Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

[#DEBATAZPRUSZKOWA] ROK PAWŁA MAKUCHA OCZAMI NASZYCH CZYTELNIKÓW

Konstanty CHODKOWSKI
Najnowszy odcinek cyklu #DebatazPruszkowa przyniósł kilka niespodzianek.
Paweł Makuch
Ilustracja: Paweł Makuch

Najnowszy odcinek cyklu #DebatazPruszkowa przyniósł kilka niespodzianek.

Za nami kolejny odcinek serii #DebataZPruszkowa, w której nasi czytelnicy zabierają głos w istotnych sprawach miasta. Przypomnijmy, że każdy odcinek rozgrywany jest w trzech krokach. W pierwszym kroku proponujemy Wam temat debaty licząc na owocną i rzeczową dyskusję na naszej stronie na Facebooku. W drugim kroku publikujemy ankietę z jednym prostym pytaniem i dwiema skrajnymi odpowiedziami. Pytania są otwarte dla użytkowników Facebooka zwykle przez dzień lub dwa. Trzeci krok polega na publikacji artykułu podsumowującego debatę, w którym cytujemy najciekawsze opinie przytoczone w toku dyskusji. W tym kroku na zadane pytanie odpowiadają również wszyscy redaktorzy zpruszkowa.pl

🎙️ Wszystko jasne? No to zaczynamy!

Dobór tematu debaty nie był trudny – wszak w listopadzie minął rok od zaprzysiężenia Pawła Makucha na Prezydenta Miasta Pruszkowa. To świetna okazja do podsumowania jego dotychczasowych działań i wysnucia pierwszych wniosków, tudzież prognoz na przyszłość. Kluczowe pytanie debaty brzmiało więc (co nie powinno nikogo zaskoczyć): “Jak oceniasz rok prezydentury Pawła Makucha?”.

Po dzisiejszym wywiadzie przyszedł czas na Was! Jak pierwszy rok kadencji Paweł Makuch na stanowisku Prezydenta…

Opublikowany przez Jestem z Pruszkowa Wtorek, 19 listopada 2019

Co znamienne – dyskusja na Facebooku była tym razem dość skromna. Z jakiegoś powodu nasi czytelnicy nie byli skłonni do przerzucania się uargumentowanymi odpowiedziami na skalę, z którą mieliśmy do czynienia choćby przy okazji pytania o strefy legalnego spożycia alkoholu w Pruszkowie. W dyskusji padło łącznie 6 komentarzy, z czego wszystkie negatywne 🚫 (sic!).

Najobszerniejszą i zarazem najbardziej rzeczową wypowiedź skomponował niezawodny (i w dalszym ciągu anonimowy) Paweł Michał, który napisał:

“Moim zdaniem w kontekście oczekiwań wyborców pan Makuch się nie sprawdził. Na dobrą sprawę przez ostatni rok nie zrobił niczego czego by nie zrobił ktokolwiek inny na jego miejscu. Cały czas tylko zapowiedzi, analizy, rozważania, odsuwanie w czasie różnych rzeczy.

Do tego bardzo wielu wyborców może czuć się oszukanych mariażem z PiS. Ludzie nie poparli kandydatury p. Sipiery na prezydenta miasta, p. Makuch publicznie zdementował jakoby p. Sipiera miał być jego zastępcą, a jak jest – wszyscy wiemy. Myślę że nie o to chodziło ludziom i gdyby p. Makuch od początku mówił prawdę co do swoich zamiarów to by dziś prezydentem nie był.

No i do tego dochodzi styl sprawowania władzy, który jest fatalny. Cały czas dążenie do konfrontacji z radnymi, których pan prezydent podobno wszystkich lubi. Różne zgodne z prawem, ale nie mające nic wspólnego z etyką decyzje personalne i nie tylko. Traktowanie miasta jak swój prywatny folwark itp itd.

Ogólnie to jest słaby prezydent miasta. A w kontekście tego co naobiecywał to p. Makuch jest rozczarowaniem.”

Wypowiedź Pawła Michała uzupełniła użytkowniczka Mirosława Tuzek, która przypomniała o głośnej sprawie planu budowy osiedla w Otulinie Parku Potulickich:

“Ode mnie czerwona kartka. Sprawa kontrowersyjnej zabudowy, przy Lipowej i Pawiej, bardzo osłabiła wiarygodność Pana Makucha. Czekam na przedterminowe wybory.”

Warto zwrócić uwagę na jeden element w wypowiedzi Pani Tuzek. Chodzi o sformułowanie “przedterminowe wybory”, które razem z terminem “referendum” coraz częściej przebija się w dyskusjach na temat obecnego Zarządu Miasta w “pruszkowskich zakamarkach Internetu”. Niewątpliwie w ten sposób rodzi się wątek warty przedyskutowania na łamach zpruszkowa.pl choć trudności może nastręczać rozwiązanie prostego problemu technicznego: jak przeprowadzić dyskusję na temat ewentualnego referendum wyłącznie w gronie osób negatywnie oceniających działania Pawła Makucha? 🤔

🗳️ Wyniki ankiety

Po zakończeniu dyskusji otworzyliśmy ankietę, aby przekonać się jak nasi czytelnicy oceniają pierwszy rok kadencji Pawła Makucha na stanowisku prezydenta. Wyniki były następujące:

Liczba uczestników ankiety: 512

✔️ Głosów oddanych na odpowiedź “pozytywnie”: 241 (47%)

❌ Głosów oddanych na odpowiedź “negatywnie”: 271 (53%)

Jak oceniacie rok rządów Pawła Makucha?

Opublikowany przez Jestem z Pruszkowa Piątek, 22 listopada 2019

Należy zaznaczyć, że jeszcze żadna dotychczasowa ankieta w cyklu #DebatazPruszkowa nie cieszyła się taką popularnością. Ankieta wyświetlona została blisko 7000 razy i zachęciła do ponad 1000 interakcji. Co więcej – “walka na głosy” była niebywale zacięta – w ciągu 24 godzin szala zwycięstwa przechylała się na obie strony kilkadziesiąt razy. Finalnie zwyciężyła opcja “negatywnie”, lecz przewaga jest minimalna.

Wniosek? Na podstawie powyższej sondy trudno ferować, czy prezydent oceniany jest jednoznacznie pozytywnie lub negatywnie. Jeśli jednak ktoś chciałby publicznie nazwać Pawła Makucha “kontrowersyjnym”, to chyba właśnie zdobył odpowiednie poparcie swojej tezy w faktach.

🧐 Opinie redaktorów

Przy każdej nadarzającej się okazji przypominamy, że cała nasza redakcja również składa się z mieszkańców Pruszkowa. Zaś za każdym kolejnym odcinkiem debaty pozwalamy sobie zamieścić także i nasze komentarze w omawianej sprawie. Jak redaktorzy zpruszkowa.pl oceniają rok kadencji Pawła Makucha?

Sławomir Bukowski (✔️/❌)

Po czym oceniać urzędującego prezydenta? Każdy robi to ze swojej perspektywy. Inaczej patrzy mieszkaniec, któremu miasto wyremontowało drogę (może być wdzięczny, albo przeciwnie, ma teraz większy ruch), a inaczej taki, któremu deweloper postawił blok zasłaniający widok z okna (bo prezydent nie zapobiegł). Inaczej kierowca (korki tu a nie tam, parkingów za mało), jeszcze inaczej zapalony rowerzysta (ilość ścieżek, liczba stacji roweru miejskiego). Matki z dziećmi patrzą, czy powstają nowe place zabaw, a seniorzy, czy przybywa ławek na ulicach, a chodniki są równe i niezastawione parkującymi samochodami. Do tego ocena działacza miejskiego różni się od spojrzenia radnego. A jeśli jeszcze dodać sympatie polityczne? Ile osób, tyle zdań. Ja jestem przeciętnym mieszkańcem Pruszkowa, patrzę jak i czy zmienia się otoczenie, w jakim funkcjonuję. Nie jestem radnym, ani działaczem społecznym. Płacę uczciwie podatki, chciałbym, żeby moje pieniądze były dobrze wydawane i tym gospodarowaniem pieniędzmi przez urząd miasta interesuję się na tyle, na ile mam czas i potrafię. Moja ocena prezydenta jest więc równie subiektywna, jak oceny pozostałych 60 tys. mieszkańców Pruszkowa. W skali od 1 do 10 daję Pawłowi Makuchowi mocną 6. Dla mnie jest on wciąż na etapie uczenia się zarządzania miastem, jak każda osoba, która po raz pierwszy w życiu objęła taki urząd. Popełnia błędy, pytanie, czy wyciąga z nich wnioski – o tym będę wiedział oceniając go za rok. Na razie widzę, że zmienił dużo w sposobie funkcjonowania urzędu miasta – na lepsze, bardziej perspektywicznie patrzy na rozwój Pruszkowa niż jego poprzednik, dostrzega wiele nowych szans i stara się je wykorzystać. Polepsza współpracę z innymi samorządami. Ma swoją wizję, a to oznacza, że nie każdy musi ją podzielać. A czy mógłby pracować, rządzić, współdziałać, pozyskiwać sojuszników lepiej, skuteczniej i bez tylu błędów? Mógłby, dlatego właśnie daję mu 6.

Konstanty Chodkowski (❌)

Na początku z wypiekami na twarzy i wywieszonym jęzorem. Potem z lekkim zniecierpliwieniem. Po kilku miesiącach gnębiony poczuciem zawiedzenia i rozczarowania. Dziś już tylko z zażenowaniem ale jednak – nadal czekam na jedną istotną sprawę załatwioną od A do Z przez Pawła Makucha i jego urząd. Mam tylko jeden, naprawdę minimalny wymóg – niech to będzie sprawa załatwiona dobrze. Przyzwoicie. Bez wątpliwości natury etycznej czy prawnej. Bez narażania na szwank powagi urzędu i resztek dobrego imienia instytucji publicznych w Polsce. Bez niskich lotów wybiegów w stronę mieszkańców, oponentów, kogokolwiek. Bez krzywoprzysięstwa i wiarołomstwa. Bez skandalu. Bez aferki. Bez ani jednej z tych rzeczy. Nie na prędce, nie na kolanie, nie po łebkach. Po prostu, normalnie, zwyczajnie, po ludzku, dobrze. Niech to będzie cokolwiek, oby naprawdę znaczącego. Rozwiązanie choćby jednego z naprawdę palących problemów Pruszkowa. Coś, co zostanie z nami na pokolenia. Rok temu oczekiwałem rewolucji w jakości zarządzania miastem. Dziś oczekuję już tylko tego. I mam jeszcze szczerą nadzieję, że choćby do końca następnego roku się doczekam. A jak się doczekam – z radością opiszę ten sukces na łamach zpruszkowa.pl

Jakub Dorosz (✔️/❌)

Kolejny rok rządzenia będzie dla prezydenta Makucha trudniejszy niż miniony. Na płaszczyźnie politycznej będzie postępował konflikt z radą. W ciągu 12 miesięcy nie udało się prezydentowi zbudować stabilnej większości. Narosła tylko wzajemna nieufność. Na płaszczyźnie inwestycyjnej skończą się projekty pozostawione przez poprzedników. Trzeba będzie wykazać się własną inicjatywą. Na niwie finansowej wzrośnie zadłużenie miasta. Jak dotąd prezydent Makuch nie zaprezentował swojego “nowego” pomysłu na Pruszków. Niestety obawiam się, że takiej prezentacji nie będzie też w przyszłym roku.

Jasiek Ochnio (❌)

Przez 20 lat miastem rządził dostojnik, który czasami zaszczycał podwładnych swoją obecnością, ale z bezpiecznej odległości. Od roku miastem rządzi showman, który nie boi się bawić razem z mieszkańcami. Czy to zmiana na lepsze? Dla mieszkańca, który nie za bardzo interesuje się miastem – pewnie tak. Dla kogoś nieco bardziej zaangażowanego – niekoniecznie. Biorąc pod uwagę wszystkie afery i skandale minionego roku nie wiadomo, czy za nami jest dopiero 20% kadencji, czy już 50%. Pewne jest natomiast to, że wizerunek prezydenta wymaga naprawy.

Do zobaczenia w następnym odcinku debaty!

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować:

Pruszkowska Karta Mieszkanca. Fot.: pruszkow.pl Rekreacja

Co dalej z Pruszkowską Kartą Mieszkańca?

Konstanty CHODKOWSKI

Karta Nadarzyniaka uprawnia mieszkańców gminy Nadarzyn do większej zniżki na pruszkowskiej pływalni "Kapry", niż posiadaczy Pruszkowskiej Karty Mieszkańca. Z Kartą Mieszkańca Michałowic otrzymamy zniżkę na karnet na pływalni przy ul. Gomulińskiego, a z Pruszkowską Kartą Mieszkańca zapłacimy pełną stawkę. Czy program karty mieszkańca czekają (w końcu) jakieś zmiany? Zapytaliśmy o to Prezydenta Pruszkowa, Piotra Bąka.