Co o epidemii mówią gminy i ich włodarze?
Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast pełnią ważną rolę w czasach epidemii. Tzw. specustawy koronawirusowe przyznały im specjalne uprawnienia (mogą teraz samodzielnie zmieniać budżety swoich gmin), a oni sami mają teraz doskonałą okazję by odegrać rolę autentycznych liderów wśród swoich mieszkańców.
Gros samorządowego “przekazu medialnego” płynie do mieszkańców za pośrednictwem social mediów. Dlatego postanowiłem porównać treści zamieszczane przez oficjalne strony okolicznych gmin i ich włodarzy na Facebooku (stan na 11 kwietnia).
Brwinów
Od pierwszej połowy marca na stronie gminy Brwinów zaczęły pojawiać się informacje związane z COVID-19. Początkowo były to ogłoszenie dotyczące pracy szkół i urzędu. Co jakiś czas pojawiały się tematy „niekoronawirusowe” – np. 13 marca miasto „wyszerowało” wywiad z burmistrzem Kosińskim na temat Centralnego Portu Komunikacyjnego. Następnie zaczęły pojawiać się komunikaty o zamykaniu miejsc ogólnodostępnych. Rozpoczyna się akcja #zostajemywdomu.
Do końca marca na brwinowskiej stronie na Facebooku pojawiały się komunikaty z inwestycji realizowanych w gminie oraz informacje o pandemii. Ze strony można dowiedzieć się m.in., że 26 marca na sali gimnastycznej jednej z brwinowskich szkół odbyła się sesja rady miejskiej.
29 marca w brwinowskich mediach po raz pierwszy pojawił się problem sytuacji przedsiębiorców. Gmina zachęca ich do zamieszczania bezpłatnych reklam w gminnym biuletynie. 2 kwietnia reklamy te zostały udostępnione również na Facebooku.
3 kwietnia udostępniany jest raport z posiedzenia gminnego sztabu kryzysowego. Gmina informuje także o tym, że zamierza przystąpić do zakupu sprzętu multimedialnego dla młodzieży szkolnej. Najnowszy post informuje o montażu dozownika z płynem dyzenfekującym w publicznych miejscach oraz o kolejnej sesji rady miasta.
Burmistrz Arkadiusz Kosiński
Inaczej prezentuje się strona samego burmistrza. Arkadiusz Kosiński ma nie tyle żyłkę zwykłego blogera, co zręcznego felietonisty. Chętnie odnosi się do sytuacji epidemicznej nie tylko w samym Brwinowie ale też i w kraju. Wśród postów burmistrza dominują polemiki z przekazem władz centralnych oraz informacje o sytuacji epidemicznej na terenie gminy.
Włodarz Brwinowa bardzo dobitnie akcentuje swój stosunek do pomysłu przeprowadzenia w maju wyborów prezydenta RP. Pojawiają się też komunikaty dotyczące funkcjonowania lokalnych sklepów. Burmistrz podbija też odezwę do przedsiębiorców, by ci korzystali z bezpłatnych gminnych reklam.
Nadarzyn
Na oficjalnej stronie gminy Nadarzyn na Facebooku publikowana jest większa liczba postów niż na fanpejdżu Brwinowa. Od początku marca dominuje na niej udostępnianie komunikatów rządowych związanych z epidemią COVID-19. Pojawiają się również komunikaty o ograniczeniu usług świadczonych przez gminne instytucje kultury oraz informacje o zmianie organizacji pracy w urzędzie gminy.
Wygląda na to, że administrator gminnego fanpejdża położył nacisk na udostępnianie infografik wyjaśniających specyfikę życia w czasach koronawirusa – jakie są zasady kwarantanny, jak odróżnić COVID-19 od zwykłej grypy itp. Stanowi epidemii został poświęcony specjalny numer gminnego biuletynu.
Co ciekawe Nadarzyn już 31 marca zamontował w miejscach publicznych dozowniki z płynem do dezynfekcji. Gmina informowała także swoich mieszkańców o powszechnej dostępności bezpłatnych maseczek i przyłbic ochronnych (przyłbice zostały zakupione specjalnie dla lokalnych sklepikarzy). Ponadto nadarzyński GOPS uruchomił specjalne numery telefonów pod którymi mieszkańcy mogą uzyskać porady od m.in. prawnika, psychologa i pedagoga.
Z postów zamieszczonych na stronie wynika także, że działalności nie zaprzestała nadarzyńska rada gminy. Uchwaliła ona m.in. dopłaty do opłat za wodę dla mieszkańców.
Jednocześnie na fanpejdżu publikowane były też inne treści odnoszące się do m.in. rocznic historycznych, ciekawostki i komunikaty o pogodzie. W analizowanym okresie udostępniono też posty wójta Dariusza Zwolińskiego – komunikat o stanie gminy w związku z epidemią.
Wójt Zwoliński
Dariusz Zwoliński jako jeden z pierwszych wójtów w kraju został dotknięty przez koronawirusa. Z uwagi na chorobę jednego z członków rodziny, wójt przebywał w marcu na 14 dniowej kwarantannie. Nie stało to jednak na przeszkodzie w informowaniu mieszkańców o bieżącej sytuacji o epidemii w gminie.
Już 9 marca wójt zakomunikował, że w gminie został powołany Zespół ds. Zagrożenia Zarażeniem Koronawirusem. W kolejnych dniach włodarz informował o przebiegu swojej kwarantanny. Wiele postów wójta poświęconych było problemowi edukacji dzieci i młodzieży w czasie epidemii. Od czasu powrotu do pracy Dariusz Zwoliński rozpoczął serię codziennych postów oznaczonych tytułem „Raport o stanie gminy”, gdzie informuje o sytuacji epidemicznej na terenie Nadarzyna oraz o różnych aspektach funkcjonowania gminy. Duże zainteresowanie wywołała akcja „Maseczka dla każdego mieszkańca”, która została już zrealizowana. Pakiet maseczek został dostarczony na każdą posesję przy okazji odbioru śmieci.
Należy także odnotować zdecydowane, negatywne stanowisko wójta Zwolińskiego wobec możliwości przeprowadzenia majowych wyborów.
Pruszków
Komunikaty zamieszczane na oficjalnym fanpejdżu miasta od początku epidemii skupiały się na funkcjonowaniu urzędu i innych miejskich jednostek organizacyjnych. Gminny Zespół Kryzysowy został powołany już 11 marca. Stopniowo ograniczana była działalność kulturalna CKiS i innych miejskich podmiotów (następowało to proporcjonalnie do wprowadzania restrykcji na poziomie ogólnokrajowym).
Miasto przygotowywało także własne infografiki o tym jak należy postępować w związku z epidemią np. jak należy prawidłowo myć ręce. Na stornie miasta została przygotowana specjalna zakładka z informacjami o koronawirusie. Można znaleźć w niej m.in. FAQ (tj. odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania) poświęcone temu zagadnieniu.
Administratorzy pruszkowskiego FB położyli nacisk na komunikaty skierowane do mieszkańców odnoszące się do akcji #zostańwdomu i do funkcjonowania pruszkowskiej komunikacji miejskiej.
Pewną specyfiką Pruszkowa jest obecność prezydenta miasta na „froncie walki z koronawirusem”. 14 marca mieszkańcy zobaczyli jak Paweł Makuch wraz ze strażą miejską ofoliowywał place zabaw. Kilka dni później razem z firmą dezynfekcyjną dezynfekował przystanki autobusowe. Innego dnia foliowane były parki. Na zdjęciach nie widać pana prezydenta, jednak wątpliwe jest by pozostawił swoich funkcjonariuszy samych na pierwszej linii.
Miasto zadbało o transmisje mszy świętych z parafii świętego Kazimierza. Zaś 15 marca mieszkańcy mogli już skorzystać ze specjalnej nakładki na zdjęcie profilowe z #zostańwodmu. Stopniowo zaczęły być udostępniane komunikaty pruszkowskiego SANEPIDu o sytuacji epidemicznej.
Kolejne informacje dotyczyły zmian w funkcjonowaniu magistratu i MOPS. Ten drugi przejął na siebie koordynowanie pracy wolontariuszy. Niedawno, podobnie jak w Nadarzynie, pruszkowski MOPS uruchomił także numery telefonów pod którymi można skorzystać z pomocy prawnika, pedagogoa lub psychologa.
Z kolei 19 marca miasto uruchomiło na Facebooku specjalną grupę dla przedsiębiorców, by ci mogli promować na niej swoje usługi. Później na stronie miasta uruchomiono także e-targowisko na którym handlarze z miejskiego targowisko mogą zamieszczać swoje ogłoszenia.
Pod koniec marca miasto rozwijało akcję #zostańwdomu uruchamiając wydarzenie „Bawmy się razem”. Pojawiły się także nagrania z udziałem prezydenta Makucha, który tłumaczył mieszkańcom na czym polegają kolejne restrykcje. W końcu marca uruchomione serię wydarzeń online dla mieszkańców. Pojawiły się nawet intelektualne rozrywki w postaci krzyżówek dotyczących miasta.
25 marca po raz pierwszy zaprezentowano fitness online. Ta oryginalna inicjatywa ma najprawdopodobniej związek z niemożliwością wykonania w obecnej sytuacji akcji „WPR Fitness”. Fitness z miastem Pruszków powrócił na fanpejdż miasta jeszcze w kolejnych dniach.
Nie zabrakło także innych ważnych komunikatów. Mieszkańcy dowiedzieli się, że prezydent pamiętał o rocznicy aresztowania 16 przywódców Polski Podziemnej w Pruszkowie i na tę okoliczność złożył kwiaty pod pomnikiem.
2 kwietnia prezydent pamiętał o Ojcu Świętym Janie Pawle II pod którego pomnikiem także złożył kwiaty. Tylko epidemia uratowała Pruszków przed biciem rekordu Świata w śpiewaniu „Barki”.
Miasto pamiętało także o uczniach. Udało się zorganizować zakup sprzętu multimedialnego do nauki w domu. Dla nauczycieli załatwiono darmowy Internet.
Paweł Makuch
Postać prezydenta pojawia się często na fanpejdżu miasta. Osobista strona włodarza jest zbliżona przekazem do miejskiej. Można na niej zobaczyć jak prezydent Paweł Makuch wspiera w akcji Straż Miejską, rozdaje maseczki mieszkańcom (oraz upomina ich osobiście, by pozostali w domach), dyzenfekuje przystanki, okleja parki (o! Zdjęcia z prezydentem przy tej akcji jednak się znalazły), składa wieńce, daje sobie zmierzyć temperaturę (Takim termometrem bezdotykowym, a nie dotykowym!) oraz myje okna.
Nie zabrakło także filmików z wystąpieniami prezydenta do mieszkańców oraz przypomnień o fitnessie z miastem. Mieszkaniec nie dowie się z prezydenckiego fanpejdża o jego stosunku do majowych wyborów.
Prezydent przypominał także o akcjach miasta związanych z edukacją, przede wszystkim w zakresie nabywania sprzętu dla uczniów.
Podsumowanie
Przeanalizowałem fanpejdże trzech gmin i trzech „wójtów”. Jeśli chodzi o Brwinów i Nadarzyn (dot. to także włodarzy tych gmin), to polityka informacyjna skupiona jest na rzetelnym informowaniu mieszkańców o sytuacji epidemicznej i restrykcjach. Z jednej strony udostępniane są komunikaty i wytyczne rządu, oraz prowadzona informacja o działaniach własnych związanych z epidemią. Z drugiej strony widać, że wykonywane są normalne zadania gmin w postaci inwestycji drogowej. Felietony burmistrz Kosińskiego i „raporty” wójta Zwolińskiego przedstawiają nie tylko statystyki dotyczące zachorowań, zgonów, kwarantann i wyzdrowień ale też ich własne przemyślenia dotyczące obecnej sytuacji.
Niestety Pruszków na tym tle wypada gorzej, by nie powiedzieć groteskowo. Owszem pojawiają się informacje odnoszące się do epidemii są one jednak bardzo lakoniczne. Pruszkowskie „raporty” ograniczają się tylko do danych statystycznych. Nie brakuje natomiast informacji o działalności i życiu codziennym prezydenta.