Kilkunastu uczniów z SP 2 jeszcze raz napisze egzamin z angielskiego

(273)

Decyzja Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej dotyczy tylko tych uczniów „dwójki”, których rodzice złożyli wnioski o unieważnienie egzaminu z języka obcego.

Przypomnijmy. 18 czerwca ósmoklasiści zdawali egzamin z języka angielskiego, ale w Szkole Podstawowej nr 2 w Pruszkowie nie przebiegł on tak, jak powinien. W sali gimnastycznej część uczniów zamiast tekstu, sprawdzającego znajomość języka mówionego, usłyszała jedynie szumy i piski. Nie byli w stanie napisać części sprawdzianu i groziła im utrata punktów bardzo istotnych podczas rekrutacji do szkoły średniej.

Rodzice interweniowali u kierującej szkołą Katarzyny Jutkiewicz, ale w odpowiedzi najpierw otrzymali sugestię, że winę ponoszą ich dzieci, dopiero potem pani dyrektor przyznała, że zawinił sprzęt. Zwrócili się więc o pomoc do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie.

Jeszcze przed weekendem rodzice zaczęli otrzymywać od OKE informacje o pozytywnym rozpatrzeniu ich wniosków. Dziś, w poniedziałek, oficjalnie potwierdził to Urząd Miasta Pruszkowa. – Egzamin będzie powtórzony dla kilkunastu uczniów, których rodzice zgłosili zastrzeżenia. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna uznała, że nie doszło do złamania procedur ani wytycznych. Doszło do usterki technicznej, która ma prawo się zdarzyć, dlatego decyzja OKE nie dotyczy wszystkich zdających, tylko tych, którzy zwrócili się o unieważnienie egzaminu – mówi wiceprezydent Pruszkowa Beata Czyżewska. Termin powtórki to 9 lipca. Czy może to negatywnie wpłynąć na rekrutację do szkół średnich? Czy uczniowie zdążą złożyć dokumenty? – W procedurze tradycyjnego roku szkolnego zawsze wyznaczane są dodatkowe terminy, bo równie dobrze może się zdarzyć, że uczniowie z przyczyn leżących po ich stronie nie zgłoszą się na egzamin w pierwszym terminie. Uspokajam, nie ma to żadnego wpływu na rekrutację do szkoły średniej – dodaje pani wiceprezydent.

Z językiem angielskim kilkunastu uczniów zmierzy się ponownie na terenie Szkoły Podstawowej nr 2. Jaką mają gwarancję, że sprzęt tym razem nie zawiedzie? – Jesteśmy w kontakcie z panią dyrektor, otrzymała od nas informację, że jesteśmy do dyspozycji, gdyby było potrzebne wsparcie techniczne czy organizacyjne ze strony organu prowadzącego. Deklarujemy pomoc i współpracę – mówi Beata Czyżewska. – Co nie zmienia faktu, że podobnie jak poprzednio, za przygotowanie i przeprowadzenie egzaminu odpowiada, zgodnie z ustawą, dyrekcja szkoły.

“Jakiekolwiek opinie zawarte w artykule są osobistymi poglądami jego autora i nie odzwierciedlają opinii innych autorów bloga zpruszkowa.pl ani opinii wydawcy bloga zpruszkowa.pl. Polityka wydawcy wymaga kategorycznie od autorów, by nie używali określeń zniesławiających, nie naruszali ani nie zezwalali na naruszanie praw autorskich ani jakichkolwiek innych regulacji prawnych korzystając z bloga zpruszkowa.pl. Jakiekolwiek publikacje sprzeczne z polityką wydawcy stanowią przekroczenie zakresu uprawnień autora publikacji. Wydawca nie bierze odpowiedzialności za tego typu publikacje, a autor będzie osobiście ponosić odpowiedzialność za powstałe w wyniku jego publikacji szkody i zobowiązania.”

Sławomir Bukowski

Rodowity pruszkowiak, dziennikarz prasowy, podróżnik. Pracował jako reporter miejski, redaktor, wydawca. Specjalizuje się w tematyce samorządowej. Interesuje się rozwiązaniami smart city, problematyką transportu i mobilności miejskiej. Prywatnie zwariowany podróżnik, jeździ tam gdzie dowiozą go tanie linie, uwielbia wędrówki z plecakiem od rana do nocy, lokalną kuchnię i wino.

PROFIL REDAKTORA