Jakie inwestycje znajdą się w budżecie Pruszkowa 2020?

(91)

Kamery na Stalowej i Ołówkowej, nowa linia autobusowa ze Żbikowa do stacji WKD, leśny plac zabaw na Bąkach, replika pomnika psa w parku Sokoła, a może nowe stacje rowerów miejskich? Na razie wiemy, o jakie inwestycje walczą pruszkowscy radni oraz mieszkańcy.

Urząd Miasta Pruszkowa zakończył zbieranie wniosków do przyszłorocznego budżetu miasta. Kluby radnych, sami radni, a także organizacje społeczne i mieszkańcy mogli zgłaszać wszystko, co uznają za potrzebne. Lista jest długa, zawiera blisko 120 pozycji. Oczywiście tylko część przedsięwzięć zostanie w 2020 roku zrealizowana. Które? O tym zdecyduje prezydent Paweł Makuch wraz ze swoimi zastępcami, skarbnikiem miasta oraz naczelnikami wydziałów. Procedura jest taka, że to prezydent jako przedstawiciel władzy wykonawczej opracowuje ostateczny projekt budżetu miasta i przedstawia go radnym do akceptacji. Ma na to czas do 15 listopada.

O kilku inwestycjach już teraz wiadomo, że dojdą do skutku nawet, jeśli nie zostały zgłoszone przez radnych. Wiceprezydent Beata Czyżewska nadzoruje przygotowania do budowy wodnego placu zabaw dla dzieci przy ulicy Lipowej, prace mają ruszyć w przyszłym roku. W parku Sokoła stanie niewielka tężnia solankowa. A w połowie przyszłego roku ma wejść w życie, obiecywana przez prezydenta Makucha, duża reforma sieci komunikacji autobusowej. W czerwcu dobiegnie końca obecna umowa z przewoźnikiem – spółką PKS Grodzisk Mazowiecki – i miasto będzie mogło rozpisać przetarg na obsługę nowych tras, z nowymi rozkładami jazdy. Otwarcie tunelu pod torami kolejowymi w ulicy Działkowej pozwoli skierować tamtędy autobusy na Gąsin, nie będą już musiały stać przez szlabanami w Parzniewie. Na Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, która odbyła się w poniedziałek, naczelnik Wydziału Realizacji Inwestycji Elżbieta Korach potwierdziła, że tunel będzie dostępny dla autobusów – zakaz wjazdu ma obowiązywać jedynie dla samochodów ciężarowych.

Które inwestycje znajdą się w ostatecznym projekcie budżetu miasta na 2020 rok?

Spośród długiej listy propozycji przyszłorocznych inwestycji wybrałem moim zdaniem najciekawsze i warte realizacji.

Radna Ewa Białaszewska (PiS) domaga się zainstalowania kamer monitoringu miejskiego w rejonie skrzyżowania Ołówkowej i Mokrej (to dziś popularne dojście z centrum miasta do Nowej Stacji) oraz budowy placu zabaw dla dzielnic Malichy i Tworki.

Radna Dorota Kossakowska (KO) walczy przede wszystkim o drogi. Powinny zostać zmodernizowane m.in. ulice Diamentowa, Baczyńskiego, Jaronia Kowalskiego czy Szarych Szeregów (wszystkie w rejonie parku „Mazowsze” na Żbikowie). Domaga się też budowy stacji rowerów miejskich u zbiegu Ogrodowej i Długiej oraz przy 3 Maja w rejonie skweru Kościuszki.

Radna Eliza Kurzela (niezrzeszona) walczy o monitoring przed wejściem na teren cmentarza żydowskiego oraz objęcie wideonadzorem pruszkowskiej pasieki miejskiej.

Radny Andrzej Kurzela (zbieżność imienia i nazwiska z byłym wiceprezydentem Pruszkowa przypadkowa, były wiceprezydent jest dziś radnym powiatu pruszkowskiego) postuluje, aby wzorem wielu polskich miast uczniowie zyskali prawo do bezpłatnych przejazdów pruszkowską komunikacją miejską.

Stowarzyszenie Polskich Kombatantów prosi o sfinansowanie tablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych i Niezłomnych, Miejska Rada Seniorów – o świetlicę osiedlową na Gąsienie, a Społeczne Stowarzyszenie „Forum Pruszków” – o wsparcie finansowe Pruszkowskiego Klubu Filmowego.

Komisja Prawa, Administracji i Bezpieczeństwa rady miasta jako pierwszy punkt wymienia budowę ronda na niebezpiecznym skrzyżowaniu Komorowskiej i Pogodnej, domaga się też kontynuacji akcji doświetlania przejść dla pieszych.

Komisja Rozwoju, Funduszy i Integracji Europejskiej chce ujednolicenia materiałów, z jakich budowane są ścieżki rowerowe w Pruszkowie (to cenny postulat, do tej pory nie było żadnych standardów) oraz zainstalowania poidełek dla ludzi i zwierząt w parkach (ten pomysł bardzo mi się podoba, latem w wielu europejskich miastach takie uliczne źródełka świetnie się sprawdzają).

Komisja Oświaty, Kultury i Sportu chciałaby ustawienia repliki pomnika psa w parku Sokoła. Starsi mieszkańcy na pewno ten pomnik pamiętają, znajdował się w rejonie pałacyku od strony ulicy Chopina (sam, gdy byłem dzieckiem, kamiennego psa wiele razy głaskałem). Prosi też o kapitalny remont biblioteki miejskiej przy ulicy Kraszewskiego.

Komisja Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska przygotowała listę miejsc, w których powinny pojawić się kamery monitoringu. To m.in. Ołówkowa, skrzyżowanie Chrobrego i Trojdena, Jasnej i Dębowej, Spacerowa (kamera powinna być wycelowana na boisko) czy rejon placu zabaw pomiędzy Baśniową i Kubusia Puchatka. Radni domagają się budowy leśnego placu zabaw przy Zdziarskiej, ustawienia ławek wzdłuż ciągów komunikacyjnych między dworcem PKP i stacją WKD, w pobliżu targowisk oraz przychodni lekarskich. Proponują budowę stacji rowerów miejskich przy pływalni „Kapry” oraz koło budynku starostwa przy Drzymały (znakomity pomysł), a także zwiększenie nasadzeń drzew w Pruszkowie.

Klub radnych Koalicji Obywatelskiej na pierwszym miejscu stawia przygotowanie koncepcji placu miejskiego wraz z parkingiem podziemnym pomiędzy aleją Wojska Polskiego a Bolesława Prusa (na tyłach nowo otwartej Biedronki). To była jedna z czołowych obietnic radnych tego ugrupowania oraz kandydata na prezydenta Piotra Bąka. Przedsięwzięcie będzie na pewno długie, kosztowne i skomplikowane. Dobrze, żeby projekt został wyłoniony w ogólnokrajowym konkursie architektonicznym. Dzięki temu zyskalibyśmy miejsce integrujące mieszkańców – z fontanną, kawiarniami, do którego aż chciałoby się przychodzić. O pomyśle budowy placu miejskiego bardzo pozytywnie wypowiadał się też wiceprezydent Konrad Sipiera, jest więc duża szansa, że prace koncepcyjne wystartują. Radni KO wnioskują też o wymianę oświetlenia na ledowe w rejonie Pałacu Ślubów w parku Potulickich, domagają się remontu Przedszkola Miejskiego nr 11 oraz – i to jest warte zauważenia – opracowania programu kulturalnego stawiającego na pierwszym planie kinematografię (pokazy filmowe w gmachu CDK – klasyka, kino niezależne, poranki filmowe dla dzieci).

Najdłuższą listę, zawierającą aż 30 pozycji, przygotował klub radnych Samorządowego Porozumienia Pruszkowa. Radni chcą, aby miasto opracowało projekt rozbudowy Przedszkola Miejskiego nr 9 przy ulicy Moniuszki oraz zabrało się za rozbudowę Przedszkola Miejskiego nr 11 przy Hubala. Proponują, aby urząd miasta uruchomił aplikację mobilną wraz z systemem zgłaszania awarii on-line, a także, żeby prezydent doprowadził do objęcia linii WKD do Pruszkowa drugą strefą biletową ZTM. Domagają się renowacji parku Potulickich, zainstalowania tam nowoczesnego, ledowego oświetlenia. Na liście jest też wniosek o zwiększenie o 200 tys. zł puli środków dla organizacji pozarządowych na realizację tzw. małych grantów.

Co ciekawe, na liście SPP są nawet przedsięwzięcia…. będące już w fazie realizacji, dla których powstają koncepcje lub projekty. Radni piszą na przykład o budowie wodnego placu zabaw, wiaduktu na torami w ulicy Grunwaldzkiej czy dostosowaniu linii autobusowych do potrzeb mieszkańców. Czyżby klub postanowił pójść na rekord, aby pokazać swą aktywność? – Dementuję pana sugestię – odpowiada Karol Chlebiński, przewodniczący klubu SPP w radzie miasta, jednocześnie przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. – Proszę przejrzeć sobie uchwały budżetowe podejmowane w ostatnich miesiącach i zobaczyć, ile pieniędzy było ściąganych z niektórych zadań inwestycyjnych. Nasze wnioski do budżetu to efekt ciągłych prób zabierania środków z ważnych projektów. Podam przykład. Dopiero po rabanie podniesionym na komisjach kultury, gospodarki i innych komisjach okazało się, że koncepcja rozbudowy przedszkola przy ulicy 3 Maja będzie realizowana. Ponieważ władza wykonawcza nie kontaktuje się z radnymi z klubu SPP i jest mi z tego powodu bardzo przykro, postanowiliśmy władzy wykonawczej te najważniejsze zadania wskazać – mówi Chlebiński. Jakie inwestycje na przyszły rok uważa za priorytetowe? – Infrastrukturalne i kubaturowe. W Pruszkowie zakończyła się właśnie budowa kompleksu oświatowego na Gąsinie. Możemy więc płynnie przejść do rozbudowy czy budowy na przykład nowego przedszkola – mówi radny.

Na liście SPP znalazł się nawet wniosek o kontynuację  budowy lokali komunalnych w ramach programu „Lepsze lokum”. – Na jednej z komisji zapytaliśmy zastępcę prezydenta pana Konrada Sipierę, czy miasto będzie kontynuowało ten program. Nie potrafił odpowiedzieć. Radni SPP widzą potencjał w budowie mieszkań w tej formule i dlatego rekomendują prezydentowi jej utrzymanie. A czy prezydent to zrobi, nie mam pojęcia – skwitował Karol Chlebiński.

Które inwestycje znajdą się w ostatecznym projekcie budżetu miasta na 2020 rok? Dowiemy się w ciągu najbliższych tygodni.

“Jakiekolwiek opinie zawarte w artykule są osobistymi poglądami jego autora i nie odzwierciedlają opinii innych autorów bloga zpruszkowa.pl ani opinii wydawcy bloga zpruszkowa.pl. Polityka wydawcy wymaga kategorycznie od autorów, by nie używali określeń zniesławiających, nie naruszali ani nie zezwalali na naruszanie praw autorskich ani jakichkolwiek innych regulacji prawnych korzystając z bloga zpruszkowa.pl. Jakiekolwiek publikacje sprzeczne z polityką wydawcy stanowią przekroczenie zakresu uprawnień autora publikacji. Wydawca nie bierze odpowiedzialności za tego typu publikacje, a autor będzie osobiście ponosić odpowiedzialność za powstałe w wyniku jego publikacji szkody i zobowiązania.”

Sławomir Bukowski

Rodowity pruszkowiak, dziennikarz prasowy, podróżnik. Pracował jako reporter miejski, redaktor, wydawca. Specjalizuje się w tematyce samorządowej. Interesuje się rozwiązaniami smart city, problematyką transportu i mobilności miejskiej. Prywatnie zwariowany podróżnik, jeździ tam gdzie dowiozą go tanie linie, uwielbia wędrówki z plecakiem od rana do nocy, lokalną kuchnię i wino.

PROFIL REDAKTORA