Gospodynie spod Pruszkowa

(16)

Trudno uwierzyć, że w Komorowie działa… koło gospodyń wiejskich! Ale nie tylko tam, koła powstały niedawno w Pęcicach, Granicy czy Nowej Wsi. Organizują zajęcia dla całych rodzin, a udział w nich mogą brać także pruszkowiacy.

Z czym kojarzą się wam koła gospodyń wiejskich? Zapewne z paniami w sile wieku, ubranymi w regionalne stroje, które siedzą przy ławie i malują jajka na Wielkanoc albo śpiewają ludowe przyśpiewki. A chłopy stojom z wódeczkom i klaskajom 😉 Tak oczywiście też w Polsce bywa, ale współczesne koła gospodyń, choć oczywiście nawiązują w swoich działaniach do lokalnych tradycji, zajmują się tym, co domy kultury w mieście: organizują zajęcia dla dzieciaków, warsztaty, pokazy filmów. Fachowcy mówią o gospodyniach: animatorki lokalnego życia. To społeczniczki, które piszą projekty, występują do urzędów gmin o dotacje, startują w konkursach grantowych.

Koło gospodyń wiejskich przeżywają właśnie renesans popularności, bo niedawno zmieniły się przepisy. Nowa ustawa nadała kołom osobowość prawną, dzięki temu mogą prowadzić działalność odpłatną, a nawet gospodarczą. Mogą przyjmować darowizny i pozyskiwać dotacje z funduszy samorządowych i państwowych, a także ubiegać się co roku o specjalną premię z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ta premia nie jest duża, do 5 tys. złotych, ale to pieniądze idealne na start.

Ja w sobotę 1 czerwca zajrzałem do Koła Gospodyń Wiejskich Graniczanki (nazwa pochodzi od wsi Granica koło Komorowa), które w weekendy przy ul. Sportowej 8 w Komorowie organizują ciekawe zajęcia dla całych rodzin. – Graniczanki zarejestrowały się w marcu 2019 roku i od kilku miesięcy aktywnie uczestniczymy w lokalnych imprezach, warsztatach, akcjach społecznych – mówi przewodnicząca Graniczanek Dominika Małgowska. – Nowe przepisy prawne dały nam szerokie możliwości rozwoju i zamierzamy skorzystać z tej szansy. Podobnie zrobiły nasze koleżanki z Nowej Wsi, Komorowa, Suchego Lasu, Pęcic Małych i Reguł, gdzie także założono koła gospodyń. Współpracujemy ze sobą, ale każde koło ma swoją specyfikę i działa w zgodzie z historią i tradycjami swojej rodzinnej miejscowości.

Dominika Małgowska to ciekawa postać. Studiowała na Wydziale Filozofii UKSW w Warszawie, a zawodowo zajmuje się organizacją projektów kulturalnych z zakresu sztuk wizualnych, muzyki i teatru. Od kilku lat działa aktywnie w stowarzyszeniach na terenie powiatu pruszkowskiego oraz prowadzi działalność edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Maluje obrazy i jest współautorką serii murali w Skansenie Wsi Polskiej w Długosiodle. Prowadzi też chętnie warsztaty promujące tradycje ludowe, rękodzieło, folklor, kulturę i historię.

– Dziś w Komorowie odbywają się warsztaty Etno Inspiracje w ramach cyklu Rodzinne Ogrody Rękodzieła. To nowa inicjatywa Stowarzyszenia Razem dla Rozwoju, którą realizuje wspólnie z kołami gospodyń dzięki dotacji z gminy Michałowice – mówi Małgowska. – 9 czerwca będziemy wyplatać koszyki z wikliny ekologicznej, a 15 czerwca upleciemy wianki kwiatowe tradycyjną metodą naszych babć. 23 czerwca uruchomimy pracownię zabawek, bo jest u nas wiele pań, które szydełkują, robią na drutach i szyją. Na 29 czerwca zaplanowaliśmy warsztaty „Biżuteria inspirowana folklorem”.

Zajęcia oczywiście są bezpłatne, mile widziani na nich są mieszkańcy Pruszkowa. Wszystkie informacje o zajęciach i zapisach można znaleźć na Facebooku, wystarczy wyszukać profil gospodyń, na przykład Koła Gospodyń Wiejskich Graniczanki. Dobrze, jeśli każdy uczestnik zajęć przyniesie jakieś słodkości, coś do picia, żeby zajęcia upływały w miłej atmosferze.

I kto by pomyślał, że w XXI wieku zajęcia dla pruszkowiaków będą organizować koła gospodyń wiejskich!

“Jakiekolwiek opinie zawarte w artykule są osobistymi poglądami jego autora i nie odzwierciedlają opinii innych autorów bloga zpruszkowa.pl ani opinii wydawcy bloga zpruszkowa.pl. Polityka wydawcy wymaga kategorycznie od autorów, by nie używali określeń zniesławiających, nie naruszali ani nie zezwalali na naruszanie praw autorskich ani jakichkolwiek innych regulacji prawnych korzystając z bloga zpruszkowa.pl. Jakiekolwiek publikacje sprzeczne z polityką wydawcy stanowią przekroczenie zakresu uprawnień autora publikacji. Wydawca nie bierze odpowiedzialności za tego typu publikacje, a autor będzie osobiście ponosić odpowiedzialność za powstałe w wyniku jego publikacji szkody i zobowiązania.”

Sławomir Bukowski

Rodowity pruszkowiak, dziennikarz prasowy, podróżnik. Pracował jako reporter miejski, redaktor, wydawca. Specjalizuje się w tematyce samorządowej. Interesuje się rozwiązaniami smart city, problematyką transportu i mobilności miejskiej. Prywatnie zwariowany podróżnik, jeździ tam gdzie dowiozą go tanie linie, uwielbia wędrówki z plecakiem od rana do nocy, lokalną kuchnię i wino.

PROFIL REDAKTORA