Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Burmistrz Brwinowa nagradza urzędników, którzy się zaszczepili

Sławomir BUKOWSKI
Każdy pracownik urzędu gminy, który dobrowolnie przedstawi burmistrzowi certyfikat pełnego cyklu szczepień na COVID-19, dostanie bonus finansowy.
Ug Brwinów
Ilustracja: Ug Brwinów

O swoim pomyśle burmistrz Arkadiusz Kosiński poinformował na fejsbukowym profilu. „W Urzędzie Gminy Brwinów kilkakrotnie w ostatnich tygodniach mieliśmy sporo problemów organizacyjnych spowodowanych nałożeniem kwarantanny na niezaszczepionych pracowników, którzy mieli bliski kontakt lub nawet mieszkają z osobami zarażonymi wirusem SARS-CoV-2. W efekcie, osoby te nie mogły przychodzić do pracy, co w niektórych przypadkach rzutowało na pogorszenie sprawności funkcjonowania naszego Urzędu i jakości obsługi mieszkańców oraz zwiększało obciążenie dodatkowymi obowiązkami innych pracowników” – tłumaczy. „Do paraliżu pracy Urzędu Gminy Brwinów nie doszło tylko dzięki dużemu poziomowi zaszczepienia pracowników i w miarę normalnie (jako zespół pracowników Urzędu) mogliśmy i możemy nieprzerwanie służyć mieszkańcom Naszej Gminy oraz wykonywać swoje obowiązki nałożone na nas rozmaitymi przepisami, bowiem większość pracowników nie podlega kwarantannie”.

I wreszcie najważniejsze: „Dlatego też na początku grudnia postanowiłem przyznać nagrodę każdemu pracownikowi Urzędu Gminy Brwinów, który zaszczepił się (zaszczepi się) przeciwko COVID-19 i dobrowolnie przedłoży certyfikat potwierdzający pełne zaszczepienie, gdzie za dostarczenie certyfikatu w grudniu br. nagroda jest najwyższa a maleje w styczniu i w lutym 2022 r.”.

Burmistrz przyznaje, że wedle jego wiedzy do 17 grudnia zaszczepiło się aż 81,8 proc. pracowników urzędu, w tym: 80,8 proc. pracowników biurowych, 79,5 proc. pracowników gospodarczych, 94,1 proc. strażników miejskich. „Siebie jako zaszczepionego też wliczyłem, choć oczywiście nagrody nie dostałem” – zaznacza Kosiński.

Odnosi się też do pomysłów, że w związku z czwartą falą pandemii urząd powinien przejść na pracę zdalną. „W związku z docierającymi do mnie odgłosami poruszenia (wręcz paniki) niektórych pracowników i oczekiwaniem zamknięcia Urzędu Gminy Brwinów w stanie epidemii, pragnę poinformować, że nie planuję podejmowania takich działań. Tak jak muszą funkcjonować ośrodki zdrowia, szpitale, sklepy, banki, poczta, firmy kurierskie, firmy odbierające śmieci itp. instytucje świadczące usługi na rzecz większej grupy osób – tak samo muszą funkcjonować urzędy gmin i ośrodki pomocy społecznej – świadczący usługi na rzecz konkretnej społeczności lokalnej oraz wywiązujący się ze swoich zobowiązań wobec poddostawców i usługodawców” – tłumaczy burmistrz.

„Nie mam wątpliwości, że będziemy notowali kolejne przypadki zarażenia i/lub kwarantanny wśród naszych pracowników. Uleganie panice niczemu jednak nie służy, a może jedynie prowadzić do tego, że nie dopełnimy obowiązków naszej urzędniczej służby wobec innych, a nawet zrobimy komuś krzywdę. Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, co byłoby, gdyby inne profesje odmówiły podjęcia pracy, np. ratownicy medyczni i inni pracownicy służby zdrowia, strażacy odmawialiby jeżdżenia do wypadków drogowych (bo przecież wśród poszkodowanych mogliby być chorzy), śmieciarze przestaliby odbierać odpady, pracownicy piekarni i sklepów spożywczych nie przyszliby do pracy, kurierzy przestaliby wozić przesyłki itp. itd.? Oczekujemy, że inni będą normalnie świadczyli dla nas swoje usługi, to i sami dopełnijmy swoich obowiązków wobec innych” – pisze, adresując swoje słowa tak naprawdę do własnych pracowników.

Inicjatywa burmistrza Brwinowa jest odosobniona w okolicach Pruszkowa, ale w Polsce podobne pomysły były już wcielane w życie. Burmistrz Kuźni Raciborskiej latem zapowiedział, że podlegli mu urzędnicy oraz nauczyciele dostaną po 200 zł nagrody, jeśli zdecydują się zaszczepić przeciwko COVID-19. „Za promowanie postaw prozdrowotnych i odpowiedzialne podejście do pracy. Warunkiem wypłacenia nagrody będzie pokazanie certyfikatu szczepienia, który można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta” – tłumaczył burmistrz. Wypłatę „500+” dla zaszczepionych urzędników zapowiedział też na początku 2021 roku wójt Lubartowa. Specjalna premia miała wynagrodzić brak nagród w ubiegłym roku, ponieważ te zostały wstrzymane ze względu na sytuację epidemiczną.

I jeszcze ciekawostka z Brwinowa. Burmistrz Arkadiusz Kosiński wprowadził zasadę, że im szybciej urzędnik zechce okazać certyfikat potwierdzający szczepienie, tym nagroda będzie wyższa. Za okazanie certyfikatu w grudniu pracownik zainkasuje 500 zł brutto, w styczniu – 400 zł brutto, a kto przedłoży dokument dopiero w lutym, dostanie jedynie 300 zł brutto. 

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: