Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Informacja publiczna jednak dostępna. Prezydent wydał nowe zarządzenie.

Konstanty CHODKOWSKI
Prezydent Pruszkowa ustalił nową procedurę udostępniania radnym informacji i materiałów w Urzędzie Miasta Pruszkowa. Na mocy nowego zarządzenia traci moc stare, wielokrotnie krytykowane za rażące naruszenie prawa.
Zarzadzenie.png

Prezydent Pruszkowa ustalił nową procedurę udostępniania radnym informacji i materiałów w Urzędzie Miasta Pruszkowa. Na mocy nowego zarządzenia traci moc stare, wielokrotnie krytykowane za rażące naruszenie prawa.

Przypomnijmy – na mocy poprzedniego zarządzenia, wydanego 31 lipca każdy, kto chciał uzyskać dostęp do informacji publicznej, powinien złożyć odpowiedni wniosek poparty uzasadnieniem. Rozwiązanie to spotkało się z ostrą krytyką miejskich radnych. Jak wykazywali – akty prawa niższego rzędu (zarządzenia wójta, burmistra, prezydenta miasta) nie mogą regulować postanowień aktów wyższego rzędu (ustaw). W tym przypadku zarządzenie wykraczało poza regulacje ustawowe, obwarowując dostęp do informacji publicznej dodatkowymi obostrzeniami.

Jak się dziś okazało, prezydent Paweł Makuch wycofał się z niezgodnej z prawem regulacji. Według nowego zarządzenia radni nie muszą uzasadniać wniosku o wydanie informacji i dokumentów, zaś ich udostępnienie nie jest warunkowane dodatkowymi przepisami. Co więcej – nowa procedura nie określa terminów, w których materiały powinny zostać wydane radnym, a jedynie stwierdza, iż “Udostępnienie informacji i materiałów następuje bez zbędnej zwłoki, to jest w najszybszym czasie, w jakim jest możliwe przygotowanie informacji i materiałów i ich dostarczenie radnemu”.

Do wydania nowego zarządzenia doszło po interwencji radnych Koalicji Obywatelskiej. Ci wpierw odnieśli się do niezgodnej z prawem regulacji podczas X Sesji Rady Miasta, a następnie skierowali do Wojewody Mazowieckiego pismo z prośbą o interwencję. “Nie chciałbym nazywać tego sukcesem radnych.” – komentuje dzisiejsze doniesienia Piotr Bąk, wiceprzewodniczący Rady Miasta (KO) – “Chciałem tylko aby zapisy prawa były szanowane i respektowane. I nie wprowadzano sztucznych, nikomu niepotrzebnych zapisów.”.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować:

REDAKCJA POLECA Mariusz Misiura - Znicz Pruszków Społeczeństwo

Mariusz Misiura: jestem bardzo szczęśliwy w Pruszkowie

Marcin RAJCHEMBA

Zdobywał szlify w Niemczech i w akademii piłkarskiej Realu Madryt. Do polskiej piłki chce tchnąć ducha nowoczesnych, zachodnich technik szkoleniowych. Redakcja portalu zpruszkowa.pl wybrała go Pruszkowskim Człowiekiem Roku 2023, choć zanim do tego doszło, kibice Znicza Pruszków zdążyli okrzyknąć go cudotwórcą. Poznajmy Mariusza Misiurę - trenera MKS Znicz Pruszków!