Konsultacje w sprawie działki na osiedlu Staszica. Trasa biegowa, psi park, plac zabaw, a może fontanna?
Ta działka miała zostać zabudowana, jak każdy atrakcyjny teren w Pruszkowie. Mówiąc wprost: stanąłby tu kolejny blok. Miała prywatnego właściciela, a ten postanowił ją sprzedać deweloperowi. Plany wywołały sprzeciw mieszkańców, którzy straciliby jedyne na osiedlu Staszica miejsce o typowo rekreacyjnym charakterze.
W poprzedniej kadencji ekipa prezydenta Pawła Makucha postanowiła temu zapobiec i zmieniła miejscowy plan zagospodarowania tak, by wykluczyć tam zabudowę wielorodzinną. Ruszyły też negocjacje z właścicielem, by działka przeszła na własność miasta. Udało się. Dokonano zamiany gruntów, oddając pod zabudowę deweloperską działki przy ulicy Potulickiego, gdzie dziś straszą stare rudery.
Jak zagospodarować działkę przy Dobrej, aby spełniała oczekiwania mieszkańców? Paweł Makuch obiecał, że podda tę kwestię pod konsultacje społeczne. Miały się odbyć na początku 2024 roku, ale nic takiego nie nastąpiło.
Temat podchwyciły jednak nowe władze Pruszkowa z Piotrem Bąkiem na czele – zlecono pracowni architektonicznej przygotowanie 3 koncepcji, pokazano je mieszkańcom na spotkaniu konsultacyjnym 21 listopada i poproszono o opinię. Tę wyrazić może każdy pruszkowianin i każda pruszkowianka. Ankieta udostępniona została na stronie miasta, można ją wypełniać do 24 grudnia TUTAJ. Polega na zaznaczeniu tych elementów każdej koncepcji, które – zdaniem respondenta – powinny znaleźć się w finalnym projekcie. Można też wpisać własne propozycje.
Co mogłoby powstać przy ulicy Dobrej?
Elementem wspólnym każdej z koncepcji jest niewielki budynek nazwany roboczo Kulturoteką. Jak tłumaczył na spotkaniu wiceprezydent Michał Landowski, ulokowana zostanie tam filia biblioteki z ulicy Jasnej 3. W Kulturotece znajdą się też strefa wystawiennicza, przestrzeń na zajęcia dla mieszkańców, strefa spotkań. Budynek miałby jedną kondygnację podziemną i dwie naziemne. W tej pierwszej znalazłaby się część techniczna, na poziomie 1 – filia biblioteki, na poziomie 2 – sale warsztatowe, edukacyjne i wystawiennicze. Całkowita powierzchnia nowego budynku to 300 mkw.
Zanim zaprezentujemy trzy koncepcje – ważne zastrzeżenie. Wizualizacje pokazują działkę przy Dobrzej za… jakieś 40 lat. Bo tyle czasu potrzeba, aby wyrosły okazałe drzewa wygenerowane komputerowo na kolejnych obrazkach. Gdy teren zostanie zagospodarowany, oprócz urządzeń rekreacyjnych zobaczymy co najwyżej zagrabioną ziemię, posianą trawę i wątłe drzewka i krzaczki, z których część zapewne się nie przyjmie i będzie wymagała wymiany.
To niestety typowa sztuczka biur projektowych pokazujących nam rzeczywistość taką, jaką chcielibyśmy oglądać, a nie taką, którą faktycznie zastaniemy. Wiedzą o tym doskonale na przykład nabywcy mieszkań od deweloperów. Co więcej, wizualizacje zaprezentowane mieszkańcom to wręcz oszustwo – nawet wybiegi dla psów porasta bujna trawa, choć mają tam spacerować także właściciele zwierzaków. Ale czego architekt nie zrobi, byle wyglądało dobrze.
Koncepcja nr 1: Park aktywności sportowej i integracyjnej
W tej propozycji na działce zaplanowano strefę fitness wyposażoną w urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu i zestawy do street workout. Do tego trasa biegowa: wokół całego terenu poprowadzona zostałaby ścieżka biegowa z nawierzchnią antypoślizgową, umożliwiająca bieganie, spacery czy jazdę na rolkach. I jeszcze psi park wyposażony w urządzenia do treningu.
Oprócz tego strefa chillout i relaksu: hamaki, leżaki i ławki oraz zielony trawnik rekreacyjny: otwarte przestrzenie trawiaste do organizowania spontanicznych aktywności, takich jak gra w piłkę, frisbee, pikniki czy leżakowanie. Teren byłby otwarty dla wszystkich grup wiekowych i służyłby jako elastyczna przestrzeń rekreacyjna.
Koncepcja nr 2: Strefa społecznych aktywności
W propozycji nr 3 głównym elementem byłby plac zabaw nazywany naturalistycznym, podzielony na strefy dla różnych grup wiekowych, z elementami takimi jak zjeżdżalnia z górki, huśtawki, piaskownica, strefa z drewnianymi elementami, pieńkami do skakania, małymi mostkami i niską ścianką wspinaczkową wkomponowaną w górkę. Do tego mają dojść interaktywne zabawki (np. elementy muzyczne). Plac byłby wykonany z bezpiecznych materiałów, z powierzchnią amortyzującą upadki.
Oprócz tego strefa piknikowa wyposażona w stoły i ławki w cieniu drzew, gdzie rodziny mogą organizować pikniki i spędzać czas na powietrzu. Teren byłby dostępny również dla seniorów, z wygodnymi ławkami i hamakami umieszczonymi w zaciszu drzew.
Plus strefa spotkań międzypokoleniowych – miejsce do gier stołowych i planszowych: stoły z wbudowanymi planszami do szachów czy warcabów, stoły piknikowe i grille.
Koncepcja nr 3: Zielona oaza dla każdego – ekopark
Tutaj mamy typowy osiedlowy skwer z alejkami spacerowymi wokół drzew, z miejscami do obserwacji przyrody i tabliczkami informacyjnymi o faunie i florze. Atrakcją byłby ogród społecznościowy i sensoryczny: przestrzeń do społecznościowej uprawy kwiatów oraz strefa obsadzona roślinami o różnych fakturach, zapachach i kolorach, które stymulują zmysły, idealna dla dzieci i seniorów. Do tego niewielki plac zabaw w stylu naturalnym – pieńki do skakania, huśtawki na linach przymocowane do drzew, niska ścianka wspinaczkowa na górce.
I wszędzie ławki z widokiem na teren zieleni oraz strefy ciszy: ławki wzdłuż ścieżek i przy górce zapewniające relaks i odpoczynek, wydzielone przestrzenie, gdzie można znaleźć chwilę wyciszenia i relaksu.
W tym przypadku – podobnie jak w koncepcji nr 1 – zaplanowano psi park, ale bardziej eko.
Budowa nie wcześniej niż w 2026 roku
Urząd Miasta Pruszkowa po zebraniu ankiet od mieszkańców i ich przeanalizowaniu zleci przygotowanie projektu wykonawczego. Nastąpi to w przyszłym roku. Potem będzie można rozpisać przetarg na wykonawstwo. Prace miałyby szanse zostać zrealizowane najwcześniej w 2026 roku.
Zaprezentowane w artykule wizualizacje przygotowała Pracownia nie.studio.