Jutro ruszają obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc
Muzeum Dulag 121 serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców Pruszkowa, Warszawy i okolic do wspólnego upamiętnienia losów ludności cywilnej, która podczas Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu została wypędzona ze stolicy i trafiła do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie. Podczas uroczystości rocznicowych, uhonorowani zostaną również ci, którzy z narażeniem życia nieśli im pomoc w tych tragicznych chwilach.
Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc odbędą się w dniach od 28 września do 2 października i zostały objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy. Współorganizatorami wydarzenia są Instytut Pamięci Narodowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Powiat Pruszkowski oraz Miasto Pruszków.
80. Rocznica Wysiedlenia Powstańczej Warszawy
Tradycja uroczystości na terenie dawnego obozu Durchgangslager 121 sięga pierwszych lat po wojnie, kiedy to kolejarze pracujący na terenie warsztatów kolejowych inicjowali upamiętnienie tragicznych losów wypędzonych. Muzeum Dulag 121 wraz z lokalnymi władzami kontynuuje tę tradycję, organizując coroczne obchody mające na celu oddanie hołdu nie tylko Powstańcom, ale przede wszystkim ludności cywilnej Warszawy oraz tym, którzy nieśli im pomoc.
Przez obóz Dulag 121, w okresie od sierpnia do października 1944 roku, przeszło od 420 do 650 tysięcy osób. Większość z nich została pozbawiona domów i dobytku, a następnie wywieziona na roboty przymusowe do III Rzeszy, na tułaczkę w głąb Generalnego Gubernatorstwa lub do obozów koncentracyjnych. Upamiętnienie ich losów oraz tych, którzy im pomagali, jest naszym wspólnym obowiązkiem.
Program obchodów
28 września 2024 r., godz. 12:00
Oficjalne uroczystości rozpoczną się 28 września o godzinie 12:00 na terenie dawnego obozu Dulag 121 (obecnie MLP Group) przy ul. 3 Maja 8A w Pruszkowie.
W programie przewidziano:
- Odegranie Hymnu Narodowego przez Orkiestrę Głównej Komendy Policji w Warszawie
- Okolicznościowe przemówienia organizatorów
- Wystąpienia świadków historii – byłych więźniów obozu Dulag 121
- Apel Pamięci
- Występ Stanisławy Celińskiej, która wykona pieśń „Warszawo ma”
Uroczystości odbędą się w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego oraz Orkiestry Głównej Komendy Policji w Warszawie.
Godz. 14:00 – 16:00
W Muzeum Dulag 121 odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Jerzego Mąkowskiego, byłego więźnia obozu, zatytułowanej „Dulag 121 – 80 lat później”. Prezentowane 30 czarno-białych fotografii stanowi refleksję artysty nad znaczeniem pamięci o exodusie Warszawy.
29 września 2024 r., godz. 18:00
W Kościele Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Żbikowie (ul. 3 Maja 124, Pruszków) zostanie odprawiona Msza Święta w intencji więźniów obozu Dulag 121 i niosących im pomoc.
1 października 2024 r., godz. 18:00
W sali widowiskowej Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie (ul. Bohaterów Warszawy 4) odbędzie się koncert słowno-muzyczny „Czy to serce pękło…”. W programie usłyszymy wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, wspomnienia byłych więźniów oraz kompozycje muzyczne Anny Marii Huszczy.
Wystąpią:
Marta Zalewska – śpiew
Maria Reif i Jerzy Radziwiłłowicz – recytacja poezji i wspomnień
Kamila Borowiak – wiolonczela
Maciej Chwała – fortepian
Koncert jest bezpłatny, jednak z racji na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują bezpłatne wejściówki, które można otrzymać za pośrednictwem serwisu evenea.pl (pod TYM LINKIEM).
2 października 2024 r.
Godz. 12:00 – Na Cmentarzu Szpitalnym w Tworkach (ul. Partyzantów 2/4 w Pruszkowie) odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą więźniów obozu Dulag 121, żołnierzy Powstania Warszawskiego oraz ofiary cywilne.
Godz. 13:30 – Na Cmentarzu Żbikowskim w Pruszkowie (ul. Domaniewska) złożymy kwiaty pod tablicą upamiętniającą zmarłych i poległych więźniów obozu.
Godz. 18:00 – W Kościele św. Wojciecha na Woli (ul. Wolska 76, Warszawa) zostanie odprawiona Msza Święta w intencji ludności cywilnej powstańczej Warszawy oraz wypędzonych do obozu Dulag 121.
Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc to wyjątkowa okazja, by oddać hołd ofiarom i bohaterom tamtych dni, a także przekazać kolejnym pokoleniom ważne świadectwo naszej historii. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w uroczystościach.