Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Nowy rok szkolny, nowi dyrektorzy

Sławomir BUKOWSKI
Trzy przedszkola oraz dwie szkoły podstawowe mają nowe kierownictwo. Jednak w aż 8 placówkach oświatowych dyrektorom powierzono obowiązki albo przedłużono je tylko o rok.
Dyrektorzy
Ilustracja: Dyrektorzy

Na pięć konkursów na dyrektorów pruszkowskich szkół podstawowych i przedszkoli rozpisanych w ostatnich miesiącach udało się rozstrzygnąć trzy. Kim są nowi menedżerowie?

Przedszkolem Miejskim nr 8 przy ul. 3-go Maja na Żbikowie kieruje odtąd Edyta Wołowiec – magister pedagogiki specjalnej i dyplomowany nauczyciel edukacji początkowej i reedukacji, absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Edukacja początkowa i reedukacja. „Moja wizja rozwoju Przedszkola Miejskiego nr 8 oparta jest na dobrej znajomości placówki, jej specyfiki oraz mocnych i słabych stron. W koncepcji funkcjonowania przedszkola zawarłam wiele własnych pomysłów z różnych dziedzin na sprawne funkcjonowanie i zarządzanie. Będę w pełni realizować cele edukacyjne i wychowawcze służące rozwojowi dzieci. Chcę, aby moje przywództwo oparte było na wartościach i wzajemnym poszanowaniu” – zadeklarowała. Interesują ją nowoczesne techniki zarządzania zespołem. W wolnym czasie jeździ na rowerze i projektuje wnętrza.

Stery w Przedszkolu Miejskim nr 14 przy ul. Jasnej na osiedlu Staszica przejęła Paulina Andrzejewska – absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasz Zana w Pruszkowie oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Nauczyciel wychowania przedszkolnego oraz pedagog specjalny z dwunastoletnim stażem pracy w roli wychowawcy i terapeuty. Doświadczenie zdobywała podczas pracy zarówno w placówce prywatnej, jak i publicznych instytucjach oświatowych. Realizatorka projektów i programów edukacyjnych, współautorka publikacji dla dzieci „Mądre bajki z całego świata” oraz edycji scenariuszy dla nauczycieli „Królestwo uczuć”. Zadeklarowała, że troszczyć się będzie o edukację ekologiczną najmłodszych, aktywizację społeczności lokalnej oraz współpracę pruszkowskich przedszkoli.

Nowym dyrektorem Przedszkola Miejskiego nr 16 przy ul. Pływackiej na Gąsinie jest Beata Stosio. Swoją przygodę z Pruszkowem rozpoczęła w 1999 roku od pracy w Szkole Podstawowej nr 10 jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej oraz wychowawca świetlicy, potem pracowała w SP 2 jako nauczyciel bibliotekarz oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych. 31 sierpnia 2020 roku prezydent Pruszkowa powierzył jej stanowisko dyrektora Przedszkola Miejskiego nr 16, a w czerwcu 2021 r. stanęła do konkursu na dyrektora i go wygrała. Beata Stosio ukończyła studia magisterskie w zakresie pedagogiki o specjalności edukacja wczesnoszkolna, studiowała też zarządzanie oświatą na studiach podyplomowych, doradztwo zawodowe, edukacyjne i pośrednictwo pracy, odbyła kurs kwalifikacyjny z zakresu bibliotekoznawstwa. „W Przedszkolu Miejskim nr 16 każde dziecko jest dla nas ważne. Stawiamy na szczęśliwe dzieciństwo i wszechstronny rozwój. Pragniemy, żeby dzieci były zdrowe, bezpieczne i szczęśliwe. Pragniemy, żeby w przyszłości umiały się wykazać mądrością życiową, otwartością na siebie i innych, kreatywnością i Wielkim Sercem. Jestem przekonana, że przedszkole to miejsce współpracy pedagogów i rodziców które tworzy wszystkim wychowankom warunki do odkrywania swoich talentów, rozwijania pasji oraz wielokierunkowego rozwoju w atmosferze szacunku, akceptacji, bezpieczeństwa i otwartości na świat” – napisała o sobie.

