Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Dyscyplinarki dla pruszkowskich policjantów?

Konstanty CHODKOWSKI
RPO domaga się „dyscyplinarek” dla pruszkowskich policjantów. Sprawa dotyczy zatrzymania członków Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza jadących na demonstrację Strajku Kobiet w Warszawie.
Zatrzymani Przez Policje.jpg

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar twierdzi, że funkcjonariusze z Komendy Powiatowej w Pruszkowie naruszyli zasady dyscypliny służbowej. Podstawą takiego stwierdzenia jest postanowienie Sądu Rejonowego w Pruszkowie wydane w styczniu bieżącego roku. Sąd potwierdził, że działania policjantów były “nielegalne, bezzasadne i nieprawidłowe“.

Sama sprawa miała miejsce w październiku 2020 r. kiedy działacze ZZ Inicjatywa Pracownicza jechali do Warszawy protestować przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Aktywiści jechali przebiegającą przez Pruszków autostradą A2. Podczas drogi byli kilkukrotnie zatrzymywanie przez policję. W pobliżu Pruszkowa funkcjonariusze zatrzymali samochody, którymi przemieszczali się związkowcy. „Za trzecim razem drogówka wezwała posiłki, które dokonały interwencji. Wyciągnęli nas z auta, skuli nas za plecami i w taki sposób przewieźli do komendy w Pruszkowie. […] W komendzie policji czynności były prowadzone, tak jakbyśmy byli zatrzymani za jakiś czyn przestępczy. Ostatecznie wypuścili nas bez żadnego papierka, bez protokołu zatrzymania, tak jakby tego w ogóle nie było. Nie podali żadnej podstawy ani przyczyny.” – opowiadała portalowi tvn24.pl jedna z zatrzymanych.

Policjanci uzasadniali swoją interwencję zawiadomieniem, które otrzymali. Zawierało ono informacje zgodnie z którymi na protesty do Warszawy miała zmierzać grupa osób mająca na celu zakłócenie ich przebiegu. Funkcjonariusze twierdzili także, że czynności wykonane w stosunku do zatrzymanych działaczy nie były „zatrzymaniem” w rozumieniu przepisów prawa.

Ze stanowiskiem tym nie zgodzili się aktywiści i RPO. Związkowcy zażalili czynności policjantów do sądu. Zaś Rzecznik wystąpił z żądaniem złożenia wyjaśnień w sprawie. RPO w swoim wystąpieniu zwracał uwagę na nieproporcjonalność działań policji, brak respektowania gwarancji procesowych przysługujących zatrzymanym i ingerencję w konstytucyjne prawa jednostki.

Ponieważ wątpliwości Rzecznika potwierdził prawomocnie pruszkowski Sąd Rejonowy, Adam Bodnar domaga się wszczęcia postępowań dyscyplinarnych wobec policjantów, którzy przeprowadzili październikową “interwencję”. RPO podkreśla, że zgodnie z ustawą o policji funkcjonariusze powinni szanować godność ludzką i prawa człowieka.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować:

Auchan1 Społeczeństwo

Pierwszy supermarket sieci Auchan otwiera się w Pruszkowie

Sławomir BUKOWSKI

Sklep znajdzie się na parterze budynku przy ul. Staszica 1d. Na klientów czeka od piątku 1 grudnia od godz. 12.

REDAKCJA POLECA Czy Pruszków straci środki unijne? Budżet i Finanse

Magistrat przeholował w układaniu się z deweloperem. Czy Pruszków straci środki unijne?

Konstanty CHODKOWSKI

W wyniku kontroli, której poddano projekt budowy ulicy Pawiej wraz z towarzyszącym jej centrum przesiadkowym P+R, Pruszków może stracić ponad 650 tys. zł dotacji unijnej. Tak wynika z dokumentu pokontrolnego sporządzonego przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych.

Wkd Newag Transport Publiczny

Tajemnicze awarie pociągów, także kolejek WKD. Czy składy były psute celowo?

Sławomir BUKOWSKI

Producent z Nowego Sącza mógł wywoływać usterki w swoich składach, żeby później brać zlecenia na ich serwisowanie – podał w środę portal Onet.