Jan Skwara, światowej klasy fotografik z Pruszkowa, walczy o tytuł Osobowość Roku Polski 2024

Jan Skwara to pruszkowiak z krwi i kości. Jego przygoda z fotografią zaczęła się w czwartej klasie podstawówki, kiedy koleżanka namówiła go do pójścia na zajęcia do pałacyku Sokoła. Kiedy chodził do liceum Zana, kupił swój pierwszy aparat. Po skończeniu Politechniki Warszawskiej razem z kolegą założył sklep z zabawkami i za pierwsze zarobione pieniądze obaj pojechali do Tajlandii i Kambodży. I właśnie tam Jan zrozumiał, że zamiłowanie do fotografii można połączyć z podróżami.
Jego twórczość została doceniona w prestiżowych konkursach. W 2024 roku wziął udział w Konkursie Światło Nocą, organizowanym przez portal Interfoto.eu, gdzie zajął V miejsce. Rok wcześniej, w 2023 roku, jego talent doceniono na 16. Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic Polska. W kategorii „Ludzie” jego fotografia „Kobieta Kayan” zdobyła I miejsce. W latach 2017 i 2020 był finalistą konkursu Travel Photographer of the Year, w 2020 roku zwyciężył w Wielkim Konkursie Fotograficznym w kategorii „człowiek”.
W 2024 roku w konkursie National Geographic Magazine Poland zdobył pierwszą nagrodę w kategorii „Zdjęcie nocne” za zdjęcie gwiazd z Namibii oraz wyróżnienie w kategorii „Fotografia nocna” za cykl kolodionowy. Serwis Ciemnia.org tak opisywał jego prace: „Fotoreportaż Skwary jest nietypowy. Nie tylko ze względu na dość skomplikowaną i czasochłonną technikę mokrego kolodionu, jaką zastosował w podróży, ale też przekaz ukrytego świata znaczeń i symboli. To wszystko w egzotycznych klimatach Indii. Technika ta wymagała od autora przygotowań i podróżowania z mobilną ciemnią fotograficzną. Zestaw podróżny fotografa poza chemikaliami, zawierał drewniany aparat fotograficzny, kasety i pełne wyposażenie konieczne do natychmiastowego wywołania obrazów na szklanej szybie. Całość ekwipunku wg autora ważyła 70–80 kg”.
Technika kolodionowa, w jakiej specjalizuje się Jan Skwara, jest wymagająca. Opracowana została w XIX wieku i polega na pokryciu szklanej płyty warstwą kolodionu, który zawiera halogenki srebra. Płytę uczula się w kąpieli z azotanem srebra, tworząc warstwę światłoczułą, mokrą płytę umieszcza w aparacie fotograficznym i naświetla. Potem następuje skomplikowany proces jej wywołania i utrwalenia uzyskanego obrazu.
Fotografik z Pruszkowa odwiedził wiele krajów, dokumentując ich kulturę, ludzi i krajobrazy. Indie to jedno z jego ulubionych miejsc. Uchwycił tam barwne życie codzienne, rytuały religijne oraz bogactwo kulturowe. W Peru dokumentował życie rdzennych społeczności oraz spektakularne krajobrazy Andów. W Namibii fotografował niezwykłe pustynne krajobrazy oraz nocne niebo, które przyniosły mu wyróżnienia w konkursach fotograficznych. Na Islandii surowe piękno tej wyspy znalazło swoje miejsce w jego portfolio. Przemierzył też z aparatem Tajlandię, Nepal i Gruzję.
Zdjęcia Jana Skwary publikowały „The Sun”, „The Mirror”, „Daily Mail”, „The Telegraph” czy National Geographic. Można je było obejrzeć na wystawach w Atenach i Londynie.
A teraz walczy o tytuł Osobowość Roku Polski 2024 w konkursie organizowanym przez wydawnictwo Polska Press, w kategorii „Kultura”. Od początku stycznia mieszkańcy każdego powiatu w Polsce głosowali w plebiscycie wybierając laureatów najpierw w miastach i powiatach, a następnie w skali województw. Zwycięzcy z każdego regionu awansowali do ogólnopolskiego finału, w którym zostaną przyznane tytuły Osobowość Roku Polski 2024. Nagrody zostaną wręczone na uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie.
Głos na Jana Skwarę można oddać TUTAJ (od razu uprzedzamy, głosowanie w tym serwisie i plebiscycie jest płatne, pakiet 5 głosów kosztuje ok. 18 zł).
Fotografik prowadzi swoją stronę Janskwara.com, można tam obejrzeć galerie zdjęć. Relacje z wypraw zamieszcza na swoim facebookowym profilu Jan Skwara Photographer.