Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Co miasto i powiat mogłyby zrobić, gdyby naprawdę chciały pomóc?

Sławomir BUKOWSKI
Polscy samorządowcy wcielają w życie dziesiątki nietuzinkowych pomysłów, jak pomóc mieszkańcom przetrwać czas koronawirusa. Wybraliśmy te najciekawsze.

Polscy samorządowcy wcielają w życie dziesiątki nietuzinkowych pomysłów, jak pomóc mieszkańcom przetrwać czas koronawirusa. Wybraliśmy te najciekawsze.

O władzach Pruszkowa nie można powiedzieć, że nic nie robią. Urząd miasta uruchomił infolinię dla mieszkańców, zamówił 5 tysięcy maseczek (choć przeważają krytyczne opinie co do ich jakości, niepotrzebnie też wydano pieniądze na nadruk kolorów miejskich), wdrożył pomoc dla przedsiębiorców wynajmujących lokale komunalne (ulgi w czynszu). Podległy prezydentowi MOPS oferuje telefoniczne porady m.in. psychologa, prawnika czy konsultantów społecznych. Na stronie miasta w zakładce e-Targowisko mogą bezpłatnie ogłaszać się lokalni producenci, na Facebooku powstał analogiczny profil „Pruszków – Wspieram Lokalnie”. Jednak pomoc ze strony miasta mogłaby być znacznie większa.

Na stronie powiatu pruszkowskiego informacji o lokalnym wsparciu, wykraczającym poza to wynikające z przyjętej przez Sejm tarczy antykryzysowej, próżno szukać. I choć grupa pracowników starostwa mocno zaangażowała się w akcję Widzialna Ręka, w ramach której społecznicy organizują szycie maseczek czy dostawy jedzenia dla lekarzy, ratowników medycznych i policjantów, zaskakuje brak zorganizowanego, instytucjonalnego wsparcia, choć starostwo dysponuje sztabem urzędników, a na jego czele stoi lekarz.

Radni Pruszkowa również zaangażowali się w działalność społeczną – to oczywiście godne najwyższej pochwały – zaniedbali jednak swoje obowiązki wynikające z mandatu: od wielu tygodni nie odbywają się komisje, sesje, a termin kwietniowej sesji ogłoszony został dopiero w przedświąteczny piątek po artykule na portalu zpruszkowa.pl – ma się odbyć 23 kwietnia. Jeden z radnych Samorządowego Porozumienia Pruszkowa napisał co prawda na Facebooku, że jego ugrupowanie złożyło prezydentowi propozycje działań na czas pandemii, ale o takim dokumencie nie ma choćby wzmianki na internetowej stronie SPP czy fejsbukowym profilu.

Tymczasem inne samorządy nie zasypiają gruszek w popiele. Oto co wymyśliły.

Miasto wspiera produkcję przyłbic dla lekarzy

Giżycko we współpracy z Fundacją Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich i firmą YEST Polska ruszyło z akcją produkcji przyłbic, które przekazywane są do szpitali walczących z koronawirusem. Przyłbice powstają w byłych giżyckich Zakładach Rybnych, gdzie od niedawna firma YEST Polska uruchomiła produkcję materiałów wykorzystywanych m.in. w przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym. Sprzęt sprawdza się doskonale, jest wygodny w noszeniu, lekki, można go poddać bezpiecznej dezynfekcji i użytkować wiele razy. Mieszkańcy mogą wspierać produkcję wpłacając darowiznę na dedykowane konto bankowe.

Maseczki dla każdego chętnego

Urząd miasta w Siemiatyczach kupił cztery maszyny do szycia i materiały, a mieszkańcy oraz lokalne firmy rozpoczęli szycie maseczek ochronnych. Każdy mieszkaniec, który wywiesi w widocznym miejscu wstążeczkę (nawet na drzwiach w bloku), otrzymuje bezpłatnie pakiet ochronny. Urząd na swojej stronie internetowej podaje harmonogram roznoszenia maseczek mieszkańcom.

Maseczki dla seniorów

Do wszystkich mieszkańców gminy Pleszew po 60. roku życia ma trafić pakiet „Bezpieczny senior”. – To osoby najbardziej narażone na skutki zakażenia koronawirusem – tłumaczy burmistrz tego miasta. Pakiet zawiera maseczkę, która jest atestowana i nadaje się do wielokrotnego użytku, a także „Poradnik dla seniora” formatu A4. Seniorzy znajdą w nim podstawowe informacje dotyczące zasad bezpieczeństwa, m.in. higieny rąk czy kontaktów z innymi osobami. Jest wyjaśnienie, jak prawidłowo użytkować maseczkę, a nawet przepis na wykonanie domowego płynu do dezynfekcji. Do tego najważniejsze telefony oraz informacje, gdzie zwrócić się o pomoc, gdy potrzeba zakupów lub leków.

Miasta kupują testy na koronawirusa

Gdańsk kupił ponad 2 tys. testów na COVID-19 dla pracowników ochrony zdrowia w Gdańsku. Testy wykonują na zlecenie miasta Medyczne Laboratoria Diagnostyczne Invicta, które znajdują się liście Ministerstwa Zdrowia podmiotów uprawnionych do wykonywania takich badań. Władze pobliskiego Sopotu z kolei zdecydowały o zakupie 250 testów dla pracowników medycznych, m.in. pogotowia ratunkowego oraz pracowników Domu Pomocy Społecznej. Miast finansujących testy jest więcej, są wśród nich np. Sosnowiec, Zawiercie, Kraków czy Nowy Sącz.

Szpital nie zapłaci podatku

Władze Sokołowa Podlaskiego zdecydowały o umorzeniu miejscowemu szpitalowi podatku od nieruchomości, aby ten mógł przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze (około 63 tys. zł) na wydatki związane z ochroną zdrowia.

Samorząd kupuje respiratory

Na wniosek prezydenta Starogardu Gdańskiego tamtejsi radni zdecydowali się przeznaczyć 120 tys. zł z rezerwy ogólnej na zakup dwóch respiratorów dla Kociewskiego Centrum Zdrowia. – Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, 10 proc. chorych będzie potrzebowało tego urządzenia, aby wygrać z koronowirusem, dlatego dmuchamy na zimne. Nawet jeżeli respiratory nie zostaną użyte w tej konkretnej sytuacji i oby tak było, szpital na pewno wykorzysta sprzęt dla dobra mieszkańców – tłumaczył prezydent Starogardu.

Posiłki dla lekarzy od miasta

Władze Gdyni postanowiły włączyć się do fejsbukowej akcji „Gastro pomaga”, w ramach której restauracje przygotowują posiłki dla pracowników służby zdrowia – miasto, na równi z mieszkańcami, opłaca tam jedzenie dla medyków. Nie gwarantuje to miejscowym restauratorom przychodów w takiej wysokości, jakie były przed epidemią, ale pozwala wykorzystać ludzi i zapasy magazynowe, działać bez konieczności zamykania biznesu.

Porady dla mikroprzedsiębiorców

W Gdyni działa miejskie Centrum Wpierania Przedsiębiorczości. Specjalnie oddelegowani urzędnicy doradzają nie tylko w zakresie wypełniania wniosków o ulgi kierowanych do miasta, ale też wynikających z rządowej tarczy antykryzysowej. Prezydent Gdyni polecił wdrożyć procedurę, żeby każdy złożony wniosek bez względu na formę rozpatrywany był tak, jakby był kompletny – chodzi o to, by uruchamiać pomoc jak najszybciej, dopiero w dalszej kolejności będzie czas na ewentualne uzupełnianie dokumentów. Miasto wyszło z założenia, że mikroprzedsiębiorcy nie wypełniają skomplikowanych wniosków codziennie, mają trudności z elektronicznym przesyłaniem ich do ZUS-u, dlatego trzeba otoczyć ich wyspecjalizowaną oraz bardzo życzliwą i daleko idącą opieką.

Niedziałające firmy nie płacą za śmieci

Władze Sanoka zwolniły z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi przedsiębiorców, którzy zmuszeni zostali do tymczasowego zamknięcia lokali. Warunkiem zwolnienia z obowiązku wnoszenia opłat jest złożenie stosownej deklaracji do 10. dnia każdego miesiąca. Można ją wysłać elektronicznie.

Szybsze płatności dla przedsiębiorców

Burmistrz podwarszawskich Marek podjął decyzję o skróceniu terminów płatności zobowiązań miasta wobec kontrahentów. Chce w ten sposób pomóc przedsiębiorcom, którzy walczą o przetrwanie. Terminy płatności zostają skrócone do absolutnego minimum wynikającego z procedur rachunkowych.

Książki od miasta

Aby wesprzeć miejscowych księgarzy, Urząd Miasta Sopotu zlecił zakupy książek właśnie u nich. Biblioteka Sopocka zamawia teraz książki w trzech lokalnych księgarniach: Ambelucji, Smaku Słowa i Książce dla Ciebie. – Zostańmy w domu z dobrą książką z sopockiej księgarni – zachęca Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. Książkę z biblioteki można zamówić przez internet czy telefon i w bezpieczny sposób odebrać.

Mieszkańcy mniej płacą za wodę

Radni w Ostrowcu Świętokrzyskim na wniosek prezydenta podjęli uchwałę o obniżeniu opłat za wodę zarówno dla mieszkańców, jak i przedsiębiorców w trudnym okresie spowodowanym epidemią – do 1 zł za metr sześcienny. Dopłaty mają obowiązywać od 1 kwietnia do 30 czerwca 2020 r. Szacuje się, że pomoc będzie kosztowała budżet miasta 2 mln zł. – Wiele osób musi zostać w domu, zwiększa się zapotrzebowanie na wodę, bardziej dbamy o czystość, higienę osobistą. Dlatego zdecydowałem się zaproponować taką obniżkę – mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.

Urząd miasta w kontenerze

Otwock postawił przed urzędem miasta specjalne, dezynfekowane po każdym kliencie kontenery, w których mieszkańcy mogą załatwiać sprawy urzędowe, mając kontakt z urzędnikiem w formie wideokonferencji. Do środka zapraszani są przez interkom. Jednorazowo w kontenerach można obsługiwać sześciu interesantów. – #CityBoxOtwock to połączenie pełnego bezpieczeństwa i ciągłości funkcjonowania urzędu. To bezpieczny urząd, w którym pomimo stanu epidemicznego będą mogli Państwo bezproblemowo załatwić wszystkie sprawy – zachęcał prezydent Otwocka.

Koncerty w internecie

Ośrodek Kultury w Łukowie dysponuje salą widowiskową, więc żeby nie stała pusta wpadł na pomysł organizowania koncertów z udziałem lokalnych artystów, które będą transmitowane w internecie. Na razie miasto na swojej stronie zamieściło zapowiedź cyklu w formie jednego utworu. Premiera klipu odbyła się 9 kwietnia, wkrótce pojawią się dłuższe materiały.

Codzienny biuletyn informacyjny

Od 23 marca Marki wydają specjalny internetowy biuletyn z bieżącymi danymi na temat epidemii koronawirusa w mieście. Są też ważne informacje bieżące, propozycje zajęć i niezbędnik mieszkańca, informacje o zmianach w komunikacji miejskiej, wsparciu dla przedsiębiorców.

Vouchery do kosmetyczek

Urząd Miasta Gdyni wpadł na pomysł wsparcia sektora beauty – fryzjerów, kosmetyczek, salonów masażu, tatuażu i innych. Zamierza skonstruować system voucherów do wykorzystania w przyszłości, które teraz wykupi u przedsiębiorców, aby pomóc im przetrwać, a potem udostępni mieszkańcom. Pomysł jest na razie na etapie koncepcji.

Większość opisanych pomysłów zaczerpnięta została ze strony internetowej Związku Miast Polskich, którego Pruszków jest członkiem. Które z nich uważacie za warte wprowadzenia w naszym mieście?

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: