Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Pruszkowski wątek w "mailach Dworczyka"

Jakub DOROSZ-KRUCZYŃSKI
Ujawniono pruszkowski wątek w aferze z "mailami Dworczyka". Czyje CV i po co miał otrzymać Michał Dworczyk?
Dariusz Nowak w mailu do Michała Dworczyka
Ilustracja: Dariusz Nowak w mailu do Michała Dworczyka

Od pewnego czasu uwagę mediów absorbuje afera z tzw. "mailami Dworczyka". Chodzi o ujawnioną przez nieznane osoby korespondencję emailową Michała Dworczyka - szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wiadomości miały zostać wykradzione z prywatnej skrzynki ministra założonej na jednym z prywatnych portali.

Prawdziwości ujawnionych maili nie można potwierdzić na sto procent. W Internecie publikowane są jednak poważne przesłanki świadczące o tym, że wykradzione wiadomości mogą być prawdziwe. Kiedy na przykład upubliczniono wiadomość o wysokości nagród, jakie otrzymali m.in. wiceministrowie w rządzie PiS, to europoseł Patryk Jaki, którego wskazano na tej liście, publicznie przedstawił dowody przelewu świądczące o tym, że całą nagrodę przeznaczył na cele dobroczynne. Były wiceminister potwierdził tym samym, że informacja zawarta w "mailu Dworczyka" była prawdziwa.

Okazuje się, że w doniesieniach o wykradzionych mailach znajduje się również wątek dotyczący ważnej postaci pruszkowskiej polityki. Na stronie internetowej, na której publikowane są informacje o kolejnych przeciekach, można znaleźć zrzut wiadomości, w kórej Maciej Wąsik (poseł PiS, były wiceszef CBA i wiceminister) miał przesłać Michałowi Dworczykowi CV Dariusza Nowaka, byłego członka Zarządu Powiatu Pruszkowskiego, radnego Powiatu Pruszkowskiego oraz komisarza w gminie Nadarzyn.

Dariusz Nowak był radnym Rady Powiatu Pruszkowskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Stało się o nim głośno na początku 2018 r., kiedy został powołany na komisarza gminy Nadarzyn po śmierci jej poprzedniego wójta, Janusza Grzyba. Jednocześnie Dariusz Nowak wystartował w przedterminowanych wyborach samorządowych na stanowisko wójta gminy Nadarzyn, które odbyły się 4 marca 2018 r. Wyścig wyborczy wygrał jego kontrkandydat Dariusz Zwoliński (bezpartyjny), który pozostaje wójtem do dziś.

Dariusz Nowak nie próbował swoich sił w planowych wyborach wójta, w październiku 2018 r. Ponownie natomiast wystartował do Rady Powiatu Pruszkowskiego, gdzie mandat zdobył. Następnie, 12 października 2020 r., Dariusz Nowak zrezygnował z funkcji radnego i złożył mandat - zastąpiła go pochodząca z gminy Michałowice Aurelia Zalewska. Rezygnacja była motywowana względami zawodowymi.

Z przytoczonej wyżej relacji o "mailach Dworczyka" można dowiedzieć się, że Dariusz Nowak jest psychologiem i "menadżerem samorządu terytorialnego". Można także poznać domniemany przebieg kariery zawodowej byłego radnego. Najciekawsza jest jednak data domniemanego wysłania tej wiadomości - 28 marca 2018 r., czyli niedługo po przedterminowych wyborach w Nadarzynie - przegranych przez Nowaka. 

Doświadczenie życiowe podpowiada, że jeżeli ludzie wysyłają między sobą CV innej osoby, to po to by znaleźć jej pracę. Tej Dariusz Nowak pod koniec marca 2018 r. niewątpliwie potrzebował. Nie pełnił już mandatu radnego powiatu i nie był komisarzem gminy Nadarzyn. Czy nową pracę znalazł? Obecnie Dariusz Nowak pełni funkcję dyrektora generalnego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Z jego oficjalnej biografii zamieszczonej na rząowej stronie można dowiedzieć się, że w latach 2018-2020 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Centrum Obsługi Administracji Rządowej. Czy fakt ten ma związek z opublikowanym zrzutem wiadomości? 

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: