Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Jak Pruszków nie dba o rozwój mobilności miejskiej

Sławomir BUKOWSKI
W Grodzisku Mazowieckim, Piasecznie i Warszawie sezon rowerów miejskich już trwa. Konia z rzędem temu, kto zna termin uruchomienia wypożyczalni w Pruszkowie – ale na pewno jest on bardzo odległy.
Grodziski Rower Miejski
Ilustracja: Grodziski Rower Miejski

Wystartował dzisiaj dziesiąty już sezon Grodziskiego Roweru Miejskiego. Do dyspozycji mieszkańców są 132 rowery przy 16 stacjach. W tym roku GRM zyskał cztery nowe stacje w gminie. Pierwsze 20 min korzystania z pojazdu jest bezpłatne – obwieściło w środowy poranek grodziskie Radio Bogoria, opatrując informację w mediach społecznościowych zdjęciem eleganckich, lśniących jednośladów wpiętych do stacji wypożyczeń.

W Piasecznie o starcie sezonu rowerowego władze tego miasta informowały już we wtorek. „Szósty sezon Piaseczyńskiego Roweru Miejskiego ruszy 1 marca 2023 r. Od tego roku w naszej gminie funkcjonował będzie rower miejski IV generacji”. Gmina podpisała umowę na obsługę Piaseczyńskiego Roweru Miejskiego do końca 2025 roku. Tamtejszy urząd z dumą prezentuje też dane dotyczące rosnącej popularności miejskich jednośladów. „W ciągu roku 2022 zarejestrowanych zostało 15 127 wypożyczeń. To o 50% więcej niż rok wcześniej!” – czytamy na stronie urzędu.

Od środy 1 marca dostępne są też rowery Veturilo w Warszawie. Działa aż 300 stacji z 3030 jednośladami. Umowę z operatorem (Nextbike Polska) podpisano aż do 2028 roku, zakłada ona możliwość dalszej rozbudowy systemu. Nextbike prowadzi też rozmowy z potencjalnymi partnerami projektu, którzy mogliby sfinansować tzw. stacje sponsorskie. To dodatkowe wypożyczalnie, a więc kolejne rowery zwiększające dostępną pulę, ustawione i finansowane przez centra handlowe, biurowce itp. O starcie sezonu rowerowego w stolicy informowały media i przychylne, i nieprzychylne prezydentowi Rafałowi Trzaskowskiemu (TVN 24, TVP 3). Rządowa TVP napisała nawet o władzach stolicy, że zadbały o stan ścieżek rowerowych. „Zarząd Oczyszczania Miasta poinformował, że rozpoczął porządki na trasach rowerowych. Sprzątaniem objętych jest kilkaset kilometrów ścieżek, które biegną wzdłuż dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych. Z tras nie tylko zamiatany jest piasek, ale usuwane są też wszelkie zanieczyszczenia, które mogą stwarzać zagrożenie dla użytkowników, np. porzucone śmieci czy rozbite szkło” – donosi strona warszawa.tvp.pl.

Tymczasem w Pruszkowie… Jak informowaliśmy ostatnio, władze naszego miasta z prezydentem Pawłem Makuchem na czele postanowiły w ogóle rower miejski zlikwidować, ale system został uratowany dzięki interwencji radnych. Jednak rowerów będzie mniej (nawet o 30 proc.) niż rok temu, sezon będzie krótszy, a wystartuje, w optymistycznym scenariuszu, na majówkę.

Od wielu lat w Pruszkowie jako gminę dobrze zarządzaną wskazuje się Grodzisk Mazowiecki. Kolejny rok pokazuje, że burmistrz tego miasta Grzegorz Benedykciński na miano włodarza dbającego o komfort życia swoich mieszkańców solidnie zapracował.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: