Dyrektorzy szkół w Pruszkowie – wyróbcie uczniom mLegitymacje

(144)

mLegitymacja jest bezpieczna i trudna do podrobienia, a żeby ją wydać, szkoła nie potrzebuje kupować komputerów czy oprogramowania. Wystarczy dobra wola dyrektora szkoły. 

Już trzy tysiące szkół w Polsce może wydawać swoim uczniom mLegitymację szkolną. Aby mieć taką możliwość nie trzeba wiele robić. Wystarczy, że dyrektor szkoły lub wyznaczona przez niego osoba wypełni formularz na stronie www.ose.gov.pl Kolejny krok to przekazanie danych potrzebnych do uruchomienia systemu. Po dokonaniu formalności upoważnione, wskazane przez szkołę osoby, otrzymają dostęp do dedykowanego portalu umożliwiającego wystawianie i obsługę mLegitymacji. – Co ważne, bo o to też mamy wiele pytań, przystąpienie do naszego projektu jest w pełni bezpłatne. Szkoła nie musi zaopatrywać się w dodatkowy sprzęt komputerowy czy oprogramowanie – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski, cytowany na stronie resortu.

mLegitymacja to legitymacja szkolna w telefonie – dokument o takiej samej mocy prawnej jak tradycyjna, papierowa legitymacja. Poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych, przysługujących uczniom, zniżek. Uczniowie mogą z niej korzystać w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z „tradycyjnych” dokumentów. Nie tylko w trakcie kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece czy zakupie biletów do kina. A to wszystko dzięki temu, że mLegitymacja szkolna ma umocowanie prawne – jej wydawanie umożliwia rozporządzenie ministra edukacji w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

To czego potrzebują uczniowie, by korzystać z mLegitymacji, to smartfon z systemem Android. Ministerstwo Cyfryzacji obiecuje, że na początku przyszłego roku mLegitymację będzie można mieć także w telefonach z system iOS.

mLegitymacja rozwiązuje odwieczny rodzinny problem: mamo, tato – zapomniałem zabrać z domu legitymacji. Tymczasem mało który młody człowiek nie pamięta o zabraniu telefonu komórkowego. Co więcej, mLegitymację można też zainstalować w telefonie rodzica.

Resort cyfryzacji uruchomił specjalną inforlinię dla szkół, za pośrednictwem której można zadawać pytania dotyczące mLegitymacji: 42 253 54 84. Pracownicy infolinii są dostępni w dni robocze w godzinach 7–18.

“Jakiekolwiek opinie zawarte w artykule są osobistymi poglądami jego autora i nie odzwierciedlają opinii innych autorów bloga zpruszkowa.pl ani opinii wydawcy bloga zpruszkowa.pl. Polityka wydawcy wymaga kategorycznie od autorów, by nie używali określeń zniesławiających, nie naruszali ani nie zezwalali na naruszanie praw autorskich ani jakichkolwiek innych regulacji prawnych korzystając z bloga zpruszkowa.pl. Jakiekolwiek publikacje sprzeczne z polityką wydawcy stanowią przekroczenie zakresu uprawnień autora publikacji. Wydawca nie bierze odpowiedzialności za tego typu publikacje, a autor będzie osobiście ponosić odpowiedzialność za powstałe w wyniku jego publikacji szkody i zobowiązania.”

Sławomir Bukowski

Rodowity pruszkowiak, dziennikarz prasowy, podróżnik. Pracował jako reporter miejski, redaktor, wydawca. Specjalizuje się w tematyce samorządowej. Interesuje się rozwiązaniami smart city, problematyką transportu i mobilności miejskiej. Prywatnie zwariowany podróżnik, jeździ tam gdzie dowiozą go tanie linie, uwielbia wędrówki z plecakiem od rana do nocy, lokalną kuchnię i wino.

PROFIL REDAKTORA