Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Grzegorz Zegadło Pruszkowskim Człowiekiem Roku 2022

Gdyby dane mu było dalej kierować Książnicą Pruszkowską, to w tym roku obchodziłby swoje trzydziestolecie na stanowisku dyrektora. Józefa Grzegorza Zegadłę - bo o nim mowa - postanowiliśmy ogłosić Pruszkowskim Człowiekiem Roku 2022.
REDAKCJA POLECA
Józef Grzegorz Zegadło
Ilustracja: Józef Grzegorz Zegadło
Zpruszkowa Png 13

Jakub DOROSZ-KRUCZYŃSKI

Nie oszukujmy się i nie dajmy się oszukać. Wszyscy dobrze wiemy, że Grzegorz Zegadło nie obudził się pewnego lipcowego poranka stwierdzając, że dość już ma Książnicy Pruszkowskiej i że czas najwyższy wybrać się na emeryturę. Ze swoją werwą, energią, pomysłowością i zaangażowaniem mógłby kierować miejskimi bibliotekami z powodzeniem przez następne dekady.

A jednak - 8 lipca zeszłego roku, jak grom z jasnego nieba, trafiła do nas informacja o jego rezygnacji i przejściu na emeryturę. Według oficjalnej wersji wydarzeń, miał zawrzeć z miastem porozumienie o swoim odejściu wraz z początkiem 2023 roku. Wersji tej nie dowierzają jednak osoby znające Grzegorza Zegadłę. Wydaje się wręcz nieprawdopodobne, by osoba kochająca swoją pracę i mająca wiele pomysłów na rozwój kierowanej przez siebie instytucji nagle podjęła decyzję o rezygnacji z pracy.

Wieść o odejściu dyrektora Książnicy była szokiem zarówno dla czytelników, jak i pracowników Książnicy Pruszkowskiej. Nieoficjalnie mówi się o braku zrozumienia we współpracy z prezydentem miasta jako bezpośredniej przyczynie tej decyzji. Według naszych informacji, Grzegorz Zegadło miał paść kolejną ofiarą zakulisowych gier lokalnych polityków, a jego dobrowolne odejście miało być jedynym racjonalnym wyjściem z sytuacji. 

Człowiek-instytucja

Wieloletni dyrektor Książnicy Pruszkowskiej, społecznik, miłośnik literatury, koneser kapeluszy i przyjaciel zwierząt. Osoba dobra, ciepła, życzliwa i kompetentna. Pełna energii i pomysłów. Taki zestaw przymiotników stanowi rzadkie połączenie w dzisiejszych czasach.

Józef Grzegorz Zegadło. W 1993 roku objął stery Powiatowej i Miejskiej Biblioteka im. H. Sienkiewicza, którą przez następne 20 lat sukcesywnie przekształcał w znaną nam dziś Książnicę Pruszkowską (oficjalną nazwę instytucji zmieniono w 2013 roku). Wiele czasu i pracy poświęcał przy tym popularyzacji czytelnictwa w naszym mieście, a także wzbogacaniu oferty kulturalnej miejskiej biblioteki. To pod jego okiem rozwinął się m.in. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Cypriana Kamila Norwida, który w 2021 roku obchodził swoje dwudziestolecie. Z czasem konkurs ten “ogólnopolskim” pozostał tylko z nazwy, bowiem prace konkursowe do udziału w nim zaczęli nadsyłać poeci z całego świata.

To również pod kierownictwem Grzegorza Zegadły, w 2003 roku powstało wydawnictwo Książnicy Pruszkowskiej specjalizujące się w publikacjach dokumentujących historię i kulturę Pruszkowa i Powiatu Pruszkowskiego.

Za całokształt swojej działalności oraz za wkład w rozwój bibliotekarstwa i czytelnictwa w Województwie Mazowieckim, Józef Grzegorz Zegadło został odznaczony przez Marszałka Województwa Mazowieckiego medalem “Pro Masovia”.

Nam zaś trudno będzie wyobrazić sobie przyszłość Książnicy Pruszkowskiej bez sympatycznego pana w kapeluszu, z długimi włosami, bujną brodą i z drewnianą fajką w ustach. Dlatego właśnie - chcąc uhonorować wyjątkową i zasłużoną dla Pruszkowa postać - w tym roku postanowiliśmy dokonać wyboru Pruszkowskiego Człowieka Roku samodzielnie, tj. jedynie w gronie redakcji.

Obecnie trwa konkurs na nowego dyrektora Książnicy Pruszkowskiej. Jego wynik poznamy lada dzień. Kwestia, czy nowy dyrektor będzie w stanie utrzymać dotychczasowy poziom działania miejskiej i powiatowej biblioteki, pozostaje otwarta.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować:

1. kolejka Betclick 1 Ligi w sezonie 2024/2025. Fot.: kspolonia.pl Sport

Patent na Polonię nadal żywy - pierwsza wygrana Znicza w sezonie

Marcin RAJCHEMBA

Znicz Pruszków rozpoczął zmagania w swoim drugim z rzędu sezonie na drugim poziomie rozgrywkowym w Polsce. Mecz na Konwiktorskiej 6 otwierał pierwszą kolejkę Betclick 1 Ligi, tym samym rozpoczynając sezon 2024/2025. Terminarz ułożył się pozytywnie o tyle, że Znicz ostatni raz z Polonią Warszawa przegrał w 2012 roku. Lata mijają, a drużyna z Bohaterów Warszawy niezmiennie patent na zwycięstwo z Czarnymi Koszulami ma.