Logo facebook - Ikona Logo instagram - Ikona Logo youtube - Ikona
zpruszkowa.pl logo

Budżet Obywatelski Mazowsza 2023 - ostatnie dni głosowania!

Konstanty CHODKOWSKI
Już tylko dwa dni pozostały do zakończenia głosowania w Budżecie Obywatelskim Mazowsza 2023. Oto subiektywny wykaz projektów z Pruszkowa i okolic, na które warto oddać swój głos.
Budżet Obywatelski Mazowsza 2023
Ilustracja: Budżet Obywatelski Mazowsza 2023

Budżet Obywatelski Mazowsza (BOM) jest formą konsultacji społecznych, w ramach której mieszkańcy województwa współdecydują o tym, na co wydatkowane będą publiczne pieniądze. Na czym to polega? Z budżetu samorządu województwa wydzielana jest pula pieniędzy, o której przeznaczeniu decydują bezpośrednio obywatele. Budżet Obywatelski Mazowsza na 2023 rok wynosi 25 mln złotych. 

Pieniądze z budżetu obywatelskiego wydatkowane są na projekty, których propozycje składają mieszkańcy województwa. Każda z nich analizowana jest pod kątem możliwości realizacji. Te, które przejdą proces kwalifikacji, poddawane są pod publiczne głosowanie. Projekty wybrane w głosowaniu są wpisywane do budżetu województwa i realizowane.  

Ze środków Budżetu Obywatelskiego Mazowsza mogą być finansowane projekty inwestycyjne i nieinwestycyjne, mieszczące się w katalogu zadań o  charakterze wojewódzkim, możliwe do realizacji w ciągu jednego roku budżetowego. Oznacza to, że projekty wyłaniane w bieżącej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza będą realizowane w roku 2024. 

Wraz z redakcją portalu zpruszkowa.pl postanowiliśmy sporządzić subiektywną listę najciekawszych propozycji projektów, które zostały zakwalifikowane do głosowania w BOM 2023. Projekty te podzieliliśmy na “pruszkowskie” - tj. takie, które zostały zgłoszone przez grupy Pruszkowian lub których realizacja dotyczy bezpośrednio Pruszkowa, oraz “okoliczne” - czyli projekty, o które walczą sąsiednie gminy, a których realizacja może odbyć się z korzyścią również dla mieszkańców Pruszkowa. 

Uwaga! Numer każdego ze wskazanych projektów odnosi się do jego liczby porządkowej na oficjalnej liście projektów poddanych pod głosowanie w Budżecie Obywatelskim Mazowsza 2023. Liczymy, że dzięki temu będzie Państwu łatwiej odnaleźć je na stronie internetowej BOM podczas głosowania.

Budżet Obywatelski Mazowsza 2023 - Pruszków

Poniżej prezentujemy listę projektów zgłoszonych przez mieszkańców Pruszkowa, na ich rzecz mieszkańców, lub projektów o szerszym zasięgu, lecz również bezpośrednio dotyczących Pruszkowa. 

Projekt nr 113. VeloMazovia Południe - rowerowy szlak południowego Mazowsza

Budowa 166 kilometrów szlaku VeloMazovia-Południe. Szlak ten ma przebiegać na południowym obszarze województwa mazowieckiego. Dzięki jego budowie, mieszkańcy Pruszkowa mają zyskać możliwość wygodnego dojazdu do Niepokalanowa, Bolimowskiego Parku Krajobrazowego czy Lasu Młochowskiego na jednośladach. 

Więcej szczegółów: tutaj

Projekt nr 121. Wiata piknikowa, plac zabaw i urządzenia rekreacyjne street workout-u przy boisku wielofunkcyjnym na Malichach

Projekt obejmuje budowę dużej wiaty piknikowej, aranżację placu zabaw dla dzieci, montaż siłowni plenerowej oraz zestawu do treningu "street workout"-u. Obok nowo wybudowanego boiska wielofunkcyjnego przy ul. Kaczanowskiego w Pruszkowie (Malichy). Warto zauważyć, że samo boisko również zostało wykonane ze środków Budżetu Obywatelskiego Mazowsza w edycji 2020.

Więc szczegółów: tutaj

Projekt nr 237. Zakup karetki dla mieszkańców miasta Pruszkowa i okolic

Celem projektu jest zakup nowej karetki transportowej wraz z niezbędnym wyposażeniem, która będzie służyć pacjentom Mazowieckiego Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie przy ul. Partyzantów 2/4.

Więcej szczegółów: tutaj

Projekt nr 322. Rewitalizacja terenów spacerowo-rekreacyjnych, modernizacja oświetlenia oraz montaż wiat rowerowych przy Szpitalu Tworkowskim

Projekt zakłada modernizację oświetlenia alei leśnej, uregulowanie roślinności, budowę wiat rowerowych oraz postawienie koszy na śmieci i ławek na terenach rekreacyjnych Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza.

Więcej szczegółów: tutaj

Projekt nr 334. Zakup i montaż defibrylatorów AED w pociągach Warszawskiej Kolei Dojazdowej oraz produkcja spotu promującego pierwszą pomoc

Projekt polega na zakupie i  montażu w 21 pociągach Warszawskiej Kolei Dojazdowej sp. z o.o. ogólnodostępnych defibrylatorów oraz produkcji spotu edukacyjnego,  będącego instruktażem pierwszej pomocy z użyciem urządzenia oraz promocją postawy społecznej ukierunkowanej na potrzebę niesienia pomocy.

Kochani chcieliśmy Was poinformować, że nasz projekt „ZAKUP I MONTAŻ DEFIBRYLATORÓW AED W POCIĄGACH WARSZAWSKIEJ KOLEI...

Opublikowany przez Warszawska Kolej Dojazdowa Poniedziałek, 15 maja 2023Więcej szczegółów: tutaj Projekt nr 482. In Vitro WPR

Więcej szczegółów: tutaj

Projekt nr 482. In Vitro WPR

Projekt złożony przez pruszkowskie stowarzyszenie “WPR w walce o kobiety”. Polega on na zwiększeniu środków finansowych na realizację Programu Polityki Zdrowotnej Leczenia Niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla Mieszkańców województwa mazowieckiego (więcej na temat tego pomysłu pisaliśmy na łamach zpruszkowa.pl pod tym linkiem).

Drodzy, Drogie❣️ https://bom.mazovia.pl/ - pod tym adresem możecie oddać swój głos na nasz projekt do Budżet...

Opublikowany przez WPR w walce o kobiety Poniedziałek, 15 maja 2023Więcej szczegółów: tutaj 

Więcej szczegółów: tutaj

BOM 2023 - okolice Pruszkowa

Pruszkowianie są częstymi bywalcami sąsiednich gmin. Korzystają tam z terenów rekreacyjnych, oferty kulturalnej i lokalnej infrastruktury. Warto więc rozważyć oddanie głosu na jeden z “sąsiedzkich” projektów. Zwłaszcza, jeśli nie odnajdujemy się w żadnym z tych “pruszkowskich”. 

Projekt 125. Festiwal im. Wojciecha Młynarskiego w Komorowie

Projekt zakłada realizację festiwalu piosenki musicalowej i poezji śpiewanej im. Wojciecha Młynarskiego w Komorowie (gmina Michałowice).  Autorzy projektu przewidują, że w ramach wydarzenia zostanie zrealizowanych 7 koncertów - raz w tygodniu, w okresie czerwiec-wrzesień 2024 r. Repertuar koncertów tematycznie związany z poezją śpiewaną i piosenką musicalową.

Więcej szczegółów: tutaj

Projekt nr 134. Doświetlone przejścia - poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach wojewódzkich w Brwinowie, Czubinie, Domaniewie, Kaniach i Otrębusach

Projekt złożony i promowany przez Burmistrza Brwinowa, Arkadiusza Kosińskiego, przewiduje doświetlenie 22 przejść dla pieszych (w tym także stref oczekiwania i stref dojścia do przejść) oraz zastosowanie nowoczesnego znaku drogowego A-16 przed 1 newralgicznym przejściem - w celu poprawy widoczności przejść i pieszych, szczególnie ważnej podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, kiedy to kierowcy mają ograniczoną widoczność a piesi często są ubrani na ciemno.

Więcej szczegółów: tutaj

Projekt nr 357. Mazowiecki Festiwal nad Raszynką

Projekt obejmuje organizację festiwalu w Parku Raszyńskim położonym nad rzeką Raszynką, obok Pałacu w Falentach i parku krajobrazowego. Kulminacyjną częścią wydarzenia będzie koncert zespołu folklorystycznego np. Pruszkowiacy, puszczanie wianków do rzeki, potańcówka na dechach dla dorosłych oraz dyskoteka Silent Disco dla dzieci i młodzieży.

Więcej szczegółów: tutaj

Jak przebiega głosowanie? 

Głosowanie w Budżecie Obywatelskim Mazowsza 2023 odbywa się wyłącznie przez Internet - poprzez strone internetową bom.mazovia.pl

Uprawniony do głosowania jest każdy mieszkaniec Województwa Mazowieckiego. Głosując na projekty zgłoszone do BOM, możemy oddać dwa głosy – jeden głos na projekt z puli ogólnowojewódzkiej i jeden głos na projekt z puli projektów podregionalnych. Można oddać tylko jeden głos na projekt z wybranej puli (tylko z puli ogólnowojewódzkiej lub tylko z puli podregionalnej). 

Głosujący mogą oddawać głosy na projekty z dowolnej z pul podregionalnych. Oznacza to, że nie musimy być mieszkańcami danego podregionu, aby zagłosować na przypisany do niego projekt. Wystarczy, że mieszkamy na terenie Województwa Mazowieckiego. 

Aby rozpocząć oddawanie głosu, wystarczy wejść tutaj. Podpowiedzi na stronie internetowej poprowadzą Was przez cały proces. 

Głosowanie trwa do 18 czerwca. 

Artykuły, które również mogą Cię zainteresować: