Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Które pruszkowskie szkoły i przedszkola czeka remont?

Sławomir BUKOWSKI
Przedstawiamy najbardziej aktualną listę prac planowanych w 2021 roku przez urząd miasta.
Prace Remontowe.jpg
Ilustracja: Prace Remontowe.jpg

W oświacie będzie działo się dużo, ale zacznijmy od największych prac. Najważniejsza inwestycja to start budowy nowego przedszkola nr 8 przy ul. 3 Maja na Żbikowie. Lada dzień urząd miasta ogłosi przetarg na wykonawcę robót. Powstanie całkowicie nowy budynek, obecny zostanie zburzony, a w jego miejscu znajdzie się w przyszłości zintegrowany placu zabaw z wielofunkcyjnym miniboiskiem. Dziś w przedszkolu funkcjonuje 5 oddziałów, w nowym obiekcie będzie ich dwa razy więcej. Zakończenie budowy przewidywane jest w 2022 roku. Na ostatniej sesji radni zgodzili się zwiększyć środki w budżecie do 16 mln zł, zabezpieczając tym samym wartość robót wskazaną w kosztorysie inwestorskim.

W wakacje planowana jest termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 8 przy ul. Obrońców Pokoju. Zakres prac obejmuje zaizolowanie ścian fundamentowych, docieplenie elewacji, remont schodów zewnętrznych, ocieplenie dachu, wymianę parapetów, rur spustowych i rynien, stolarki okiennej i drzwiowej. Do tego remont sanitariatów, budowę instalacji wentylacyjnej, remont ogrodzenia. Plan jest bardzo obszerny, co niestety może oznaczać, że część prac kontynuowana będzie we wrześniu, po rozpoczęciu roku szkolnego.

Termomodernizacja czeka też Szkołę Podstawową nr 9 przy Mostowej, również tutaj prace zaczną się w wakacje, a zakres prac zbliżony jest do tych w „ósemce”.

Trwają przymiarki do kolejnej dużej inwestycji: przebudowy Szkoły Podstawowej nr 3 przy al. Wojska Polskiego. Trwają prace projektowe poprzedzające uzyskanie pozwoleń budowlanych, start prac miałby nastąpić w 2022 roku – pod warunkiem uzyskania zgody radnych na zwiększenie puli pieniędzy na to zadanie. Obecne analizy są optymistyczne i pokazują, że rozbudowa pozwoli uzyskać dodatkowe 13 sal lekcyjnych, 4 sale pracy indywidualnej, nowoczesną świetlicę z pomieszczeniem do pracy cichej, 2 pokoje rozmów indywidualnych, nowoczesną bibliotekę/czytelnię, powiększony pokój nauczycielski, nowoczesne szatnie, oddział zerówki z przestrzenią wypoczynku i zabaw, powiększoną stołówkę z zapleczem kuchennym. Władze miasta chcą w przyszłości zmodyfikować granice obwodów szkolnych tak, aby do SP 3 przypisać więcej dzieci, co pozwoliłoby odciążyć SP 6 przy ul. Lipowej. W konsekwencji „szóstka” byłaby w stanie przyjąć dodatkowych uczniów z powstających osiedli w tej części Pruszkowa. Ostatecznie zrezygnowano z budowy nowej szkoły na skomunalizowanej działce przy Lipowej – jej uruchomienie oznaczałoby skokowy wzrost wydatków na utrzymanie placówek oświatowych, a budżet miasta już dziś ledwie dyszy. Stąd decyzja o rozbudowie szkół, które już istnieją, w pierwszej kolejności SP 3. Na działce przy Lipowej stanie 7-piętrowy budynek z mieszkaniami komunalnymi – na parterze możliwe będzie ulokowanie np. żłobka albo przedszkola.

Co jeszcze czeka w tym roku pruszkowską oświatę? Na pewno przebudowa pomieszczeń w budynku Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Kopernika i utworzenie dodatkowego oddziału zerówki. Niedużej przebudowie poddane zostanie przedszkole nr 16 na Gąsinie, uda się tam dzięki temu uruchomić dodatkowy oddział. Na terenie przedszkola nr 6 przy ul. Hubala powstanie miniboisko dla dzieci.

Ta wiadomość ucieszy przyszłych rodziców: ruszy projektowanie nowego 5-oddziałowego żłobka przy ul. Mostowej na Żbikowie. Obiekt powstanie w technologii pasywnej, z wykorzystaniem najnowszych technologii w zakresie odnawialnych źródeł energii. Rozpoczęcie prac – zapewne w 2022 roku, rok później żłobek mógłby przyjąć dzieci.

Oprócz dużych inwestycji w kolejce czeka sporo remontów, o które dopominają się dyrektorzy placówek. W Szkole Podstawowej nr 4 trzeba uszczelnić dach hali sportowej. W SP 6 musi zostać wymieniona kolejna partia instalacji oświetleniowej w klasach. Żłobek przy Hubala czeka na remont jadalni – trzeba wymienić posadzkę, naprawić i pomalować ściany, wymienić drzwi. W przedszkolu nr 2 przy Partyzantów należy wymienić cokół przy głównym wejściu, naprawić murki i uzupełnić tynki, pomalować kuchnię. W przedszkolu nr 7 przy ul. Słowackiego na wymianę czekają parapety zewnętrzne, remontu wymaga pralnia, do tego trzeba zmodernizować instalację ogrzewania wody do mycia i zmywania oraz przeczyścić kanalizację. Przedszkole nr 6 przy Hubala prosi o umycie elewacji i zabezpieczenie środkiem przeciwgrzybiczym, uszczelnienie dachu, wycyklinowanie i polakierowanie podłóg w czterech salach. W przedszkolu nr 9 przy Moniuszki woda przecieka do piwnicy.

Drobnych prac do wykonania we wszystkich placówkach oświatowych w Pruszkowie jest sporo. I raczej należy założyć, że nie uda się w tym roku zrobić wszystkiego. „Wniosków remontowych na przestrzeni całego roku kalendarzowego spływa do nas bardzo dużo, niestety nie sposób jest realizować wszystkie oczekiwania stawiane przez Dyrektorów” – napisał wiceprezydent Pruszkowa Konrad Sipiera w zestawieniu prac inwestycyjnych przygotowanym na prośbę radnych z Komisji Oświaty, Kultury i Sportu. Radni na posiedzeniu komisji w czwartek 18 lutego wypytywali urzędników o szczegóły remontów i ich koszty, ale konkretów nie padło wiele. Nie wiadomo jeszcze, jak w ciągu roku wyglądać będzie sytuacja finansowa miasta, jakie będą ceny materiałów budowlanych, jakie liczby znajdą się w ostatecznych kosztorysach prac. Warto też wspomnieć, że z powodu cięć w budżecie Pruszkowa tegoroczne nakłady na inwestycje mają być o 15 proc. niższe niż w zeszłym roku.

Pozytywne jest to, że radni Pruszkowa są uwrażliwieni na potrzeby oświaty, prym pod tym względem wiodą Małgorzata Widera (KO) i Karol Chlebiński (SPP) – można więc założyć, że na zbyt duże oszczędności na tym polu nie pozwolą.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: