Na ratunek szpitalowi
W minionym tygodniu, w szpitalu Powiatowym w Pruszkowie stwierdzono dwa przypadki zarażenia chorobą COVID-19. Sytuacja stała się skomplikowana, gdy kwarantanną objęto jedenaście pracowniczek placówki
Trzy lekarki, sześć pielęgniarek, jedna opiekunka i jedna salowa – wszystkie pracujące na Oddziale Chorób Wewnętrznch – zostały objęte natychmiastową kwarantanną w szpitalu na Wrzesinie po tym, jak w placówce stwierdzono dwa przypadki zarażenia “koronawirusem”. Jak czytamy na oficjalnej stronie zakładu – źródło wykrytych dotychczas infekcji nie pochodziło z SPZOZ w Pruszkowie, jednak aby zapobiec ryzyku rozprzestrzenienia się wirusa, wszczęto wszelkie procedury zarekomendowane przez pruszkowski SANEPID. Według naszych ustaleń, kwarantanna pracownic potrwa do 28 kwietnia. Do tego czasu nie będą one mogły opuścić zamkniętej, odizolowanej części szpitala.
Oddział Chorób Wewnętrznych szpitala wstrzymał przyjęcia nowych pacjentów i ograniczył swoją działalność do koniecznego minimum. Dyrekcja placówki zapewnia, że pacjenci zostali odizolowani od pracowników, którzy mogli mieć kontakt z zarażonymi pielęgniarkami. Poza dwoma wykrytymi przypadkami zarażenia, Testy na obecność “koronawirusa” w organizmie przeprowadzono także u innych pracowników i pacjentów szpitala – u wszystkich stwierdzono wynik “ujemny”.
Jak poinformowała nas Małgorzata Dawidowska, wicedyrektorka szpitala ds. pielęgniarek i położnych, pruszkowski SANEPID zaplanował wykonanie kolejnej “serii” testów już w najbliższy wtorek (21.04).
Ten szpital nie może upaść
Szpital powiatowy w Pruszkowie nie został przekształcony na jednoimienny szpital zakaźny na czas epidemii. Oznacza to, że pracuje on w normalnym trybie przyjmując “regularnych” pacjentów (tj. tych, u których nie stwierdzono zarażenia COVID-19). Tym samym przejmuje on na siebie ciężar obsługi pacjentów z tych szpitali, które od kilku tygodni zostały nastawione na walkę z “koronawirusem”. Z tego powodu w nadchodzących tygodniach spodziewany jest wzrost obciążenia placówki.
Należy również pamiętać, iż wśród oddziałów specjalistycznych Szpitala na Wrzesinie znajdują się m.in. Oddział Ginekologiczno-Położniczy oraz Oddział Neonatologiczny. Pacjentki przebywające na tych oddziałach (chociażby ze względu na okoliczność porodu), z oczywistych względów mogą być szczególnie zarażone na niebezpieczeństwo zarażenia “koronawirusem”. Dlatego właśnie odpowiednie zabezpieczenie personelu szpitala powinno być zadaniem o szczególnie wysokim priorytecie.
Gmina Brwinów i Powiat Pruszkowski przychodzą na ratunek
W minionych tygodniach, powiat pruszkowski postanowił przeznaczyć 100 tysięcy złotych na zakup dodatkowego sprzętu medycznego dla szpitala na Wrzesinie. Podobnie postąpiły władze gminy Brwinów przekazując tę samą kwotę. W przypadku Brwinowa, środki te zostały pozyskane m.in. poprzez rozwiązanie rezerwy na zarządzanie kryzysowe. Co więcej – wsparcie pruszkowskiego szpitala zostało tam podparte odpowiednią uchwałą brwinowskich radnych.
Radni oddadzą swoje diety?
Z ciekawą inicjatywą wyszła Radna Powiatu Pruszkowskiego Katarzyna Klimaszewska (PiS). Pod akcją #przekażdietęradnego nawołała ona okolicznych samorządowców do przekazywania darowizn o wysokości miesięcznego uposażenia radnego na rzecz polskich szpitali. Osobiście, Pani Klimaszewska wybrała wsparcie Warszawskiego Centralnego Szpital Klinicznego MSWiA na Wołoskiej, jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby radni, którzy zdecydują się na przyłączenie do akcji, wzięli na cel szpital pruszkowski.
Mieszkańcy Pruszkowa nie pozostają bierni
Na wieść o ciężkiej sytuacji jedenastu objętych kwarantanną pracownic szpitala, mieszkańcy Pruszkowa skrzyknęli się by wspólnie zorganizować doraźną pomoc. Wezwanie do działania zostało zamieszczone na grupie pruszkowskiej “Widzialnej Ręki” przez autora niniejszego artykułu. Na odpowiedź mieszkańców nie trzeba było długo czekać. Dziesiątki darczyńców i wolontariuszy zjeżdżało się, by dołożyć swoją “cegiełkę” na rzecz personelu placówki.
Łącznie, darami udało się zapakować pięć (“przepakowanych” później do czterech) samochodów. Wśród ofiarowanych produktów znalazł się przede wszystkim suchy prowiant, produkty do utrzymania higieny oraz ciepłe posiłki. Dostarczając towar do wyznaczonej “strefy zrzutu” mieszkańcy Pruszkowa wielokrotnie podkreślali, iż pomagają, ponieważ są świadomi, że być może kiedyś sami będą tego szpitala potrzebować.
Paczka dla medyka
W trakcie weekendowej zbiórki zgłosiło się do nas przedsiębiorstwo znane na Facebooku jako Przesyłki Kurierskie Pruszków. Otrzymaliśmy deklarację, że wszyscy, którzy chcą nadać paczkę z pomocą dla pruszkowskiego szpitala, mogą to zrobić bezpłatnie w punkcie odbioru przesyłek, znajdującym się przy ul. Kraszewskiego 12b.
Jak możesz pomagać?
Dla tych, którzy nie mogli wziąć udziału w weekendowej akcji, nadal istnieje możliwość udzielenia pomocy pruszkowskiemu szpitalowi. Jak ją znaleźć? Agencja KHS wraz z ratownikiem Medycznym Karolem Kaszubą z Med-Extreme realizują zbiórkę #MaskaBohatera na zakup środków ochrony personelu medycznego pod Patronatem Szpitala Powiatowego w Pruszkowie. 100% zebranej kwoty zostanie przeznaczone na zakup specjalistycznych środków w postaci: rękawiczek, przyłbic, kombinezonów, masek, a następnie przekazane w formie darowizny dyrekcji Szpitala Powiatowego w Pruszkowie.
Do dziś, za pośrednictwem portalu zrzutka.pl, udało się zebrać ponad 16 000 złotych. Redakcja zpruszkowa.pl wsparła akcję kwotą 1500 zł i do tego samego zachęca wszystkich mieszkańców Pruszkowa.
Organizatorzy zbiórki działają w stałym porozumieniu z dyrekcją szpitala i gwarantują, że sprzęt zakupiony z zebranych środków będzie odpowiadał najpilniejszym potrzebom placówki związanym z panującą epidemią COVID-19.
Zbiórka uzyskała oficjalny patronat Dyrektor SPOZZOZ w Pruszkowie, Pani Elżbiety Makulskiej-Gertrudy. Akcję wsparł również Prezydent Miasta Pruszkowa Paweł Makuch oraz Burmistrz Gminy Brwinów, Arkadiusz Kosiński.