Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Głosowanie on-line w Budżecie Obywatelskim Mazowsza tylko do niedzieli

Konstanty CHODKOWSKI
To zajmie tylko chwilę, a może pomóc zmienić Pruszków. Czas na głosowanie w Budżecie Obywatelskim Mazowsza dobiega końca.
Budżet Obywatelski Mazowsza 2024
Ilustracja: Budżet Obywatelski Mazowsza 2024

Budżet obywatelski to narzędzie konsultacji społecznych, dzięki któremu mieszkańcy mogą bezpośrednio współdecydować o sposobie wydatkowania publicznych pieniędzy. Zasada działania jest prosta - samorząd wybranego szczebla (w tym przypadku samorząd województwa) wyznacza kwotę z własnego budżetu, która zostanie spożytkowana wedle woli mieszkańców. Mieszkańcy zaś zgłaszają projekty, a następnie w drodze głosowania decydują o tym, które z nich zostaną skierowane do realizacji.

Samorząd Województwa Mazowieckiego rozpisuje kolejne głosowania co roku. Jedną z głośniejszych inwestycji wykonanych ze środków Budżetu Obywatelskiego Mazowsza (BOM) poprzednich edycji, jest boisko wielofunkcyjne na Malichach (nieopodal ul. Kaczanowskiego), zrealizowane w edycji 2020. Jego budowa była możliwa dzięki mobilizacji mieszkańców Pruszkowa w głosowaniu - identycznym z tym, które trwa obecnie w edycji 2024 i zakończy się za dwa dni.

Boisko wielofunkcyjne w Malichach

Boisko wielofunkcyjne w Malichach - zrealizowane ze środków Budżetu Obywatelskiego Mazowsza (edycja 2020). Fot.: tworki.eu

Jak w 2020 roku, tak i teraz, głosowanie w BOM jest bajecznie proste i zajmuje zaledwie niespełna kilka minut. Aby oddać głos na wybrane projekty, należy przejść na oficjalną stronę Budżetu Obywatelskiego Mazowsza - bom.mazovia.pl - i wejść do zakładki "głosuj". Dalej będziemy poproszeni o uzupełnienie swoich danych i wskazanie projektów, które według nas powinny doczekać się realizacji.

W 2024 roku każdy głosujący dysponuje dwoma głosami: pierwszy oddaje na projekt z puli projektów ogólnowojewódzkich, drugi na projekt z puli podregionalnej. Projekty dotyczące Pruszkowa i okolic, oprócz puli wojewódzkiej, znajdziemy wśród projektów podregionalnych, gdzie przypisane są do podregionu "Warszawskiego zachodniego". 

Po oddaniu głosu otrzymamy SMS-a weryfikującego głosowanie i... to wszystko!

Budżet Obywatelski Mazowsza 2024 - na jakie projekty można oddać głos? 

W Budżecie Obywatelskim Mazowsza 2024 do fazy głosowania zakwalifikowano łącznie aż 549 projektów. Listę wszystkich, wraz z wyszukiwarką, z nich można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej BOM (pod tym linkiem). Poniżej prezentujemy wybór subiektywny wybór kilku z nich, które mogą szczególnie zainteresować mieszkańców Pruszkowa i okolic.

Geocaching w Pruszkowie, czyli eksploracja miasta przez poszukiwanie skarbów

Projekt nr 396. czyli "Skarby Pruszkowa - czego nie wiesz o swoim mieście", znajdziecie w puli projektów podregionalnych w podregionie "warszawskim zachodnim". Celem projektu - zgodnie z opisem - jest zaprezentowanie ciekawych miejsc na terenie miasta Pruszkowa z wykorzystaniem interaktywnej gry terenowej geocaching. 

Geocaching to rozrywka popularna na całym świecie. W dużym skrócie, polega ona na poszukiwaniu "skarbów" z użyciem mapy lub zawartych w niej wskazówek, z tym tylko, że rolę skarbu pełnią skrytki (z ang. cache) z ukrytymi w nich "logami" czyli przedmiotami, na których można odznaczyć, że dany skarb się znalazło.  

Mapa dostępna jest online na międzynarodowym portalu geocaching.com. Koordynaty na niej zawarte nie zawsze wskazują na dokładne położenie skrytki. Nierzadko są to współrzędne wskazówek, lub przybliżony obszar poszukiwania, który możemy zawęzić rozszyfrowując kolejne zagadki. 

Miłośnicy geocachingu nierzadko układają skrytki w trasy tematyczne, które przemierzamy podążając za wskazówkami. Skrytki mogą też wiązać się lub zawierać ciekawostki na temat miejsc, przy których są ukryte. 

Dokładnie dzięki tej grze, autorzy projektu chcą zachęcić mieszkańców Pruszkowa do lepszego poznania swojej okolicy. 

Geocaching Pruszków

Mapa skrytek w Pruszkowie. Wprawne oko zauważy, że jedna z nich została ukryta na wyspie na środku głównego stawu w Parku Potulickich. Fot.: geocaching.com

"Zielona fala", czyli inteligentne zarządzanie ruchem na al. Wojska Polskiego

Projekt numer 427. w puli projektów ogólnowojewódzkich, czyli "Wprowadzenie inteligentnego systemu zarządzania ruchem na Alei Wojska Polskiego w Pruszkowie", zakłada zintegrowanie sygnalizacji świetlnej na jedenastu skrzyżowaniach głównej arterii Pruszkowa.

Jak czytamy w opisie projektu na stronie BOM, "możliwości techniczne wykonania takiego projektu były już analizowane przez MZDW (...) projekt przeszedł wówczas ocenę merytoryczną i uzyskał pozytywną opinię nt. wykonalności". Mowa tu o tożsamym projekcie zgłoszonym do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza w 2022 roku. Wtedy jednak nie udało się zebrać odpowiedniej liczby głosów do jego realizacji. Autorzy projektu mają nadzieję na poprawę wyniku w edycji 2024, co odbyłoby się z niewątpliwą korzyścią dla wszystkich mieszkańców naszego miasta.

Biskupicką pośród drzew

"Po drodze z zielenią" to projekt numer 55 w puli projektów podregionalnych. Przewiduje on zagospodarowanie pasów zieleni wzdłuż świeżo wyremontowanej ul. Biskupickiej w Brwinowie na odcinku od Ronda Ignacego Kozielewskiego do wiaduktu nad autostradą A2.

Jeśli - dzięki Waszym głosom - projekt zostanie dopuszczony do realizacji, to w niedługim czasie wzdłuż ul. Biskupickiej nasadzone zostanie aż 35 sztuk grabów pospolitych wraz z towarzyszącą im zielenią średnią i niską (krzewami, kwiatami, trawami dekoracyjnymi itp.).

Co ważne, w zakres realizacji projektu wchodzi również instalacja elementów infrastruktury użytkowej, takich jak nowe ławki czy śmietniki. Tych drugich - trzeba przyznać - od zawsze przy ul. Biskupickiej było za mało. 

Czas na głosowanie upływa w niedzielę o północy

To oczywiście tylko kilka z bardzo wielu projektów zgłoszonych i zweryfikowanych pozytywnie w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zachęcamy do zapoznania się z pełną listą pomysłów i wyboru odpowiednich dla siebie, swoich zainteresowań i swojego miejsca zamieszkania. 

Czasu na głosowanie pozostało niewiele. Głosy można oddawać do północy z niedzieli na poniedziałek (23 na 24 czerwca). Warto namówić do wzięcia udziału w Budżecie Obywatelskim również znajomych i rodzinę. 

Trwa głosowanie na projekty V. edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Na projekty, które zostaną wybrane do realizacji...

Opublikowany przez Miasto Pruszków Czwartek, 6 czerwca 2024

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: