Muzeum Dulag 121 bierze udział w akcji "Żonkile 2023" - finał już jutro
Z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim - – największego zbrojnego zrywu Żydów i Żydówek podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie - Muzeum Dulag 121 włączyło się w coroczną Akcję Żonkile organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
W programie m.in. rodzinne warsztaty robienia papierowych żonkili, warsztaty dla szkół, a także transmisja rozmowy Hanny Krall i Mariusza Szczygielskiego oraz projekcja animacji Muzeum POLIN "Zdążyć przed Panem Bogiem". W imieniu organizatorów zachęcamy do wspólnego upamiętnienia wydarzeń kwietnia 1943 roku i udziału w wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Dulag 121 w związku z tą rocznicą.
Finał akcji "Żonkile 2023" już jutro
Finał Akcji „Żonkile 2023” odbędzie się w środę 19 kwietnia - w dzień wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. O godzinie 18:00 w Muzeum Dulag 121 zostanie wyświetlony streaming rozmowy Pani Hanny Krall z Panem Mariuszem Szczygłem a także odbędzie się premierowy pokaz animacji Muzeum POLIN „Zdążyć przed Panem Bogiem”.
- Spotkanie wokół "Zdążyć przed Panem Bogiem" - rozmowa Hanny Krall i Mariusza Szczygła
Punktem wyjścia spotkania będzie książka "Zdążyć przed Panem Bogiem", która chociaż – jak pisze sama autorka -"powstała przez przypadek", nadal jest jednym z najważniejszych tekstów napisanych w Polsce po II wojnie światowej i piekle Zagłady. W trakcie spotkania fragmenty książki przeczyta aktorka Magdalena Cielecka, Ambasadorka Akcji Żonkile w 2015 roku. - Animacja Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN "Zdążyć przed Panem Bogiem".
Narracja tego 18 minutowego filmu toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w czasie II wojny światowej, w latach 60. XX wieku, i w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem – Markiem Edelmanem, a Hanną Krall. Całość spotkania zamknie symboliczne rozdanie papierowych żonkili wykonanych przez pruszkowskich uczniów zaangażowanych w Akcję.
"Żonkile", to akcja edukacyjno-społeczna upamiętniająca 80. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. W powstaniu wzięło udział i zginęło również 3 mieszkańców Pruszkowa: Zachariasz Artsztajn, Szlamek Szuster, Hela Farbman. Ponadto mieszkańcy Pruszkowa pochodzenia żydowskiego zostali wywiezieni do warszawskiego getta 30 stycznia 1941 roku, a stamtąd przetransportowani do obozu zagłady w Treblince, gdzie w liczbie ponad tysiąca trzystu zostali zamordowani.
Więcej informacji o projekcie, a także o planowanym przebiegu finału akcji, można znaleźć na oficjalnej stronie Muzeum Dulag 121.