W dwóch placówkach konkursów nie rozstrzygnięto i tam funkcję dyrektora, zgodnie z prawem oświatowym, prezydent powierzył na 10 miesięcy. Przedszkolem Miejskim nr 4 przy ul. Bolesława Prusa pokieruje w takiej sytuacji Marzena Głowacka. To nauczycielka dyplomowana z 17-letnim stażem, a od 2008 roku nauczycielka wychowania przedszkolnego i logopeda w tym przedszkolu nr 4. Ukończyła studia magisterskie w Wyższej Szkole Pedagogiki Specjalnej w Warszawie na kierunku logopedia. Następnie studia podyplomowe na Akademii Pedagogicznej w Pułtusku (kierunek: edukacja elementarna – przedszkolna i wczesnoszkolna, z terapią pedagogiczną) oraz na pruszkowskiej Wyższej Szkole Kultury Fizycznej i Turystyki (zarządzanie oświatą). „Praca nauczyciela to dla mnie nie tylko zawód, ale również pasja i styl życia. Przez wszystkie lata swojej pracy w przedszkolu starałam się gromadzić jak największą ilość doświadczeń, wiedzy i umiejętności przydatnych zarówno w pracy z dziećmi, jak i w kontaktach z rodzicami” – pisze o sobie Marzena Głowacka. Opracowała program „Książki uczą nas wartości” oraz innowacje pedagogiczne „Przedszkolny globtroter” i „Działamy wspólnie, uczymy się aktywnie”, gdzie dzieci miały możliwość pracy metodą storyline. „Moim marzeniem jest stworzenie placówki, pełnej życzliwej atmosfery oraz zgodnego współdziałania rodziców i pracowników na rzecz dzieci. Największą satysfakcją będzie dla mnie to, że dzieci będą szczęśliwe i uśmiechnięte, rodzice zadowoleni, a pracownicy z przyjemnością będą wykonywać swoje obowiązki” – dodała.

Dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Kopernika w tym roku szkolnym, na zasadzie powierzenia stanowiska, będzie Maria Stawska, dotychczasowa wicedyrektor. To doświadczona (35-letni staż) nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, doradca metodyczny, magister pedagogiki w zakresie nauczania początkowego, magister historii. Ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim w zakresie integracji europejskiej – specjalizacja: prawa człowieka. Dotychczasowe sukcesy? Liczni laureaci i finaliści konkursów przedmiotowych z historii i wiedzy o społeczeństwie, uzyskanie tytułu „Superbelfer Roku 1998”, nagroda Mazowieckiego Kuratora Oświaty, nagroda Prezydenta Miasta Pruszkowa. Jako swoje priorytety wskazuje podniesienie jakości pracy szkoły, rozwijanie kompetencji kluczowych z naciskiem na myślenie krytyczne, praca metodą projektu uwzględniająca aktywizację uczniów.

Nowa kadra zarządzająca w pruszkowskiej oświacie w poniedziałek 30 sierpnia odebrała w urzędzie miasta akty powierzenia. Prezydent wręczył też przedłużenie powierzenia funkcji dyrektora 6 osobom: Ewie Nowickiej (SP 1), Mirosławie Śliwińskiej (SP 10), Ewie Bownik (Przedszkole Miejskie nr 2), Wiesławie Juszczyk (PM 6), Elżbiecie Nowackiej (PM 10) oraz Aidzie Piskorz (PM 11). Dlaczego w aż 6 placówkach nie przeprowadzono konkursów? Jak tłumaczy wiceprezydent Beata Czyżewska, skorzystano z rozwiązań przewidzianych w specustawach covidowych, pozwalających przedłużyć o 10 miesięcy powierzenie stanowiska dyrektora placówki oświatowej bez konieczności rozpisywania konkursu. Rezultat jest taki, że jeśli zapisy specustaw nie zostaną prolongowane, w 2022 roku w aż 8 przedszkolach i podstawówkach w Pruszkowie trzeba będzie przeprowadzić klasyczne postępowania zmierzające do wyłonienia dyrektora.

Kadencja dyrektora przedszkola i szkoły wybranego w konkursie trwa 5 lat. W Pruszkowie jest 9 publicznych szkół podstawowych, uczęszcza do nich blisko 5800 uczniów, zatrudniają 644 nauczycieli. W 16 przedszkolach miejskich pod opieką 176 nauczycieli jest 1975 dzieci, a w trzech żłobkach 40 opiekunek opiekuje się 300 dziećmi.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować:

REDAKCJA POLECA Mariusz Misiura - Znicz Pruszków Społeczeństwo

Mariusz Misiura: jestem bardzo szczęśliwy w Pruszkowie

Marcin RAJCHEMBA

Zdobywał szlify w Niemczech i w akademii piłkarskiej Realu Madryt. Do polskiej piłki chce tchnąć ducha nowoczesnych, zachodnich technik szkoleniowych. Redakcja portalu zpruszkowa.pl wybrała go Pruszkowskim Człowiekiem Roku 2023, choć zanim do tego doszło, kibice Znicza Pruszków zdążyli okrzyknąć go cudotwórcą. Poznajmy Mariusza Misiurę - trenera MKS Znicz Pruszków!