziny odjazdów faktycznie obowiązują. 

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: