Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Na pomoc uchodźcom z Ukrainy - gminy powiatu pruszkowskiego

Jakub DOROSZ-KRUCZYŃSKI
Trwa wielka, społeczna akcja pomocy uchodźcom z Ukrainy. Przedstawiamy kolejną aktualizację informacji o akcjach pomocowych prowadzonych w naszej najbliższej okolicy. Tym razem przyglądamy się oficjalnym inicjatywom naszych sąsiadów - gmin powiatu pruszkowskiego.
Na pomoc Ukrainie - Piastów, Michałowice i Nadarzyn
Ilustracja: Na pomoc Ukrainie - Piastów, Michałowice i Nadarzyn

Brwinów

Władze Brwinowa zdecydowały się na zorganizowanie gminnej zbiórki pieniędzy na rzecz uchodźców przebywających na jej terenie. Do udziału w akcji zachęcają na oficjalnej stronie internetowej miasta.

Osoby zainteresowane wsparciem uchodźców przebywających na terenie gminy Brwinów mogą też przesłać przelew bankowy na następujące dane:

Odbiorca: Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie
Tytuł przelewu: Brwinów Ukraina
Numer konta: PL 60 9291 0001 0097 6259 2000 0060

Brwinowscy urzędnicy zapewniają, że zebrane w ten sposób środki posłużą tylko do sfinansowania potrzeb uchodźców i nie będą służyły pokryciu kosztów ponoszonych przez osoby ich goszczące.

Jednocześnie w Hali Sportowej w Brwinowie przy ul. Moczydłowskiego 2 trwa zbiórka darów na zaspokojenie podstawowych potrzeb bytowych uchodźców. Aktualnie zbierane są

Nadarzyn

W gminie Nadarzyn utworzono Gminne Centrum Pomocy Ukrainie, które mieści się w tamtejszym urzędzie gminy. Koordynatorką centrum jest Natalia Jakubowska z którą można kontaktować się telefonicznie pod numerem: +48 505 417 519. Pełen wykaz osób zaangażowanych w działalność centrum, wraz z kontaktami do nich, dostępny jest na stronie internetowej gminy.

Gminne Centrum Pomocy Ukrainie - działa od poniedziałku do piątku w godzinach pracy UG Nadarzyn, w weekendy 9:00-14:00...

Opublikowany przez Gmina Nadarzyn Wtorek, 1 marca 2022

Gmina Nadarzyn prowadzi także zbiórkę środków pieniężnych na pomoc Ukrainie. Osoby zainteresowane wsparciem mogą wpłacać środki na następujące dane:

Odbiorca: Gmina Nadarzyn
Tytuł przelewu: Pomoc Ukrainie - Darowizna
Numer konta na walutę polską (PLN) 81 1020 1042 0000 8002 0482 9919,
Numer konta na walutę obcą (USD) PL 46 1020 1042 0000 8902 0483 3697
Numer konta na walutę obcą (EUR) PL 59 1020 1042 0000 8102 0483 3564

Zbiórka darów dla uchodźców organizowana jest w pawilonie przy parkingu Parkuj i Jedź w Nadarzynie, w godzinach pracy urzędu gminy. Informacje o bieżącym zapotrzebowaniu można uzyskać u koordynatorów zbiórki (patrz oficjalny link do strony internetowej Nadarzyna powyżej).

Michałowice

Wójt gminy Michałowice Małgorzata Pachecka wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną w Nowej Wsi zapraszają na akcję krwiodawstwa pod hasłem "Solidarni z Ukrainą". Krew będzie można oddać 12 marca (sobota) w godz. 10.00-14.00. Punkt krwiodawstwa zostanie zlokalizowany przez urzędem gminy Michałowice w Regułach (al. Powstańców Warszawy 1).

❗️💙💛Do niedzieli wraz z OSP Nowa Wieś - woj. mazowieckie zbieramy najpotrzebniejsze rzeczy (wykaz w linku poniżej),...

Opublikowany przez Gmina Michałowice Sobota, 5 marca 2022

Gmina uruchomiła specjalną infolinię dedykowaną sprawom uchodźców z Ukrainy. Pod numer telefonu 22 350 93 33 oraz adres email: ukraina@michalowice.pl mogą zgłaszać się uchodźcy, którzy już dotarli na teren gminy oraz osoby dopiero zmierzające do Michałowic. Infolinia obsługiwana jest zarówno w języku polskim jak i ukraińskim.

Władze Michałowic koordynują ponadto obywatelskie inicjatywy na rzecz udzielania pomocy uchodźcom. Na gminnej stronie internetowej można znaleźć informacje o koordynatorach lokalnych zbiórek i akcji pomocowych. Radny rady gminy Michałowice – Jarosław Hirny-Budka koordynuje bazę dostępnych mieszkań dla uchodźców, którzy zamierzają zatrzymać się na jej terenie. Z radnym można się skontaktować za pomocą adresu e- mail: grupazasoby@gmail.com lub pod numerem telefonu +48 501 568 367.

Raszyn

Władze gminy Raszyn utworzyły Raszyńskie Centrum Pomocy Ukrainie. W ramach centrum uchodźcy mogą skorzystać z gminnego puntu informacyjnego dla uchodźców działającym przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Raszynie. Możliwe także jest uzyskanie pomocy psychologicznej oraz bezpłatnej pomocy medycznej. Za pośrednictwem Fundacji Kochaj Życie została utworzona zbiórka na pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Dary można wpłacać na rachunek:

Odbiorca: Gmina Raszyn
Tytuł przelewu: Raszyn dla Ukrainy
Numer konta: 65 8004 0002 2010 0019 7898 0002

Z pełnym zakresem centrum działalności gminnej na rzecz uchodźców można zapoznać się tutaj.

Piastów

W urzędzie miasta Piastowa powołano specjalny zespół ds. pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. Zgodnie z informacjami dostępnymi na miejskiej stronie internetowej, koordynuje on:

Ponadto, w piastowe zostałą zorganizowana zbiórka darów dla uchodźców. Odbywa się ona codziennie w godz. 18:00 - 20:00 w budynku Hufca Piastów (ul. Bohaterów Wolności 25). Organizatorzy proszą o dostarczanie w szczególności:

Kochani, Nadal potrzebujemy Waszego wsparcia! Codzinnie wychodzą od nas zapakowane dary i trafiają do...

Opublikowany przez Hufiec ZHP Piastów Wtorek, 1 marca 2022

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: