Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Gospodynie spod Pruszkowa

Sławomir BUKOWSKI
Trudno uwierzyć, że w Komorowie działa… koło gospodyń wiejskich! Ale nie tylko tam, koła powstały niedawno w Pęcicach, Granicy czy Nowej Wsi. Organizują zajęcia dla całych rodzin, a udział w nich mogą brać także pruszkowiacy.

Trudno uwierzyć, że w Komorowie działa… koło gospodyń wiejskich! Ale nie tylko tam, koła powstały niedawno w Pęcicach, Granicy czy Nowej Wsi. Organizują zajęcia dla całych rodzin, a udział w nich mogą brać także pruszkowiacy.

Z czym kojarzą się wam koła gospodyńwiejskich? Zapewne z paniami w sile wieku, ubranymi w regionalnestroje, które siedzą przy ławie i malują jajka na Wielkanoc albośpiewają ludowe przyśpiewki. A chłopy stojom z wódeczkom iklaskajom 😉 Tak oczywiście też w Polsce bywa, ale współczesnekoła gospodyń, choć oczywiście nawiązują w swoich działaniachdo lokalnych tradycji, zajmują się tym, co domy kultury w mieście:organizują zajęcia dla dzieciaków, warsztaty, pokazy filmów.Fachowcy mówią o gospodyniach: animatorki lokalnego życia. Tospołeczniczki, które piszą projekty, występują do urzędów gmino dotacje, startują w konkursach grantowych.

Koło gospodyń wiejskich przeżywająwłaśnie renesans popularności, bo niedawno zmieniły sięprzepisy. Nowa ustawa nadała kołom osobowość prawną, dziękitemu mogą prowadzić działalność odpłatną, a nawet gospodarczą.Mogą przyjmować darowizny i pozyskiwać dotacje z funduszysamorządowych i państwowych, a także ubiegać się co roku ospecjalną premię z Agencji Restrukturyzacji i ModernizacjiRolnictwa. Ta premia nie jest duża, do 5 tys. złotych, ale topieniądze idealne na start.

Ja w sobotę 1 czerwca zajrzałem doKoła Gospodyń Wiejskich Graniczanki (nazwa pochodzi od wsi Granicakoło Komorowa), które w weekendy przy ul. Sportowej 8 w Komorowieorganizują ciekawe zajęcia dla całych rodzin. – Graniczankizarejestrowały się w marcu 2019 roku i od kilku miesięcy aktywnieuczestniczymy w lokalnych imprezach, warsztatach, akcjach społecznych– mówi przewodnicząca Graniczanek Dominika Małgowska. – Noweprzepisy prawne dały nam szerokie możliwości rozwoju i zamierzamyskorzystać z tej szansy. Podobnie zrobiły nasze koleżanki z NowejWsi, Komorowa, Suchego Lasu, Pęcic Małych i Reguł, gdzie takżezałożono koła gospodyń. Współpracujemy ze sobą, ale każdekoło ma swoją specyfikę i działa w zgodzie z historią itradycjami swojej rodzinnej miejscowości.

Dominika Małgowska to ciekawa postać.Studiowała na Wydziale Filozofii UKSW w Warszawie, a zawodowozajmuje się organizacją projektów kulturalnych z zakresu sztukwizualnych, muzyki i teatru. Od kilku lat działa aktywnie wstowarzyszeniach na terenie powiatu pruszkowskiego oraz prowadzidziałalność edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Maluje obrazy ijest współautorką serii murali w Skansenie Wsi Polskiej wDługosiodle. Prowadzi też chętnie warsztaty promujące tradycjeludowe, rękodzieło, folklor, kulturę i historię.

– Dziś w Komorowie odbywają sięwarsztaty Etno Inspiracje w ramach cyklu Rodzinne Ogrody Rękodzieła.To nowa inicjatywa Stowarzyszenia Razem dla Rozwoju, którąrealizuje wspólnie z kołami gospodyń dzięki dotacji z gminyMichałowice – mówi Małgowska. – 9 czerwca będziemy wyplataćkoszyki z wikliny ekologicznej, a 15 czerwca upleciemy wiankikwiatowe tradycyjną metodą naszych babć. 23 czerwca uruchomimypracownię zabawek, bo jest u nas wiele pań, które szydełkują,robią na drutach i szyją. Na 29 czerwca zaplanowaliśmy warsztaty„Biżuteria inspirowana folklorem”.

Zajęcia oczywiście są bezpłatne,mile widziani na nich są mieszkańcy Pruszkowa. Wszystkie informacjeo zajęciach i zapisach można znaleźć na Facebooku, wystarczywyszukać profil gospodyń, na przykład Koła Gospodyń WiejskichGraniczanki. Dobrze, jeśli każdy uczestnik zajęć przyniesiejakieś słodkości, coś do picia, żeby zajęcia upływały w miłejatmosferze.

I kto by pomyślał, że w XXI wiekuzajęcia dla pruszkowiaków będą organizować koła gospodyńwiejskich!

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: