Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona Logo spotify - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Cukierek czy psikus? Dogadajmy się!

Dorota PIASECKA
Mieszkanka gminy Michałowice wpadła na pomysł, jak pogodzić ze sobą entuzjastów halloweenowej zabawy z tymi, którzy na psikusa mogą nie mieć najmniejszej ochoty.
Cukierek albo psikus - Komorów i okolice 2023
Ilustracja: Cukierek albo psikus - Komorów i okolice 2023

Popularne i hucznie obchodzone głównie w krajach anglosaskich, również w Polsce zyskuje coraz liczniejszą grupę entuzjastów. Halloween, czyli wydrążone dynie, kreatywne kostiumy, gadżety i słodycze. Te ostatnie traktowane jako „okup” od sąsiadów, którzy jako alternatywę mają psikusy. Brzmi jak dobra zabawa dla całej rodziny, o ile nie wymknie się ona spod kontroli.

Tylko tego jednego dnia w roku, wędrujące od drzwi do drzwi kostuchy, wampiry i czarownice nie budzą zdziwienia. Wzbudzają jednak wiele emocji. Zrozumiałe jest bowiem, że z różnych powodów nie wszyscy chcą w tej zabawie uczestniczyć. Co można zrobić, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, które z dobrą zabawą nie mają wiele wspólnego? 

Justyna Jarzębowska, mieszkanka gminy Michałowice wpadła na pomysł ciekawego rozwiązania problemu i zaproponowała swoim sąsiadom rozwiązanie na miarę XXI wieku. Stworzyła ona wirtualną „Komorowską Mapę Halloweenową”, uwzględniającą deklaracje mieszkańców, którzy chcą wziąć udział w zabawie. Sprawdzając mapkę wędrujący tego wieczoru entuzjaści słodyczy mogą sprawdzić gdzie zostaną przyjęci. 

Komorowską Mapę Halloweenową możecie obejrzeć pod tym linkiem.

Zasada działania mapy jest prosta - w ostatnich tygodniach mieszkańcy Komorowa zgłaszali się do Pani Justyny za pośrednictwem specjalnego formularza. 

Propozycja mieszkanki spotkała się z dużym odzewem. Na mapie zaroiło się od „duchów” oznaczających lokalizacje zapraszające dzieci i młodzież na słodki poczęstunek. Z czasem zainteresowanie zgłaszających się mieszkańców wykroczyło poza Komorów i znaczniki "duchów" zaczęły pojawiać się również na terenie sąsiednich miejscowości - Nowej Wsi, Pęcic, Michałowic czy nawet Pruszkowa.

Popularność wirtualnego rozwiązania budzi pozytywne odzucia. Oznacza, że mieszkańcom zależy na uszanowaniu wspólnej przestrzeni, przekonań i poglądów, przy jednoczesnym otwarciu na integrację i dobrą zabawę. 

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować:

Fot.: Facebook/Projekt Pruszkowiak; pruszkow.pl Kultura i Rozrywka

Książnica Pruszkowska na nowych torach. Czy lepszych?

Dorota PIASECKA

Temat zmian w Książnicy Pruszkowskiej powrócił. Dyskusja rozgorzała za sprawą wpisu na Facebooku byłego dyrektora, Grzegorza Zegadły. Szybkie usunięcie emocjonalnego apelu nie zamknęło jednak sprawy. Post został udostępniony przez radnego Pawła Makucha, który wyraził zaniepokojenie sytuacją w Książnicy, zarządzaną od kilku miesięcy przez nowego dyrektora, Łukasza Załęskiego.