Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Dużo mniej pociągów SKM i KM do Warszawy. Za to autobus 817 pojedzie nieco częściej

Sławomir BUKOWSKI
Przez tydzień dojazdy do szkoły i pracy będą odbywać się w ogromnym tłoku. Pociągów będzie mniej i trzeba przygotować się na opóźnienia.
Skm Zmiana Rozkladu
Ilustracja: Skm Zmiana Rozkladu

Kolejny raz cierpliwość pasażerów wystawiona zostanie na próbę. Trwa przebudowa Dworca Zachodniego oraz układu torowego pomiędzy stacjami Warszawa Włochy i Warszawa Zachodnia. Budowlańcy instalują tam wiadukt, który pozwoli pociągom jadącym z Dworca Gdańskiego bezkolizyjnie przejeżdżać na trasę w kierunku Piaseczna. Trwa też rozbiórka betonowych konstrukcji starych tuneli na trasie z Pruszkowa do Warszawy. Dlatego właśnie od niedzieli 16 października wyłączone z ruchu zostaną oba tory podmiejskie między Włochami a Zachodnią, czynny będzie tylko jeden tor dalekobieżny – pociągi będą po nim jeździć naprzemiennie. To oznacza, że trzeba zawiesić dziesiątki połączeń.

Ponad połowa pociągów SKM do Pruszkowa zostanie odwołanych. Kursy będą raz na godzinę albo rzadziej. Na przykład w porannym szczycie eskaemka z Pruszkowa będzie odjeżdżać o 4.35, 5.35, 6.31, 9.01. Około godziny siódmej, kiedy pasażerów jest najwięcej, nie przewidziano ani jednego kursu. Godziny odjazdów linii S1 znajdziecie TUTAJ (trzeba wybrać konkretny dzień tygodnia).

Pociągi Kolei Mazowieckich będą kursować średnio dwa razy na godzinę, jedynie w godzinach szczytu – trzy na godzinę. Diagramy z rozkładem znajdują się TUTAJ, ale są tak skomplikowane, wariantowe i pełne tylu adnotacji, że korzystanie z nich jest trudne, albo wręcz niemożliwe (stare porzekadło mówi, że koleje w Polsce są dla kolejarzy, nie dla pasażerów). Szukając połączeń lepiej korzystać z aplikacji na telefon albo z internetowej wyszukiwarki połączeń na stronie: https://www.rozklad.pkp.pl/

Autobusów komunikacji zastępczej z Pruszkowa do Warszawy nie będzie. Natomiast z Warszawy Zachodniej do Pruszkowa będą dwa w ciągu całego dnia: o 6.47 i 18.00. Dokładny rozkład obu kursów znajduje się TUTAJ.

ZTM postanowił w najbliższym tygodniu nieco zwiększyć częstotliwość kursowania linii 817. W porannym szczycie autobusy będą odjeżdżać z Pruszkowa co 18–22 minuty, w popołudniowym kursy zaplanowano co 20 minut. Rozkład jazdy linii 817 znajdziecie TUTAJ (trzeba wybrać konkretny dzień tygodnia). Niestety, tak jak dotychczas linia funkcjonować będzie wyłącznie rano i po południu.

Rozkład jazdy SKM i KM wróci do normy w poniedziałek 24 października, ale nie cieszmy się na zapas. Duże ograniczenia w ruchu pociągów ponownie mają zostać wprowadzone na przełomie listopada i grudnia i potrwają nawet dwa tygodnie – PKP uruchamiać będzie wtedy nowy system sterowania ruchem kolejowym.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: