Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona Logo spotify - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Gospodynie spod Pruszkowa

Sławomir BUKOWSKI
Trudno uwierzyć, że w Komorowie działa… koło gospodyń wiejskich! Ale nie tylko tam, koła powstały niedawno w Pęcicach, Granicy czy Nowej Wsi. Organizują zajęcia dla całych rodzin, a udział w nich mogą brać także pruszkowiacy.

Trudno uwierzyć, że w Komorowie działa… koło gospodyń wiejskich! Ale nie tylko tam, koła powstały niedawno w Pęcicach, Granicy czy Nowej Wsi. Organizują zajęcia dla całych rodzin, a udział w nich mogą brać także pruszkowiacy.

Z czym kojarzą się wam koła gospodyńwiejskich? Zapewne z paniami w sile wieku, ubranymi w regionalnestroje, które siedzą przy ławie i malują jajka na Wielkanoc albośpiewają ludowe przyśpiewki. A chłopy stojom z wódeczkom iklaskajom 😉 Tak oczywiście też w Polsce bywa, ale współczesnekoła gospodyń, choć oczywiście nawiązują w swoich działaniachdo lokalnych tradycji, zajmują się tym, co domy kultury w mieście:organizują zajęcia dla dzieciaków, warsztaty, pokazy filmów.Fachowcy mówią o gospodyniach: animatorki lokalnego życia. Tospołeczniczki, które piszą projekty, występują do urzędów gmino dotacje, startują w konkursach grantowych.

Koło gospodyń wiejskich przeżywająwłaśnie renesans popularności, bo niedawno zmieniły sięprzepisy. Nowa ustawa nadała kołom osobowość prawną, dziękitemu mogą prowadzić działalność odpłatną, a nawet gospodarczą.Mogą przyjmować darowizny i pozyskiwać dotacje z funduszysamorządowych i państwowych, a także ubiegać się co roku ospecjalną premię z Agencji Restrukturyzacji i ModernizacjiRolnictwa. Ta premia nie jest duża, do 5 tys. złotych, ale topieniądze idealne na start.

Ja w sobotę 1 czerwca zajrzałem doKoła Gospodyń Wiejskich Graniczanki (nazwa pochodzi od wsi Granicakoło Komorowa), które w weekendy przy ul. Sportowej 8 w Komorowieorganizują ciekawe zajęcia dla całych rodzin. – Graniczankizarejestrowały się w marcu 2019 roku i od kilku miesięcy aktywnieuczestniczymy w lokalnych imprezach, warsztatach, akcjach społecznych– mówi przewodnicząca Graniczanek Dominika Małgowska. – Noweprzepisy prawne dały nam szerokie możliwości rozwoju i zamierzamyskorzystać z tej szansy. Podobnie zrobiły nasze koleżanki z NowejWsi, Komorowa, Suchego Lasu, Pęcic Małych i Reguł, gdzie takżezałożono koła gospodyń. Współpracujemy ze sobą, ale każdekoło ma swoją specyfikę i działa w zgodzie z historią itradycjami swojej rodzinnej miejscowości.

Dominika Małgowska to ciekawa postać.Studiowała na Wydziale Filozofii UKSW w Warszawie, a zawodowozajmuje się organizacją projektów kulturalnych z zakresu sztukwizualnych, muzyki i teatru. Od kilku lat działa aktywnie wstowarzyszeniach na terenie powiatu pruszkowskiego oraz prowadzidziałalność edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Maluje obrazy ijest współautorką serii murali w Skansenie Wsi Polskiej wDługosiodle. Prowadzi też chętnie warsztaty promujące tradycjeludowe, rękodzieło, folklor, kulturę i historię.

– Dziś w Komorowie odbywają sięwarsztaty Etno Inspiracje w ramach cyklu Rodzinne Ogrody Rękodzieła.To nowa inicjatywa Stowarzyszenia Razem dla Rozwoju, którąrealizuje wspólnie z kołami gospodyń dzięki dotacji z gminyMichałowice – mówi Małgowska. – 9 czerwca będziemy wyplataćkoszyki z wikliny ekologicznej, a 15 czerwca upleciemy wiankikwiatowe tradycyjną metodą naszych babć. 23 czerwca uruchomimypracownię zabawek, bo jest u nas wiele pań, które szydełkują,robią na drutach i szyją. Na 29 czerwca zaplanowaliśmy warsztaty„Biżuteria inspirowana folklorem”.

Zajęcia oczywiście są bezpłatne,mile widziani na nich są mieszkańcy Pruszkowa. Wszystkie informacjeo zajęciach i zapisach można znaleźć na Facebooku, wystarczywyszukać profil gospodyń, na przykład Koła Gospodyń WiejskichGraniczanki. Dobrze, jeśli każdy uczestnik zajęć przyniesiejakieś słodkości, coś do picia, żeby zajęcia upływały w miłejatmosferze.

I kto by pomyślał, że w XXI wiekuzajęcia dla pruszkowiaków będą organizować koła gospodyńwiejskich!

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować:

Fot.: Facebook/Projekt Pruszkowiak; pruszkow.pl Kultura i Rozrywka

Książnica Pruszkowska na nowych torach. Czy lepszych?

Dorota PIASECKA

Temat zmian w Książnicy Pruszkowskiej powrócił. Dyskusja rozgorzała za sprawą wpisu na Facebooku byłego dyrektora, Grzegorza Zegadły. Szybkie usunięcie emocjonalnego apelu nie zamknęło jednak sprawy. Post został udostępniony przez radnego Pawła Makucha, który wyraził zaniepokojenie sytuacją w Książnicy, zarządzaną od kilku miesięcy przez nowego dyrektora, Łukasza Załęskiego.