Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Mieszkańcy walczą z wandalizmem. Interweniował Radny Pruszkowa

Konstanty CHODKOWSKI
Mieszkańcy Osiedla Ceglana podjęli walkę z chuligańskim graffiti. W sprawę zaangażował się radny.
Graffiti 04.jpg
Ilustracja: Graffiti 04.jpg

“Piszę do Państwa głęboko zaniepokojona szerzeniem się na moim osiedlu graffiti z faszystowskimi symbolami. Problem ten pojawił się latem. Symbole faszystowskie, w szczególności tzw. krzyż celtycki i napis “White Power” pojawiają się na murach osiedla Ceglana coraz częściej.” – do redakcji zpruszkowa.pl napisała zaniepokojona mieszkanka Osiedla Ceglana w centrum Pruszkowa. Nadesłała również zdjęcia zamazanych sprayem ścian budynków i okolicznej infrastruktury.

Akty wandalizmu na Osiedlu Ceglana w Pruszkowie

Fotografie przedstawiają efekt chuligańskiej przepychanki między “zwolennikami” i “przeciwnikami” faszystowskich symboli, którzy nawzajem “poprawiają” swoje malowidła na murach osiedla. “Komuś najwyraźniej bardzo zależy na oznaczaniu swojego terytorium.” – komentuje mieszkanka. W efekcie po całej okolicy rozlewa się fala aktów wandalizmu. “Upstrzenia” pojawiają się na kolejnych budynkach, administracja osiedla rozkłada ręce, policja (jak dotąd) nie wykazuje efektów w ściganiu sprawców, a najbardziej poszkodowani pozostają mieszkańcy.

“Tolerowanie tego rodzaju wandalizmu zmierza tylko do jego eskalacji. Jest to ewidentne niszczenie mienia, negatywnie wpływa na estetykę osiedla. (…) Osiedle Ceglana zawsze było miejscem spokojnym, zielonym i bezpiecznym. Zależy mi, aby takim pozostało.” – czytamy w wiadomości od mieszkanki. Jak się okazało – nie tylko jej. Radny Edgar Czop (KO) postanowił bowiem nie pozostawiać sprawy samej sobie i zwrócić się z prośbą o interwencję do Prezydenta Pruszkowa Pawła Makucha. “Przestrzeń publiczna w każdej gminie świadczy zarówno o mieszkańcach, jak i władzach, które zarządzają danym terenem” – stwierdził w swoim piśmie do Magistratu. W dalszej jego części zwrócił się do Prezydenta o nawiązanie dialogu zarządcą nieruchomości, na których pojawiło się szpetne graffiti. Poprosił również o ustalenie, czy część ze wskazanych przez niego “malowideł” nie znajduje się na budynkach należących do miasta i ewentualne usunięcie szkód.

Od mieszkańców wiemy, że o sprawie poinformowano administrację Osiedla Ceglana oraz policję. Redakcja zpruszkowa.pl będzie na bieżąco monitorować rozwój wydarzeń.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: