Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Jak było na koncercie kolęd i pastorałek zespołu "Mazowsze" w Pruszkowie?

Anna CHOMIAK
Dziś o godzinie 19:00 odbył się koncert kolęd i pastorałek zespołu "Mazowsze" organizowany przez Powiat Pruszkowski. Wydarzenie odbyło się w parafii pod wezwaniem Św. Józefa, przy ulicy Helenowskiej 3 w Pruszkowie. Sprawdziliśmy jak było!
Img 7169
Ilustracja: Img 7169

Starosta Pruszkowski Krzysztof Rymuza i Rafał Sieradzki, Przewodniczący Rady Powiatu Pruszkowskiego zaprosili mieszkańców powiatu pruszkowskiego na koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Wydarzenie odbyło się 6 stycznia o godzinie 19:00, w kościele Św. Józefa w Pruszkowie i było zorganizowane z okazji przypadającego święta Trzech Króli - Objawienia Pańskiego. Koncert był bezpłatny. 

Co można było usłyszeć podczas koncertu kolęd "Mazowsza"?

Zespół Mazowsze zaprezentował najbardziej znane i lubiane kolędy oraz pastorałki m.in. „Bóg się rodzi”, „W żłobie leży”, „Lulajże Jezuniu”, czy skoczne "Przybieżeli do Betlejem". Muszę przyznać, że całe przedsięwzięcie robiło wrażenie i było naprawdę bardzo profesjonalnie i estetycznie przygotowane.

Img 7162

Zacznę od tego, że koncert kolęd i pastorałek zespołu "Mazowsze" zgromadził w Pruszkowie prawdziwe tłumy. Do tego stopnia, że zaparkowanie samochodem w pobliżu parafii Św. Józefa, przy ulicy Helenowskiej 3 sprawiło ogromny problem. Wiele osób było zdeterminowanych by obejrzeć występ na żywo i zdecydowało się na pozostawienie auta nieco dalej, w głąb osiedla Staszica. 

Pruszków potrzebuje więcej tak pięknych wydarzeń!

Tym razem nie pozostaje nam nic innego, jak pogratulowanie władzom Powiatu Pruszkowskiego, za bardzo dobrą organizację i promocję wydarzenia. Kościół Św. Józefa był wypełniony po brzegi ludźmi w każdym wieku. Zapełnione nie były tylko miejsca siedziące w ławkach, ale również miejsca stojące tuż przed ołtarzem i w bocznych nawach. Miejscach na górnych balkonach również były wypełnione po brzegi! Na twarzach osób słuchających kolędy i pastorałki było widać wachlarz emocji: od radości, poprzez zachwyt i skupienie. 

Img 7163

Piękne aranżacje i kunsztowne wykonanie świątecznych utworów przez zespół „Mazowsza” był niesamowitym i mistycznym przeżyciem. To była idealna okazja do tego, by zatrzymać się na chwilę i poczuć raz jeszcze magię świąt Bożego Narodzenia. Było to doskonałe doświadczenie muzyczne, które połączyło Pruszkowian, bez względu na wyznanie i osobiste przekonania. Można było nie tylko nacieszyć ucho i oko, ale także poczuć dumę, że w naszym mieście naprawdę dzieją się wielkie i niesamowite rzeczy. 

Img 7167

Mnie osobiście urzekło całe "widowisko", które miało miejsce podczas dzisiejszego wydarzenia. Zespół "Mazowsze" przepięknie się prezentował w barwnych strojach ludowych, w fioletowo-złotych reflektorach światła. Wnętrze kościoła Kościół Św. Józefa było przepięknym tłem do występu artystów. Złoty, imponujących rozmiarów żyrandol dodawał wyjątowo pasującego, nieco baśniowego klimatu, tak bardzo pasującego do repertuaru kolęd i pastorałek, które razem z zespołem "Mazowsze" śpiewali Pruszkowianie. 

Img 7175

"Cudze chwalicie, swego nie znacie" - czas to zmienić

Świąteczny występ "Mazowsza" w Pruszkowie skłonił mnie do refleksji, że kultywowanie lokalnych tadycji, jest w obecnych czasach jeszcze bardziej potrzebne, niż nam się wydaje. O tym, że kawał świetnej roboty  promocji dorobku kulturalnego Pruszkowa robi Piotr Grządkowski, Dyrektor ZTL Pruszkowiacy, pisaliśmy tutaj. Aktywizacja lokalnej społeczności poprzez kontakt z pruszkowskim folklorem, pozwala pielęgnować więź z naszym miastem i umacniać pruszkowską tożsamość każdego z nas.

Img 7173

Następny koncert kolęd już w niedzielę 8 stycznia!

Osoby, które przegapiły dzisiejszy występ "Mazowsza" będą miały okazję wybrać się na kolędowanie z "Pruszkowiakami". W niedzielę 8 stycznia o godzinie 19:00 odbędzie się kolejny koncert kolęd i pastorałek, organizowany przez prezydenta Pruszkowa Pawła Makucha. Tym razem w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy pl. Stefana Kard. Wyszyńskiego 1 zaśpiewa Zespół Tańca Ludowego “Pruszkowiacy” wraz ze swoją kapelą. Wysłuchamy m.in “Przybieżeli do Betlejem Pasterze”, “Bóg się rodzi”, czy pastorałkę “Chojka”. 

Jak oceniacie koncert kolęd w wykonaniu zespołu "Mazowsze"?

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: