Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Dyrektorzy szkół w Pruszkowie – wyróbcie uczniom mLegitymacje

Sławomir BUKOWSKI
mLegitymacja jest bezpieczna i trudna do podrobienia, a żeby ją wydać, szkoła nie potrzebuje kupować komputerów czy oprogramowania. Wystarczy dobra wola dyrektora szkoły.

mLegitymacja jest bezpieczna i trudna do podrobienia, a żeby ją wydać, szkoła nie potrzebuje kupować komputerów czy oprogramowania. Wystarczy dobra wola dyrektora szkoły.

Już trzy tysiące szkół w Polsce może wydawać swoim uczniom mLegitymację szkolną. Aby mieć taką możliwość nie trzeba wiele robić. Wystarczy, że dyrektor szkoły lub wyznaczona przez niego osoba wypełni formularz na stronie www.ose.gov.pl Kolejny krok to przekazanie danych potrzebnych do uruchomienia systemu. Po dokonaniu formalności upoważnione, wskazane przez szkołę osoby, otrzymają dostęp do dedykowanego portalu umożliwiającego wystawianie i obsługę mLegitymacji. – Co ważne, bo o to też mamy wiele pytań, przystąpienie do naszego projektu jest w pełni bezpłatne. Szkoła nie musi zaopatrywać się w dodatkowy sprzęt komputerowy czy oprogramowanie – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski, cytowany na stronie resortu.

mLegitymacja to legitymacja szkolna w telefonie – dokument o takiej samej mocy prawnej jak tradycyjna, papierowa legitymacja. Poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych, przysługujących uczniom, zniżek. Uczniowie mogą z niej korzystać w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z „tradycyjnych” dokumentów. Nie tylko w trakcie kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece czy zakupie biletów do kina. A to wszystko dzięki temu, że mLegitymacja szkolna ma umocowanie prawne – jej wydawanie umożliwia rozporządzenie ministra edukacji w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

To czego potrzebują uczniowie, by korzystać z mLegitymacji, to smartfon z systemem Android. Ministerstwo Cyfryzacji obiecuje, że na początku przyszłego roku mLegitymację będzie można mieć także w telefonach z system iOS.

mLegitymacja rozwiązuje odwieczny rodzinny problem: mamo, tato – zapomniałem zabrać z domu legitymacji. Tymczasem mało który młody człowiek nie pamięta o zabraniu telefonu komórkowego. Co więcej, mLegitymację można też zainstalować w telefonie rodzica.

Resort cyfryzacji uruchomił specjalną inforlinię dla szkół, za pośrednictwem której można zadawać pytania dotyczące mLegitymacji: 42 253 54 84. Pracownicy infolinii są dostępni w dni robocze w godzinach 7–18.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: