Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Kilkunastu uczniów z SP 2 jeszcze raz napisze egzamin z angielskiego

Sławomir BUKOWSKI
Decyzja Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej dotyczy tylko tych uczniów „dwójki”, których rodzice złożyli wnioski o unieważnienie egzaminu z języka obcego.
Sp2pruszkow.jpg
Ilustracja: Sp2pruszkow.jpg

Przypomnijmy. 18 czerwca ósmoklasiści zdawali egzamin z języka angielskiego, ale w Szkole Podstawowej nr 2 w Pruszkowie nie przebiegł on tak, jak powinien. W sali gimnastycznej część uczniów zamiast tekstu, sprawdzającego znajomość języka mówionego, usłyszała jedynie szumy i piski. Nie byli w stanie napisać części sprawdzianu i groziła im utrata punktów bardzo istotnych podczas rekrutacji do szkoły średniej.

Rodzice interweniowali u kierującej szkołą Katarzyny Jutkiewicz, ale w odpowiedzi najpierw otrzymali sugestię, że winę ponoszą ich dzieci, dopiero potem pani dyrektor przyznała, że zawinił sprzęt. Zwrócili się więc o pomoc do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie.

Jeszcze przed weekendem rodzice zaczęli otrzymywać od OKE informacje o pozytywnym rozpatrzeniu ich wniosków. Dziś, w poniedziałek, oficjalnie potwierdził to Urząd Miasta Pruszkowa. – Egzamin będzie powtórzony dla kilkunastu uczniów, których rodzice zgłosili zastrzeżenia. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna uznała, że nie doszło do złamania procedur ani wytycznych. Doszło do usterki technicznej, która ma prawo się zdarzyć, dlatego decyzja OKE nie dotyczy wszystkich zdających, tylko tych, którzy zwrócili się o unieważnienie egzaminu – mówi wiceprezydent Pruszkowa Beata Czyżewska. Termin powtórki to 9 lipca. Czy może to negatywnie wpłynąć na rekrutację do szkół średnich? Czy uczniowie zdążą złożyć dokumenty? – W procedurze tradycyjnego roku szkolnego zawsze wyznaczane są dodatkowe terminy, bo równie dobrze może się zdarzyć, że uczniowie z przyczyn leżących po ich stronie nie zgłoszą się na egzamin w pierwszym terminie. Uspokajam, nie ma to żadnego wpływu na rekrutację do szkoły średniej – dodaje pani wiceprezydent.

Z językiem angielskim kilkunastu uczniów zmierzy się ponownie na terenie Szkoły Podstawowej nr 2. Jaką mają gwarancję, że sprzęt tym razem nie zawiedzie? – Jesteśmy w kontakcie z panią dyrektor, otrzymała od nas informację, że jesteśmy do dyspozycji, gdyby było potrzebne wsparcie techniczne czy organizacyjne ze strony organu prowadzącego. Deklarujemy pomoc i współpracę – mówi Beata Czyżewska. – Co nie zmienia faktu, że podobnie jak poprzednio, za przygotowanie i przeprowadzenie egzaminu odpowiada, zgodnie z ustawą, dyrekcja szkoły.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: