Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Cukierek czy psikus? Dogadajmy się!

Dorota PIASECKA
Mieszkanka gminy Michałowice wpadła na pomysł, jak pogodzić ze sobą entuzjastów halloweenowej zabawy z tymi, którzy na psikusa mogą nie mieć najmniejszej ochoty.
Cukierek albo psikus - Komorów i okolice 2023
Ilustracja: Cukierek albo psikus - Komorów i okolice 2023

Popularne i hucznie obchodzone głównie w krajach anglosaskich, również w Polsce zyskuje coraz liczniejszą grupę entuzjastów. Halloween, czyli wydrążone dynie, kreatywne kostiumy, gadżety i słodycze. Te ostatnie traktowane jako „okup” od sąsiadów, którzy jako alternatywę mają psikusy. Brzmi jak dobra zabawa dla całej rodziny, o ile nie wymknie się ona spod kontroli.

Tylko tego jednego dnia w roku, wędrujące od drzwi do drzwi kostuchy, wampiry i czarownice nie budzą zdziwienia. Wzbudzają jednak wiele emocji. Zrozumiałe jest bowiem, że z różnych powodów nie wszyscy chcą w tej zabawie uczestniczyć. Co można zrobić, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, które z dobrą zabawą nie mają wiele wspólnego? 

Justyna Jarzębowska, mieszkanka gminy Michałowice wpadła na pomysł ciekawego rozwiązania problemu i zaproponowała swoim sąsiadom rozwiązanie na miarę XXI wieku. Stworzyła ona wirtualną „Komorowską Mapę Halloweenową”, uwzględniającą deklaracje mieszkańców, którzy chcą wziąć udział w zabawie. Sprawdzając mapkę wędrujący tego wieczoru entuzjaści słodyczy mogą sprawdzić gdzie zostaną przyjęci. 

Komorowską Mapę Halloweenową możecie obejrzeć pod tym linkiem.

Zasada działania mapy jest prosta - w ostatnich tygodniach mieszkańcy Komorowa zgłaszali się do Pani Justyny za pośrednictwem specjalnego formularza. 

Propozycja mieszkanki spotkała się z dużym odzewem. Na mapie zaroiło się od „duchów” oznaczających lokalizacje zapraszające dzieci i młodzież na słodki poczęstunek. Z czasem zainteresowanie zgłaszających się mieszkańców wykroczyło poza Komorów i znaczniki "duchów" zaczęły pojawiać się również na terenie sąsiednich miejscowości - Nowej Wsi, Pęcic, Michałowic czy nawet Pruszkowa.

Popularność wirtualnego rozwiązania budzi pozytywne odzucia. Oznacza, że mieszkańcom zależy na uszanowaniu wspólnej przestrzeni, przekonań i poglądów, przy jednoczesnym otwarciu na integrację i dobrą zabawę. 

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: