Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Duże zmiany w rozkładach SKM, Kolei Mazowieckich oraz na linii ZTM 817

Sławomir BUKOWSKI
W życie wszedł nowy rozkład jazdy PKP, a wraz z nim sporo zmian. W poniedziałek koleje zaserwują nam znów wiele niespodzianek.
Eskaemka
Ilustracja: Eskaemka

Zmiany weszły w życie w niedzielę 11 grudnia, ale dla mieszkańców Pruszkowa dojeżdżających pociągami do pracy i do szkoły będą obowiązywać… zaledwie przez tydzień. Bo od poniedziałku 19 grudnia zaczną się kolejne. Wszystko spowodowane jest przebudową dwoorca Warszawa Zachodnia oraz układu torowego przy tej stacji.

Koleje Mazowieckie zwiększyły liczbę pociągów do Warszawy. Co prawda nadal tylko średnio dwa na godzinę dojeżdżają do Śródmieścia, ale pomiędzy nimi dodano kursy do dworca Warszawa Główna, gdzie można przesiąść się do autobusów i tramwajów. Pojedyncze pociągi dojadą też do Warszawy Gdańskiej. Rozkład jazdy w formie tabelarycznej dostępny jest TUTAJ, ale najwygodniej jest korzystać z wyszukiwarki internetowej https://rozklad-pkp.pl/.

Uwaga: jeśli ktoś podróżuje z biletem Kolei Mazowieckich (jednorazowym albo okresowym), a jego pociąg kończy trasę na Dworcu Głównym – może kontynuować podróż autobusem lub tramwajem na podstawie biletu kolejowego, bez konieczności kasowania biletu ZTM. Pełna informacja o zasadach honorowania biletów KM znajduje się TUTAJ.

Przywrócone zostają kursy SKM na linii S1 do Pruszkowa. Eskaemki będą odjeżdżać średnio dwa razy na godzinę i większość pojedzie w pełnej relacji Pruszków – Otwock. Rozkład jazdy w formie tabelarycznej dostępny jest TUTAJ, albo można go sprawdzić na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego TUTAJ.

Niestety, ZTM przywraca standardowy rozkład linii 817. W porannym i popołudniowym szczycie autobusy będą odjeżdżać z Pruszkowa co 30 minut. Mimo zapowiedzi Urzędu Miasta Pruszkowa rozkładu wciąż nie urealniono, w popołudniowym szczycie można więc spodziewać się dużych opóźnień, zwłaszcza od godziny 16. Rozkład autobusów 817 znajdziecie TUTAJ (trzeba wybrać konkretny dzień tygodnia).

19 grudnia rozkład KM i SKM znów się zmieni – na trzy tygodnie – i to bardzo na niekorzyść. Do Warszawy Śródmieście będzie z Pruszkowa dojeżdżał tylko jeden pociąg na godzinę! Pozostałe zostaną skierowane na inne warszawskie dworce.

Kto w drodze do pracy czy szkoły przesiada się na Dworcu Zachodnim musi pamiętać, że w weekend zamknięte zostały perony numer 3 i 4 (z trzeciego odjeżdżały do tej pory pociągi KM i SKM do Pruszkowa). Przyjazdy i odjazdy odbywają się teraz z innych peronów. Co więcej, dojście możliwe jest kładką nad torami. Jedynie do peronów nr 1 (WKD) oraz 2 (odjazdy niektórych pociągów podmiejskich oraz wybrane kursy SKM) jeszcze przez jakiś czas można dostać się tunelem.

I na jeszcze jeden aspekt warto zwrócić uwagę. Ledwie w niedzielę spadł śnieg, a ruch pociągów w okolicach Warszawy został sparaliżowany. Opóźnienia SKM dochodziły do 60 minut, na liniach KM było podobnie, część kursów odwołano. Warto jadąc do pracy czy do szkoły wyjść z domu wcześniej i najlepiej mieć ze sobą termos z gorącą herbatą.

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: