Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Kulturalne sztosy 2022 – TOP 7 rozrywkowych wydarzeń w Pruszkowie

Anna CHOMIAK
Podsumowujemy kulturalne wydarzenia w 2022 roku. Co się udało, co warto poprawić, a czego zabrakło? Oto pierwszy w Pruszkowie ranking wydarzeń nie tylko rozrywkowych.
Jpg 2ttttoooo
Ilustracja: Jpg 2ttttoooo

Przybywa wydarzeń w Pruszkowie i mieszkańcy mają z czego wybierać. Czy 2022 rok przekonał nas, że z kultury i rozrywki możemy korzystać na miejscu, bez potrzeby wyjazdu do Warszawy? Sprawdźmy, co działo się u nas przez ostatnie 12 miesięcy.

7. Żegnaj Lato 2022

Piknik ekologiczny z animacjami dla dzieci, koncert Cleo i Smolastego – to były gwoździe wydarzenia „Żegnaj lato” zorganizowanego przez miasto Pruszków. Mieszkańcy byli jednak podzieleni w ocenie tegorocznych gwiazd, które wybrano raczej z myślą o młodych. Młodzież ucieszył występ Smolastego, artysty tworzącego w nurcie rap i pop. Rodziny z dziećmi mogły pobawić się przy roztańczonej Cleo.

Zakończenie wakacji jest zawsze jedną z najbardziej oczekiwanych imprez przez mieszkańców. W tym roku frekwencja była jednak taka sobie, co wskazuje, że być może bardziej zróżnicowane gatunki muzyczne i lepsze badania potrzeb pomogłyby zaktywizować pruszkowian. Zabrakło corocznej ankiety na Faceebooku miasta, w której decydowalibyśmy o tym, jaka gwiazda zagra i pożegna z nami lato.

Zegnaj Lato

6. Międzypokoleniowe potańcówki 

W tym roku Pruszków miał okazję się roztańczyć! Potańcówki odbyły się m.in. w parku Kościuszki, w Szkole Podstawowej nr 4 i 6. Zorganizowały je Urząd Miasta Pruszkowa oraz Starostwo Powiatowe.

Chylimy czoła przed autorami pomysłu, ponieważ miasto faktycznie potrzebuje tego typu imprez. Pruszkowianie nieustannie skarżą się na brak miejsca do tańczenia. Wierzymy, że w przyszłym roku imprezy będą kontynuowane i z każdym kolejnym wieczorkiem tanecznym coraz więcej ludzi będzie pląsać w rytm szlagierów i ponadczasowych hitów. Nie tylko seniorzy i rodziny z dziećmi są spragnieni potańcówek.

Planując kalendarz imprez 2023 warto też wziąć pod lupę działania promocyjne i skuteczniej reklamować wydarzenia. Potańcówka mikołajkowa dla dzieci w SP 6 mogła być promowana w Librusie, aby zainteresowane osoby wzięły w niej udział. Jako rodzic dziecka z tej szkoły dowiedziałam się o wydarzeniu niemal tuż przed, za późno by zmienić plany.

Żałuję, że świetnie przygotowany projekt potańcówek na plaży w parku Anielin, zgłoszony do budżetu obywatelskiego, nie zostanie w przyszłym roku zrealizowany. Po cichu liczę, że władze miasta skutecznie zainspirują się nim i przygotują coś równie pomysłowego, aby fani każdej muzyki i stylu tańca znaleźli coś dla siebie.

1325802 1656605970

5. Kulturalne piątki

Oczekiwanie na sezon letni umiliła nam w 2022 roku seria koncertów „Kulturalne piątki”. Pomysł urzędu miasta, aby zabrać pruszkowian w muzyczną podroż dookoła świata, okazał się strzałem w dziesiątkę! Od marca można było rozsmakowywać się w rozmaitych muzycznych brzmieniach, poznając muzykę i kulturę z różnych zakątków globu. O tym, że warto wybrać się na „Kulturalne piątki”, pisaliśmy TUTAJ.

Zaproszeni muzycy dali się poznać od najlepszej strony, gwarantując za każdym razem świetne show. Pruszków naprawdę może być dumny z tego cyklu koncertów.

Kwestią, która trochę mi zgrzyta, jest to, że wejściówki rozchodzą się szybciej niż informacje o wydarzeniu. Moje zdziwienie budzi też, że na widowni przeważają seniorzy – czy aby na pewno proponowany repertuar jest równie atrakcyjny dla młodszej części Pruszkowa?

Beltaine 2 Small

4. Coś dla kinomaniaków

„Filmowe poranki dla dzieci” oraz „Pruszkowski Klub Filmowy” to jedyne kinowe wydarzenia zrealizowane w Pruszkowie w minionym roku. Zabrakło kina plenerowego w wakacje i ciekawych wydarzeń przy okazji premier w Multikinie w Nowej Stacji.

