Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Nasi czytelnicy wybrali Pruszkowskiego Człowieka Roku 2020

Konstanty CHODKOWSKI
To do nich należał 2020 rok w Pruszkowie!
Artur 02.png
Ilustracja: Artur 02.png

Wybór “Pruszkowskich Ludzi Roku” na łamach zpruszkowa.pl tym razem odbył się nieco inaczej. O ile poprzednim razem (tj. w 2019 roku) opublikowany ranking był produktem pochodzącym wyłącznie od naszej redakcji, tak na zakończenie niesławnego 2020 roku postanowiliśmy podzielić się frajdą z wszystkimi naszymi czytelnikami i ogłosić publiczny plebiscyt zwieńczony głosowaniem internetowym. Nieoczekiwanym zwrotem akcji było spostrzeżenie, że w Facebook zablokował możliwość prowadzenia ankiet za pośrednictwem strony, toteż głosowanie przenieśliśmy na popularne pruszkowskie forum. Jego wyniki, stanem na 31 grudnia 2020 o godzinie 16:30, zaprezentowały się następująco:

10. Urszula Łoś (32 głosy)

Nieczęsto się zdarza, że o mieszkance Pruszkowa słyszy cały świat. Jednak to właśnie stanie się już niebawem, podczas nadchodzących igrzysk olimpijskich w Tokio. Termin otwarcia igrzysk wciąż nie jest pewny (w momencie pisania niniejszego artykułu zapowiada się go na lato 2021), jednak pewne jest, że gdy tylko się odbędą, wystartuje w nich Urszula Łoś – pruszkowska kolarka torowa, która w 2020 roku wywalczyła kwalifikację do udziału w zawodach w Tokio. Pełne sale w każdym lokalu gastronomicznym z telewizorem, okrzyki radości słyszalne w każdym zakamarku Pruszkowa – chyba nietrudno wyobrazić sobie sportowe emocje, które w tym czasie ogarną nasze miasto. My już nie możemy się doczekać, a Wy?

9. Piotr Lewandowski (52 głosy)

Za wielkim sercem nie zawsze idzie wielki rozgłos. Reguła ta potwierdza się w przypadku działalności Piotra Lewandowskiego – Zastępcy komendanta Głównego Stowarzyszenia “Strzelcy Rzeczpospolitej”, który odznaczył się nadzwyczajnym poświęceniem i zaangażowaniem w pomoc najbardziej potrzebującym podczas szalejącej pandemii COVID-19 w Pruszkowie. Potrzeba załatwić maseczki i odzież ochronną dla personelu medycznego szpitala? Nie ma problemu. Gotowe posiłki czekają na dostawę do domów osób objętych kwarantanną? Strzelcy są już w drodze. Dla Piotra Lewandowskiego i jego drużyny nie ma rzeczy niemożliwych. I właśnie temu zawdzięcza on obecność na liście pruszkowskich ludzi roku 2020.

8. Pruszkowscy restauratorzy (56 głosów)

Branża gastronomiczna to jedna z gałęzi gospodarki, które zostały najmocniej dotknięte skutkami pandemii “koronawirusa”. Wiosenny lockdown oraz jesienno-zimowa Narodowa Kwarantanna to dla właścicieli pruszkowskich knajp, restauracji i barów ciągła walka o przetrwanie. Niektórzy z nich jednak, pomimo niesprzyjających warunków, znaleźli w sobie siłę by pomagać innym. Lokale takie jak Bistro Nova, Cukiernia Miła bądź Paprika Club ani przez chwilę nie szczędziły środków i wysiłków by pomóc tym, którzy pomocy potrzebowali najbardziej – zwłaszcza podczas wiosennego lockdownu. Niekiedy za pośrednictwem “Widzialnej Ręki” (patrz pkt. 5 niniejszego rankingu – przyp. K.Ch.), innym razem na własny rachunek – byli zawsze tam, gdzie potrzebny był ciepły posiłek.

Warto zaznaczyć, że ten punkt rankingu obejmuje również takie podmioty, jak Underground Pub, który pomimo ciężkiej sytuacji na rynku gastronomii nie wahał się, gdy klub Lider Pruszków zwrócił się o pomoc, lub Browar Otwarte Bramy – czyli jedno z najbardziej oryginalnych i klimatycznych miejsc w mieście. Obydwa – za co należą się szczególne wyrazy uznania – zostały otwarte w pandemicznym roku 2020.

7. Bartek “Brzoza” Brzeziński (74 głosy)

Aktywista i społecznik z pruszkowskich Malich, człowiek odpowiedzialny za zgłoszenie trzech słynnych projektów, które zostały zakwalifikowane do udziału w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. “Zostały zakwalifikowane” to mało powiedziane – wszystkie trzy zdobyły wymagane poparcie w głosowaniu internetowym i zostały skierowane do realizacji w 2021 roku. Dla Pruszkowa oznacza to realizację trzech inwestycji, których koszt – łącznie ponad milion złotych – pokryje budżet Województwa Mazowieckiego. O jakich projektach mowa? Budowa boiska wielofunkcyjnego przy ul. Kaczanowskiego w Pruszkowie, zakup sprzętu specjalistycznego dla Szpitala w Tworkach oraz rewitalizacja parku otaczającego ten urokliwy obiekt. Wszystko to nie wydarzyłoby się gdyby nie inicjatywa Bartka Brzezińskiego.

6. Widzialna Ręka Pruszków (78 głosów)

O mieszkankach i mieszkańcach Pruszkowa skrzykniętych przez Monikę Redyk podczas wiosennego lockdownu można mówić w samych superlatywach. Organizacja nieformalna, która przybrała nazwę “Pruszkowskiej Widzialnej Ręki”, z małej formy sąsiedzkiego wsparcia błyskawicznie przekształciła się w wielką, dobrze naoliwioną maszynę do niesienia pomocy najbardziej dotkniętym przez skutki pandemii “koronawirusa”. Dziesiątki zaangażowanych osób skrzykiwały się za pośrednictwem grupy na Facebooku i ruszały do akcji tam, gdzie pomoc była potrzebna najbardziej.

Wyprowadzanie psów osób objętych kwarantanną, dostarczanie sprzętu ochronnego, ciepłych posiłków czy całych paczek z darami – pomoc “Widzialnej Ręki” była nie do przecenienia. Pokazała też najlepsze oblicze pruszkowian, którzy w dobie kryzysu zmobilizowali wszystkie swoje zasoby na rzecz dobra wspólnego.

5. Strajk Kobiet Pruszków / WPR w Walce o Kobiety (79 głosów)

Kontrowersyjny wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji odbił się echem w całej Polsce, w tym również w Pruszkowie. Manifestację sprzeciwu wobec tego rozstrzygnięcia skrzyknęła na Facebooku Dorotę Smak. Do udziału w mig zgłosiły się setki osób – na miejsce przybyły tysiące. Finalnie, w 2020 roku, po ulicach Pruszkowa przeszła największa demonstracja w historii miasta. Skandujący tłum, zebrany by wyrazić swoje oburzenie, oficjalnie zbierał się jako “spacerowicze”, którzy nie pragnęli niczego więcej, jak tylko przejść się po mieście w słoneczne, wczesnojesienne popołudnie. Nieoficjalnie jednak “spacery” te były częścią ogólnopolskiego protestu, który w tamtym czasie przelewał się przez cały kraj.

4. Arek Gębicz (120 głosów)

Mało jest osób tak zaangażowanych w sprawy miasta, jak Arek Gębicz. Do dziesiątek spraw ujawnianych przez niego i rozpracowywanych za pośrednictwem mediów społecznościowych w 2020 roku dołączyła kolejna. Chodzi o kwestię tzw. “megabloka”, którą za sprawą prezesa Stowarzyszenia “Za Pruszków!” udało się “dociągnąć” dalej, niż kiedykolwiek przedtem, czyli przed Samorządowe Kolegium Odwoławcze. W wyniku przeciągającego się miesiącami postępowania udało się ustalić, że podczas wydawania decyzji o warunkach zabudowy pod planowaną inwestycję przy Parku Potulickich w Pruszkowie doszło do naruszeń prawa. Czas zagrał jednak na niekorzyść aktywisty i budowa osiedla zdążyła się rozpocząć, jednak upór i determinacja Gębicza w dążeniu do udowodnienia swoich racji została dostrzeżona przez naszych czytelników i nagrodzona 4. miejscem w niniejszym rankingu.

3. Magda Jaźwińska (173 głosy)

Zaangażowana w ochronę lokalnej fauny miłośniczka zwierząt, autorka popularnej strony “Tymczasem u Magdy” – Magda Jaźwińska, bo o niej mowa – od przygarnia pod swój dach szczeniaki i kocięta, które w wyniku fatalnych zbiegów okoliczności mogłyby nie dać sobie rady z otaczającym je środowiskiem, zwłaszcza w pierwszych dniach i miesiącach swojego życia. Mieszkanie Magdy, zastawione inkubatorami, kojcami i zabawkami dla zwierząt w 2020 roku przyjęło nowych gości. Magda postanowiła bowiem rozszerzyć zakres swojej działalności o kolejne stworzenia – młode jeże i wiewiórki. A warto zauważyć, że wraz z gronem podopiecznych Magdy rośnie również grono fanów jej niecodziennego hobby. Fani ci – co widać po wynikach głosowania – zagwarantowali jej miejsce “na pudle” czyli w wąskim podium zwycięzców głosowania w rankingu pruszkowskiego człowieka roku 2020.

2. Pruszkowskie Stowarzyszenie Na Rzecz Zwierząt (212 głosów)

Stowarzyszenie, które od lat niesie pomoc zwierzętom w tenrenie Pruszkowa i okolic, w 2020 roku wykroczyło poza granice miasta by wziąć udział w heroicznej akcji “przejmowania” zwierzaków ze schroniska w Radysach. O warunkach, w których przyszło żyć przetrzymywanym tam psom usłyszała cała Polska. Mało kto wie jednak, że władze PSnRZ bez wahania ruszyły na pomoc umęczonym zwierzętom gdy tylko pojawiła się ku temu sposobność. Ocalone psiaki odnalazły nowe, wspólne lokum Pruszkowie, z którego – miejmy nadzieję – prędko trafią w ręce nowych właścicieli.

Artur Świercz (239 głosów)

Artur Świercz, znany również jako “Barierołamacz” jest radnym Powiatu Pruszkowskiego i aktywistą zaangażowanym m.in. w walkę o poprawę dostępności miejsc publicznych dla osób poruszających się na wózku. Poza codzienną “papierkową” robotą, działaniami czysto formalnymi i administracyjnymi, Artur słynie z organizacji spektakularnych akcji, w których udowadnia, że dla “Barierołamacza” nie ma barier niemożliwych do pokonania. Tak na przykład w 2019 roku Artur zaskoczył wszystkich udziałem w kolejnej edycji biegu z przeszkodami znanym powszechnie jako “Runmageddon”. W 2020 natomiast postanowił pójść o krok dalej i wybrać się na wycieczkę… w Tatry Polskie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Artur sam porusza się na wózku i tak też pokonał wszystkie zaplanowane trasy. Wyprawą zainteresowały się media krajowe, a wraz za informacją o wyczynie Świercza w świat poszła kolejna pozytywna wieść o Pruszkowie.

Wyzwania, którym co roku stawia czoła “Barierołamacz” budzą coraz większy podziw w Pruszkowie i w całej Polsce. Stąd trzeba być gotowym, że w 2021 roku przeczytamy… kto wie, może o jego pierwszym locie w kosmos?

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: