Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Gdzie pracują mieszkańcy Pruszkowa? Skąd dojeżdżają pruszkowscy pracownicy?

Jasiek OCHNIO
Gdzie - poza stolicą, oczywiście - pracuje najwięcej Pruszkowian? Skąd dojeżdżają osoby pracujące w Pruszkowie? Przyjrzyjmy się wynikom Narodowego Spisu Powszechnego 2021.
Gdzie Pracują Mieszkańcy Pruszkowa
Ilustracja: Gdzie Pracują Mieszkańcy Pruszkowa

31 stycznia Główny Urząd Statystyczny udostępnił dane dotyczące dojazdów do pracy zebrane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, ilu mieszkańców i mieszkanek Pruszkowa pracuje poza miejscem zamieszkania, oraz ile osób przyjeżdża do Pruszkowa do pracy. Możemy poznać również dokładne kierunki wyjazdów i przyjazdów do pracy.

Wyjeżdżający do pracy

W marcu 2021 roku z Pruszkowa do pracy wyjeżdżało prawie 16 tysięcy osób (15902). Stanowi to niemalże jedną czwartą wszystkich mieszkańców (24,36% z 65283 osób). Wynik ten stawia nasze miasto na 16. miejscu na liście 20 gmin z największą liczbą osób wyjeżdżających do pracy w 2021 roku. Pruszków jest również jedynym miastem na liście, które nie jest miastem na prawach powiatu. Biorąc pod uwagę tylko województwo mazowieckie, Pruszków znajduje się na drugim miejscu, za Warszawą.

Najwięcej spośród osób wyjeżdżających do pracy z Pruszkowa pracuje w Warszawie (10205 osób). Jest to drugi wynik na liście gmin województwa mazowieckiego z największą liczbą osób przyjeżdżających do pracy w Warszawie w 2021 roku. Więcej osób do pracy w Warszawie przyjeżdża tylko z gminy Ząbki (11082 osoby).

Wyjeżdżający Z Pruszkowa

Poza Warszawą, mieszkańcy Pruszkowa wyjeżdżają do pracy w gminach Michałowice (938 osób), Brwinów (814 osób), Ożarów Mazowiecki (713 osób), Piastów (511 osób) oraz Raszyn (448). Na liście znajdują się również inne miejscowości powiatu pruszkowskiego, grodziskiego i warszawskiego zachodniego.

Przyjeżdżający do pracy

Pruszków także miejscem pracy dla wielu osób. W mieście pracuje prawie 11 tysięcy osób (10898), które nie mieszkają w Pruszkowie. To stawia miasto Pruszków na 6. miejscu w województwie mazowieckim pod tym względem – zaraz za Warszawą, Radomiem, Płockiem, Piasecznem oraz Siedlcami. Saldo osób wyjeżdżających i przyjeżdżających do pracy w Pruszkowie wynosi -5004 osoby.

Najwięcej osób do pracy w Pruszkowie przyjeżdża z Warszawy (2573 osoby). Na kolejnych miejscach znajdują się mieszkańcy gmin Brwinów (1199 osób), Grodzisk Mazowiecki (814 osoby), Piastów (676 osób), Michałowice (523 osoby) oraz Żyrardów (375 osób). Lista, rzecz jasna, na tym się nie kończy. Warto zauważyć jednak, że najwięcej osób do pracy dociera jednak z miejscowości dobrze skomunikowanych z Pruszkowem.

Przyjeżdżający Do Pruszkowa

Przepływy mieszkańców Pruszkowa pracujących poza miastem oraz osób spoza Pruszkowa przyjeżdżających tu pracować nie powinny nikogo dziwić. Warszawa jako stolica państwa jest naturalnym kierunkiem pracy dla osób wysoko wykwalifikowanych. W gminach podwarszawskich natomiast, jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne hale logistyczne, magazyny oraz zakłady przemysłowe. Odpowiadają one za większość zatrudnienia w Pruszkowie i okolicy. 

Zachęcamy do samodzielnego zapoznania się z danymi udostępnionymi przez Główny Urząd Statystyczny. Macierz przepływu ludności można pobrać TUTAJ, a opracowany raport TUTAJ.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: