Magia rankingów, czyli prezydent Pruszkowa w świetle reflektorów
Cofnijmy się o tydzień. Wpis Pawła Makucha na Facebooku: „Z ogromną radością informuję o kolejnym wyróżnieniu, jakie Miasto Pruszków otrzymało w tegorocznym rankingu „Miasta Przyjazne dla Biznesu” magazynu Forbes Polska. To ogromny sukces i powód do dumy (...) Serdecznie dziękuję wszystkim pracującym na rzecz rozwoju naszego Miasta”.
Za co była ta nagroda? Magazyn „Forbes” postanowił wskazać te miejsca na mapie kraju, w których firmy najchętniej lokują swą działalność. Zliczono nowo powstałe i wyrejestrowane podmioty gospodarcze, a także nowe firmy zagraniczne w 2020 roku. Pruszków został podsumowany w kategorii miast liczących od 50 tys. do 100 tys. mieszkańców i zajął 3. miejsce.
Jaka w tym zasługa władz miasta? Oczywiście, niewielka. Pruszków od lat odcina kupony od swojego znakomitego położenia pod Warszawą, przy dwóch liniach kolejowych i autostradzie. To dlatego tak chętnie sprowadzają się do nas nowi mieszkańcy, a firmy deweloperskie zacięcie walczą o każdą działkę, którą można zabudować, nawet jeśli ta walka odbywa się na krawędzi czy z naruszeniem prawa.
Nie mniej atrakcyjne od Pruszkowa są okoliczne miejscowości. W tej samej kategorii co Pruszków ulokowało się Piaseczno (2. miejsce). W pierwszej dziesiątce w kategorii gmin poniżej 50 tys. mieszkańców znajdujemy też Lesznowolę. Na czele każdej z tych miejscowości stoi wójt, burmistrz albo prezydent i to on, co jest logiczne, odbiera nagrodę. Stąd okazja dla Pawła Makucha, by pokazać się w świetle reflektorów i móc pochwalić się zdjęciem.
Cofnijmy się teraz o kolejny tydzień. Wpis Pawła Makucha na Facebooku : „Mam ogromną przyjemność poinformować, że Miasto Pruszków zdobyło I miejsce w Rankingu Ekonomiczny Sukces Kadencji 2018–2023. To prawdziwa duma, a także potwierdzenie niezwykłego zaangażowania przez te ostatnie lata. To wynik ciężkiej pracy, za którą wczoraj podczas odbierania nagrody już dziękowałem i podziękuję raz jeszcze tutaj. Dziękuję pracownikom Urzędu Miasta. Udało nam się zbudować zespół, który pracuje na takie sukcesy jak ten. Dziękuję Wam Mieszkańcy Pruszkowa za wszystkie rozmowy, wsparcie, uwagi. Dziękuję przedsiębiorcom, którzy prowadzą swoje działalności w naszym mieście”.
Ten ranking przygotowało Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” według zbliżonej metodologii co „Forbes”. Autorzy wzięli pod uwagę m.in. nowo zarejestrowane (w tym przypadku w latach 2018–2022) prywatne podmioty gospodarcze w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, nowo zarejestrowane podmioty gospodarcze działające w sferze wysokiej techniki oraz usług high-tech czy zmianę bazy podatkowej podatku od nieruchomości od osób prawnych. A więc badano aktywność biznesu, a nie władz miast.
W „Sukcesie kadencji” w kategorii „Sukces ekonomiczny” Pruszków znalazł się wśród miast powiatowych i tutaj zwyciężył, pokonując Piaseczno (5. miejsce) czy Grodzisk Mazowiecki (6.). W kategorii mniejszych miast w pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się Ożarów Mazowiecki (2. miejsce), Błonie (3.), Brwinów (5.), co potwierdza tezę, że miejscowości podwarszawskie deklasują konkurencję z uwagi na swoje położenie.
Oczywiście, nagrody odbierają włodarze, jednak słowa prezydenta Pawła Makucha („To prawdziwa duma, a także potwierdzenie niezwykłego zaangażowania przez te ostatnie lata. To wynik ciężkiej pracy”) powinny być adresowane do przedsiębiorców, dzięki którym prezydent mógł wejść na scenę i odebrać dyplom.
I jeszcze jeden wpis Pawła Makucha, tym razem z końcówki września. „Niezmiernie miło mi poinformować, że Miasto Pruszków zdobyło I miejsce w konkursie o tytuł Mobilnego Miasta realizowanym pod opieką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, w kategorii miast od 30 do 100 tys. mieszkańców. To osiągnięcie, które dowodzi, że jesteśmy liderem w dziedzinie mobilności współdzielonej w Polsce”.
Jak wytypowano laureatów? Na stronie Mobilne-miasto.org czytamy: „Złożyły się na nią (ocenę – przy. aut.) dwa mierniki: różnorodność w zakresie modalności transportowych usług współdzielenia oraz liczba pojazdów współdzielonych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców (gęstość oferty). Czyli, mówiąc prostym językiem, sprawdzono dostępność hulajnóg miejskich, rowerów oraz samochodów z wypożyczalni na aplikację.
Ta nagroda byłaby w pełni dla Pruszkowa zasłużona, gdyby nie to, że w ubiegłym roku prezydent podjął decyzję o… nieuruchamianiu w 2023 roku systemu Pruszkowskiego Roweru Miejskiego, bo jak tłumaczył, chciał zobaczyć „jak to będzie bez roweru”. Decyzji nie skonsultował ani z mieszkańcami, ani z radnymi. Dopiero interwencja radnych z KO oraz SPP spowodowała, że pieniądze na rower się znalazły. Warto jeszcze dodać, że Pruszków nie wspiera operatorów hulajnóg miejskich. Oni udostępniają jednoślady bez umów z miastem. Po prostu, widząc zainteresowanie mieszkańców szybkim przemieszczaniem się rozstawiają swoje jednoślady „na dziko” na chodnikach.
Paweł Makuch od dłuższego czasu nie ma dobrej passy. Przez część mieszkańców oskarżany jest o sprzyjanie deweloperom i betonowanie miasta, przyzwalanie na ogromne wycinki drzew i niszczenie przyrody, o wykorzystywanie dzieci w przedszkolach do uprawiania nachalnej autopromocji, unikanie konsultacji społecznych. Nic dziwnego, że korzysta z każdej okazji do pokazania się na scenie w doborowym towarzystwie innych burmistrzów i prezydentów. Nawet wtedy, gdy nagrodę odbiera niekoniecznie za własne, autorskie dokonania.