„Filmowe poranki dla dzieci” to świetny pomysł, cieszy się ogromną popularnością, mam jednak pewne obiekcje. Super, że w wybrane weekendy pruszkowskie rodziny mogą skorzystać z darmowego kina w CKiS, ale ciężko nazwać projekcje z rzutnika prawdziwym kinem. Poza tym zabrakło mi premierowych tytułów – te zaproponowane w ramach cyklu często widziałam już z córką w minionych latach w Multikinie lub w domu na Netfliksie. Myślę, że takie seanse warto też łączyć z animacjami i rozszerzyć ofertę na starsze dzieci i młodzież. Może nie tylko jeden poranek w miesiącu dla maluchów, ale kolejne dedykowane szkolniakom i młodzieży?

Jeśli chodzi o „Pruszkowski Klub Filmowy” – nie mam absolutnie żadnych zastrzeżeń. Edgar Czop kolejny raz stanął na wysokości zadania i zagwarantował pruszkowianom wysoki poziom kina, proponując też przestrzeń na dyskusję.

Warto zauważyć, jak ogromny potencjał ma aktywizacja mieszkańców w tej dziedzinie kultury, jednak musiałoby się dziać i więcej, i częściej. 

208750758 4671032156257993 7549398072252387103 N

3. „Spotkania po Sąsiedzku” w Nowej Stacji

CH Nowa Stacja w Pruszkowie kolejny rok udowadnia, że poza ofertą handlową ma niezwykle bogatą ofertę kulturalną. W 2022 roku nie było miesiąca, w którym w Nowej Stacji nie działoby się coś, co aktywizowałoby każdą grupę wiekową pruszkowian do kulturalnego spędzania czasu.

Styczeń rozpoczął się od promocji idei dbania o siebie i profilaktyki zdrowia. Podczas „Spotkania po sąsiedzku” można było bezpłatnie przebadać wzrok, wykonać analizę składu masy ciała czy skorzystać porad fizjoterapeutów. W kolejnych miesiącach nie zabrakło bezpłatnych warsztatów rozwojowych dla mam z dziećmi – cykl spotkań „Aktywne Mamy Działamy” pozwala pruszkowskim mamom zintegrować się i zrelaksować w środku tygodnia. W czasie „Aktywnych wakacji” dzieci i młodzież bezpłatnie korzystały z warsztatów i animacji z zakresu eksperymentowania, rozwoju multimediów, rękodzieła i sportu.

W ciągu roku zostały zorganizowane wydarzenia promujące wspieranie lokalsów: Pruszkowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Zwierząt, Szkoły dla dzieci z autyzmem „Przylądek" oraz naszego sąsiada Michała, szukającego bliźniaka genetycznego z DKMS. Nie zabrakło wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców i rękodzielników. Można było podziwiać wystawy zdjęć, a nawet posłuchać koncertu kolęd w wykonaniu Orkiestry „Pruszkowianka”.

Nowa Stacja zapisała się już na kulturalnej mapie Pruszkowa jako miejsce pełne atrakcji dla każdego. 

Img 6079

2. Koncerty przy tężni

Letnie koncerty przy tężni w parku Kościuszki okazały się hitem, o czym pisaliśmy TUTAJ. Pięknie zorganizowane w parkowej scenerii przypadły pruszkowianom do gustu. Taka forma relaksu i dawka kultury wyższej pod chmurką jest czymś, czego Pruszków potrzebuje regularnie i więcej. Może 2023 będzie rokiem, w którym każdy pruszkowski park doczeka się własnej serii wydarzeń kulturalnych?

Włodarze miasta powinni też zastanowić się, jak zaktywizować młodzież i osoby w średnim wieku do udziału w takich wydarzeniach. Jak poszerzyć kulturalną ofertę, aby młodzież nie musiała jeździć do stolicy, ale lubiła i chwaliła „swoje"?

297388799 497615755635471 3199507229448496909 N

1. Współpraca ZTL Pruszkowiacy z Czesławem Mozilem

Niekwestionowanym sukcesem kulturalnym Pruszkowa w 2022 roku jest owocna współpraca ZTL Pruszkowiacy z Czesławem Mozilem. O tym, że Pruszkowiacy nagrali dwie piosenki i nakręcili teledyski z Mozilem, pisaliśmy TUTAJ. Efekty współpracy możemy już podziwiać i być dumni, że w naszym mieście mamy tak utalentowanych młodych artystów.

Przy okazji warto pochwalić Pruszkowiaków za tegoroczną organizację PDF-u. Pruszkowski Dzień Folkloru udowodnił, że w mieście dużo się dzieje i można się świetnie bawić. Inicjatywy dyrektora ZTL Pruszkowiacy Piotra Grządkowskiego są znakomite i inspirujące, mogą być wskazówką, jak rozwijać kulturę w Pruszkowie. 

ZTL

Które z opisanych wydarzeń kulturalnych 2022 roku było waszym ulubionym? A może czego zabrakło w podsumowaniu?

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: