Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Kto ma ustawić słupek przystankowy w Malichach?

Sławomir BUKOWSKI
Powiedzenie: „tak zarobieni, że nie mają czasu taczek załadować”, znakomicie oddaje rzeczywistość dwóch pruszkowskich urzędów.
Wywalone Na Gpa
Ilustracja: Wywalone Na Gpa

Od 1 stycznia 2024 r. autobusy linii 62 Grodziskich Przewozów Autobusowych kursują przez Malichy, jednak przy stacji WKD na tym osiedlu zatrzymują się tylko w jedną stronę (do Piastowa). W drugą nie, bo nie ma gdzie. Brakuje słupka przystankowego, a administracja dwóch pruszkowskich urzędów niespecjalnie się kwapi, żeby ten skomplikowany problem rozwiązać. Pisaliśmy o tym na początku stycznia TUTAJ.

Od kilku tygodni próbujemy ustalić, kto powinien słupek wkopać w ziemię. Albo wbić – wszystko jedno. Brakiem przystanku zaskoczeni są bowiem nie tylko mieszkańcy Malich, ale i pracownicy Biura GPA w Grodzisku Mazowieckim. Jak nas poinformowali, uzgodnienia nowych tras autobusowych i lokalizacji przystanków przeprowadzili z samorządami już w połowie 2023 roku. Tak, to nie jest pomyłka – w połowie zeszłego roku. GPA uruchamiają linie autobusowe, ale nie budują infrastruktury przystankowej – tym zajmują się tym samorządy, przez które te linie kursują. I nigdzie, poza Pruszkowem, nie ma z tym problemu.

Członkiem związku powiatowo-gminnego Grodziskie Przewozy Autobusowe jest powiat pruszkowski. Miasto Pruszków członkiem związku nie jest. Za to zarządcą przystanków autobusowych w Pruszkowie jest miasto Pruszków. Powiat nimi nie zarządza. I tu pojawił się problem, który swą skalą przekracza zdolności percepcji pruszkowskiej administracji. Kto ma się tym zająć?

Wysłaliśmy pytania i do Urzędu Miasta Pruszkowa, i do Starostwa Powiatu Pruszkowskiego, co z przystankiem w Malichach. Dziś już wiemy.

Powiat – jak nam odpisał – uzgodnił nową trasę autobusów. Ale przystanków nie, bo nimi nie zarządza. Jednak miasta Pruszków o potrzebie ustawienia słupka przystankowego nie powiadomił. Z kolei miasto Pruszków, choć o nowych trasach autobusowych i nowych przystankach wiedziało, bo informacje były nagłaśniane i przez lokalne media, i publikowane na forach internetowych (social media są w urzędzie miasta czytane i przeglądane wyjątkowo skrupulatnie), to żadnej aktywności i inicjatywy nie wykazało. Bo formalnego wniosku o wyznaczenie przystanku nie dostało. A bez wniosku (albo skargi, albo chociaż prośby wyrażonej na piśmie i złożonej w biurze podawczym) to wiadomo – nie da się.

Mamy jednak dobre wieści. Nieszczęsny przystanek w Malichach ma w końcu szansę powstać. Ale nie dlatego, że starostwo powiatowe czy urząd miasta ocknęły się z letargu. Słupek (może) będzie, bo o problemie powiadomiła GPA redakcja zpruszkowa.pl. Biuro związku po naszej interwencji z początku stycznia (interwencja to zresztą duże słowo – to był zaledwie jeden telefon) wysłało kolejne pismo, tym razem już nie do powiatu pruszkowskiego jako swego członka, ale bezpośrednio do Urzędu Miasta Pruszkowa. Dopiero to uruchomiło procedurę wkopywania w ziemię słupka (albo wbijania – wszystko jedno).

Rzecz jasna to, że skomplikowana pruszkowska machina administracyjna po naszym telefonie zaczęła się kręcić, nie znaczy, że słupek już stoi. Jak nie było go, tak nie ma. W piśmie nadesłanym do naszej redakcji z Urzędu Miasta Pruszkowa czytamy: „Potrzebę utworzenia nowego przystanku autobusowego  WKD Malichy w stronę ul. Sadowej, na potrzeby linii autobusowej nr 62, organizator Grodziskie Przewozy Autobusowe wyraził we wniosku złożonym do Urzędu Miasta Pruszkowa w dniu 3 stycznia 2024 r. W wydziale merytorycznym trwa analiza możliwości utworzenia przystanku, o którym mowa w złożonym wniosku”.

Jak długo potrwa analizowanie potrzeby wkopania w ziemię (albo wbicia – wszystko jedno) słupka z tabliczką, tego Urząd Miasta Pruszkowa już – niestety – nie podaje.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: