Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Jakie inwestycje znajdą się w budżecie Pruszkowa 2020?

Sławomir BUKOWSKI
Kamery na Stalowej i Ołówkowej, nowa linia autobusowa ze Żbikowa do stacji WKD, leśny plac zabaw na Bąkach, replika pomnika psa w parku Sokoła, a może nowe stacje rowerów miejskich?

Kamery na Stalowej i Ołówkowej, nowa linia autobusowa zeŻbikowa do stacji WKD, leśny plac zabaw na Bąkach, replika pomnika psa w parkuSokoła, a może nowe stacje rowerów miejskich? Na razie wiemy, o jakieinwestycje walczą pruszkowscy radni oraz mieszkańcy.

Urząd Miasta Pruszkowa zakończył zbieranie wniosków doprzyszłorocznego budżetu miasta. Kluby radnych, sami radni, a także organizacjespołeczne i mieszkańcy mogli zgłaszać wszystko, co uznają za potrzebne. Listajest długa, zawiera blisko 120 pozycji. Oczywiście tylko część przedsięwzięćzostanie w 2020 roku zrealizowana. Które? O tym zdecyduje prezydent PawełMakuch wraz ze swoimi zastępcami, skarbnikiem miasta oraz naczelnikamiwydziałów. Procedura jest taka, że to prezydent jako przedstawiciel władzywykonawczej opracowuje ostateczny projekt budżetu miasta i przedstawia goradnym do akceptacji. Ma na to czas do 15 listopada.

O kilku inwestycjach już teraz wiadomo, że dojdą do skutku nawet, jeśli nie zostały zgłoszone przez radnych. Wiceprezydent Beata Czyżewska nadzoruje przygotowania do budowy wodnego placu zabaw dla dzieci przy ulicy Lipowej, prace mają ruszyć w przyszłym roku. W parku Sokoła stanie niewielka tężnia solankowa. A w połowie przyszłego roku ma wejść w życie, obiecywana przez prezydenta Makucha, duża reforma sieci komunikacji autobusowej. W czerwcu dobiegnie końca obecna umowa z przewoźnikiem – spółką PKS Grodzisk Mazowiecki – i miasto będzie mogło rozpisać przetarg na obsługę nowych tras, z nowymi rozkładami jazdy. Otwarcie tunelu pod torami kolejowymi w ulicy Działkowej pozwoli skierować tamtędy autobusy na Gąsin, nie będą już musiały stać przez szlabanami w Parzniewie. Na Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, która odbyła się w poniedziałek, naczelnik Wydziału Realizacji Inwestycji Elżbieta Korach potwierdziła, że tunel będzie dostępny dla autobusów – zakaz wjazdu ma obowiązywać jedynie dla samochodów ciężarowych.

Które inwestycje znajdą się w ostatecznym projekcie budżetu miasta na 2020 rok?

Spośród długiej listy propozycji przyszłorocznych inwestycjiwybrałem moim zdaniem najciekawsze i warte realizacji.

Radna Ewa Białaszewska (PiS) domaga się zainstalowania kamer monitoringu miejskiego w rejonie skrzyżowania Ołówkowej i Mokrej (to dziś popularne dojście z centrum miasta do Nowej Stacji) oraz budowy placu zabaw dla dzielnic Malichy i Tworki.

Radna Dorota Kossakowska (KO) walczy przede wszystkim o drogi. Powinny zostać zmodernizowane m.in. ulice Diamentowa, Baczyńskiego, Jaronia Kowalskiego czy Szarych Szeregów (wszystkie w rejonie parku „Mazowsze” na Żbikowie). Domaga się też budowy stacji rowerów miejskich u zbiegu Ogrodowej i Długiej oraz przy 3 Maja w rejonie skweru Kościuszki.

Radna Eliza Kurzela (niezrzeszona) walczy o monitoring przed wejściem na teren cmentarza żydowskiego oraz objęcie wideonadzorem pruszkowskiej pasieki miejskiej.

Radny Andrzej Kurzela (zbieżność imienia i nazwiska z byłym wiceprezydentem Pruszkowa przypadkowa, były wiceprezydent jest dziś radnym powiatu pruszkowskiego) postuluje, aby wzorem wielu polskich miast uczniowie zyskali prawo do bezpłatnych przejazdów pruszkowską komunikacją miejską.

Stowarzyszenie Polskich Kombatantów prosi o sfinansowanietablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych i Niezłomnych, Miejska RadaSeniorów – o świetlicę osiedlową na Gąsienie, a Społeczne Stowarzyszenie „ForumPruszków” – o wsparcie finansowe Pruszkowskiego Klubu Filmowego.

Komisja Prawa, Administracji i Bezpieczeństwa rady miastajako pierwszy punkt wymienia budowę ronda na niebezpiecznym skrzyżowaniuKomorowskiej i Pogodnej, domaga się też kontynuacji akcji doświetlania przejśćdla pieszych.

Komisja Rozwoju, Funduszy i Integracji Europejskiej chceujednolicenia materiałów, z jakich budowane są ścieżki rowerowe w Pruszkowie(to cenny postulat, do tej pory nie było żadnych standardów) orazzainstalowania poidełek dla ludzi i zwierząt w parkach (ten pomysł bardzo misię podoba, latem w wielu europejskich miastach takie uliczne źródełka świetniesię sprawdzają).

Komisja Oświaty, Kultury i Sportu chciałaby ustawienia repliki pomnika psa w parku Sokoła. Starsi mieszkańcy na pewno ten pomnik pamiętają, znajdował się w rejonie pałacyku od strony ulicy Chopina (sam, gdy byłem dzieckiem, kamiennego psa wiele razy głaskałem). Prosi też o kapitalny remont biblioteki miejskiej przy ulicy Kraszewskiego.

KomisjaGospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska przygotowała listę miejsc, w którychpowinny pojawić się kamery monitoringu. To m.in. Ołówkowa, skrzyżowanieChrobrego i Trojdena, Jasnej i Dębowej, Spacerowa (kamera powinna byćwycelowana na boisko) czy rejon placu zabaw pomiędzy Baśniową i KubusiaPuchatka. Radni domagają się budowy leśnego placu zabaw przy Zdziarskiej,ustawienia ławek wzdłuż ciągów komunikacyjnych między dworcem PKP i stacją WKD,w pobliżu targowisk oraz przychodni lekarskich. Proponują budowę stacji rowerówmiejskich przy pływalni „Kapry” oraz koło budynku starostwa przy Drzymały(znakomity pomysł), a także zwiększenie nasadzeń drzew w Pruszkowie.

Klub radnych Koalicji Obywatelskiej na pierwszym miejscu stawiaprzygotowanie koncepcji placu miejskiego wraz z parkingiem podziemnym pomiędzyaleją Wojska Polskiego a Bolesława Prusa (na tyłach nowo otwartej Biedronki).To była jedna z czołowych obietnic radnych tego ugrupowania oraz kandydata naprezydenta Piotra Bąka. Przedsięwzięcie będzie na pewno długie, kosztowne iskomplikowane. Dobrze, żeby projekt został wyłoniony w ogólnokrajowym konkursiearchitektonicznym. Dzięki temu zyskalibyśmy miejsce integrujące mieszkańców – zfontanną, kawiarniami, do którego aż chciałoby się przychodzić. O pomyślebudowy placu miejskiego bardzo pozytywnie wypowiadał się też wiceprezydentKonrad Sipiera, jest więc duża szansa, że prace koncepcyjne wystartują. RadniKO wnioskują też o wymianę oświetlenia na ledowe w rejonie Pałacu Ślubów wparku Potulickich, domagają się remontu Przedszkola Miejskiego nr 11 oraz – ito jest warte zauważenia – opracowania programu kulturalnego stawiającego napierwszym planie kinematografię (pokazy filmowe w gmachu CDK – klasyka, kinoniezależne, poranki filmowe dla dzieci).

Najdłuższą listę, zawierającą aż 30 pozycji, przygotowałklub radnych Samorządowego Porozumienia Pruszkowa. Radni chcą, aby miastoopracowało projekt rozbudowy Przedszkola Miejskiego nr 9 przy ulicy Moniuszkioraz zabrało się za rozbudowę Przedszkola Miejskiego nr 11 przy Hubala.Proponują, aby urząd miasta uruchomił aplikację mobilną wraz z systememzgłaszania awarii on-line, a także, żeby prezydent doprowadził do objęcia liniiWKD do Pruszkowa drugą strefą biletową ZTM. Domagają się renowacji parkuPotulickich, zainstalowania tam nowoczesnego, ledowego oświetlenia. Na liściejest też wniosek o zwiększenie o 200 tys. zł puli środków dla organizacjipozarządowych na realizację tzw. małych grantów.

Co ciekawe, na liście SPP są nawet przedsięwzięcia…. będące już w fazie realizacji, dla których powstają koncepcje lub projekty. Radni piszą na przykład o budowie wodnego placu zabaw, wiaduktu na torami w ulicy Grunwaldzkiej czy dostosowaniu linii autobusowych do potrzeb mieszkańców. Czyżby klub postanowił pójść na rekord, aby pokazać swą aktywność? – Dementuję pana sugestię – odpowiada Karol Chlebiński, przewodniczący klubu SPP w radzie miasta, jednocześnie przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. – Proszę przejrzeć sobie uchwały budżetowe podejmowane w ostatnich miesiącach i zobaczyć, ile pieniędzy było ściąganych z niektórych zadań inwestycyjnych. Nasze wnioski do budżetu to efekt ciągłych prób zabierania środków z ważnych projektów. Podam przykład. Dopiero po rabanie podniesionym na komisjach kultury, gospodarki i innych komisjach okazało się, że koncepcja rozbudowy przedszkola przy ulicy 3 Maja będzie realizowana. Ponieważ władza wykonawcza nie kontaktuje się z radnymi z klubu SPP i jest mi z tego powodu bardzo przykro, postanowiliśmy władzy wykonawczej te najważniejsze zadania wskazać – mówi Chlebiński. Jakie inwestycje na przyszły rok uważa za priorytetowe? – Infrastrukturalne i kubaturowe. W Pruszkowie zakończyła się właśnie budowa kompleksu oświatowego na Gąsinie. Możemy więc płynnie przejść do rozbudowy czy budowy na przykład nowego przedszkola – mówi radny.

Na liście SPP znalazł się nawet wniosek o kontynuację budowy lokali komunalnych w ramach programu„Lepsze lokum”. – Na jednej z komisji zapytaliśmy zastępcę prezydenta panaKonrada Sipierę, czy miasto będzie kontynuowało ten program. Nie potrafiłodpowiedzieć. Radni SPP widzą potencjał w budowie mieszkań w tej formule idlatego rekomendują prezydentowi jej utrzymanie. A czy prezydent to zrobi, nie mampojęcia – skwitował Karol Chlebiński.

Które inwestycje znajdą się w ostatecznym projekcie budżetu miasta na 2020 rok? Dowiemy się w ciągu najbliższych tygodni.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: