Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

[AKTUALIZACJA] Chaos na kolei - utrudnienia mogą potrwać do piątku

Konstanty CHODKOWSKI
Dziesiątki opóźnionych i odwołanych pociągów po korekcie rozkładu jazdy wprowadzonej po 12 marca. Utrudnienia moga potrwać do piątku 17 marca.
Dworzec PKP Warszawa Zachodnia
Ilustracja: Dworzec PKP Warszawa Zachodnia

Początek tygodnia przysporzył wielu trudności pasażerom Kolei Mazowieckich i Szybkiej Kolei Miejskiej. Wszystko za sprawą pierwszej w tym roku korekty rozkładów jazdy, która została wdrożona 12 marca. Zmiana spowodowana jest m.in. trwającą przebudową stacji Warszawa Zachodnia. Za trwające prace odpowiada spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Wprowadzone zmiany mają wpływ na ruch pociągów przejeżdżających przez stację Warszawa Zachodnia, tj. niemal na cały warszawski węzeł kolejowy. 

Tylko w poniedziałek, 13 marca, opóźnione były 94 pociągi Kolei Mazowieckich. Dzień później, 14 marca, sytuacja była jeszcze gorsza - opóźnienia sięgały nawet 100 minut. Pasażerowie oczekujący na odjazd pociągów ze stacji PKP Pruszków w kierunku Warszawy musieli liczyć się z licznymi utrudnieniami, w tym z odwołanymi kursami. 

W związku z zaistniałą sytuacją, Dariusz Grajda, członek Zarządu Kolei Mazowieckich, wystosował specjalne oświadczenie prasowe. 

"Gwarantuję, że na bieżąco monitorujemy sytuację, która wywołała daleko idące perturbacje w realizacji rozkładu jazdy na praktycznie wszystkich liniach kolejowych w obrębie województwa mazowieckiego" - czytamy w dokumencie rozesłanym wczoraj do mediów.

"Ze względu na utrudnienia wystosowaliśmy pismo do zarządcy infrastruktury [spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - przyp. K.Ch. ] w celu podjęcia pilnych i zdecydowanych działań, które pozwolą Spółce Koleje Mazowieckie realizować usługi przewozowe, a podróżnym zagwarantują podróż punktualnie i w jak najlepszej jakości. Oczekujemy na jednoznaczne stanowisko PKP PLK S.A."

Od korekty rozkładu jazdy - 12 marca - są duże utrudnienia, które głównie wynikają z prac prowadzonych przez PKP PLK...

Opublikowany przez Koleje Mazowieckie - KM Wtorek, 14 marca 2023

Dziś (15 marca) sytuacja jest już o wiele spokojniejsza. Opóźnienia pociągów odjeżdżających ze stacji PKP Pruszków są znacznie krótsze. Na chwilę obecną wiadomo, że odwołany zostanie pociąg KM relacji Grodzisk Mazowiecki - Warszawa Główna, który planowo powinien odjechać z Pruszkowa o 12:26. 

Polskie Linie Kolejowe proszą jednak o zwracanie uwagi na komunikaty na dworcach i przystankach oraz informacje zamieszczone w Portalu Pasażera. Zastrzegają również, że doraźne zmiany w kursowaniu pociągów (czyt. utrudnienia) będą trwały przynajmniej do piątku 17 marca. 

Wiele wskazuje na to, że do tego czasu, najbezpieczniejszą opcją dojazdu do Warszawy będzie niezawodna Warszawska Kolej Dojazdowa. 

[ AKTUALIZACJA: 11:32 ]

Zarządca infrastruktury, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., odwołał 16 kursów pociągów KM, a w przypadku siedmiu skrócił ich relację. PKP PLK S.A. podjęła tę decyzję arbitralnie, mimo wyraźnego sprzeciwu ze strony KM.

W związku z powyższym, od dziś - 15 marca do 17 marca 2023 r. niżej wymienione pociągi Spółki KM są odwołane w całej relacji:

W skróconej relacji kursują następujące pociągi:

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: