Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Dziś obchodzimy dzień bez samochodu

Konstanty CHODKOWSKI
22 września w Pruszkowie i Warszawie można bezpłatnie korzystać z transportu publicznego
Autobus miejski
Ilustracja: Autobus miejski

Dzień bez Samochodu (znany też jako Światowy Dzień bez Samochodu i Europejski Dzień Bez Samochodu) to międzynarodowa inicjatywa na rzecz zrównoważonego rozwoju miast i regionów, której celem jest promowanie transportu publicznego. Zwyczajowo obchodzony jest 22 września. Z tej okazji samorządy i przewoźnicy oferują możliwość bezpłatnego korzystania z komunikacji masowej przez jeden dzień. Tak też się stało i w tym roku w Pruszkowie. 

Dziś przez cały dzień Miasto Pruszków zaprasza do skorzystania z bezpłatnej komunikacji miejskiej dla wszystkich pasażerów (na co dzień z pruszkowskiej komunikacji bezpłatnie mogą korzystać jedynie posiadacze Pruszkowskiej Karty Mieszkańca i Pruszkowskiej Karty Dużej Rodziny). Ponadto, firma Nextbike (operator Pruszkowskiego Roweru Miejskiego) oferuje wydłużony czas bezpłatnego korzystania z roweru miejskiego naszym mieście. 22 września zapłacimy za rower dopiero po godzinie jazdy. 

Do akcji przyłączają się również Koleje Mazowieckie, Warszawska Kolej Dojazdowa i Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie. 

W pociągach WKD uprawnienie do bezpłatnych przejazdów obowiązuje dziś na przejazdy wszystkimi pociągami, niezależnie od relacji i czasu podróży – bez konieczności posiadania jakiegokolwiek dokumentu stwierdzającego prawo do odbycia podróży.

Spółka Koleje Mazowieckie w ramach oferty „Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD” oraz pozataryfowej oferty specjalnej „Dzień bez Samochodu w KM” wprowadza możliwość nieodpłatnej realizacji podróży wszystkimi pociągami Kolei Mazowieckich i autobusami Komunikacji Zastępczej na obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Małkinia, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko Kam., Drzewica oraz autobusami KM na odcinku Modlin- Lotnisko Modlin. 

Bezpłatne są również wszystkie przewozy realizowane na zlecenie warszawskiego ZTM (warszawski tramwaj, autobus, Szybka Kolej Miejska). 

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: